Conjunction of the verb aç in Turkish


Infinitive


Interrogative
Affirmative Statementaçmakaçmak mı
Negative Statementaçmamakaçmamak mı


Present continuous simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçıyorumaçıyoruz
2nd Personaçıyorsunaçıyorsunuz
3rd Personaçıyoraçıyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçıyor muyumaçıyor muyuz
2nd Personaçıyor musunaçıyor musunuz
3rd Personaçıyor muaçıyorlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmıyorumaçmıyoruz
2nd Personaçmıyorsunaçmıyorsunuz
3rd Personaçmıyoraçmıyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmıyor muyumaçmıyor muyuz
2nd Personaçmıyor musunaçmıyor musunuz
3rd Personaçmıyor musunaçmıyor musunuz
Simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçarımaçarız
2nd Personaçarsınaçarsınız
3rd Personaçaraçarlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçar mıyımaçar mıyız
2nd Personaçar mısınaçar mısınız
3rd Personaçar mıaçarlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmamaçmayız
2nd Personaçmazsınaçmazsınız
3rd Personaçmazaçmazlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmam mıaçmaz mıyız
2nd Personaçmaz mısınaçmaz mısınız
3rd Personaçmaz mısınaçmaz mısınız
Imperative mood

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Personaçın
3rd Personaçsınaçsınlar
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Personaçsın mıaçsınlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Personaçmaaçmayın
3rd Personaçmasınaçmasınlar
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Person--
Simple tense past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçardımaçardık
2nd Personaçardınaçardınız
3rd Personaçardıaçarlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçar mıydımaçar mıydık
2nd Personaçar mıydınaçar mıydınız
3rd Personaçar mıydıaçarlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmazdımaçmazdık
2nd Personaçmazdınaçmazdınız
3rd Personaçmazdıaçmazlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmaz mıydımaçmaz mıydık
2nd Personaçmaz mıydınaçmaz mıydınız
3rd Personaçmaz mıydınaçmaz mıydınız
Simple tense indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçarmışımaçarmışız
2nd Personaçarmışsınaçarmışsınız
3rd Personaçarmışaçarlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçar mıymışımaçar mıymışız
2nd Personaçar mıymışsınaçar mıymışsınız
3rd Personaçar mıymışaçarlar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmazmışımaçmazmışız
2nd Personaçmazmışsınaçmazmışsınız
3rd Personaçmazmışaçmazlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmaz mıymışımaçmaz mıymışız
2nd Personaçmaz mıymışsınaçmaz mıymışsınız
3rd Personaçmaz mıymışsınaçmaz mıymışsınız
Past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçtımaçtık
2nd Personaçtınaçtınız
3rd Personaçtıaçtılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçtım mıaçtık mı
2nd Personaçtın mıaçtınız mı
3rd Personaçtı mıaçtılar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmadımaçmadık
2nd Personaçmadınaçmadınız
3rd Personaçmadıaçmadılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmadım mıaçmadık mı
2nd Personaçmadın mıaçmadınız mı
3rd Personaçmadın mıaçmadınız mı
Past progressive dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçıyormuşumaçıyormuşuz
2nd Personaçıyormuşsunaçıyormuşsunuz
3rd Personaçıyormuşaçıyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçıyor muymuşumaçıyor muymuşuz
2nd Personaçıyor muymuşsunaçıyor muymuşsunuz
3rd Personaçıyor muymuşaçıyorlar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmıyormuşumaçmıyormuşuz
2nd Personaçmıyormuşsunaçmıyormuşsunuz
3rd Personaçmıyormuşaçmıyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmıyor muymuşumaçmıyor muymuşuz
2nd Personaçmıyor muymuşsunaçmıyor muymuşsunuz
3rd Personaçmıyor muymuşsunaçmıyor muymuşsunuz
Past progressive alternative dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçmaktaymışımaçmaktaymışız
2nd Personaçmaktaymışsınaçmaktaymışsınız
3rd Personaçmaktaymışaçmaktalarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmakta mıymışımaçmakta mıymışız
2nd Personaçmakta mıymışsınaçmakta mıymışsınız
3rd Personaçmakta mıymışaçmaktalar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmamaktaymışımaçmamaktaymışız
2nd Personaçmamaktaymışsınaçmamaktaymışsınız
3rd Personaçmamaktaymışaçmamaktalarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmamakta mıymışımaçmamakta mıymışız
2nd Personaçmamakta mıymışsınaçmamakta mıymışsınız
3rd Personaçmamakta mıymışsınaçmamakta mıymışsınız
Indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçmışımaçmışız
2nd Personaçmışsınaçmışsınız
3rd Personaçmışaçmışlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmış mıyımaçmışız
2nd Personaçmış mısınaçmış mıyız
3rd Personaçmış mıaçmışlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmamışımaçmamışız
2nd Personaçmamışsınaçmamışsınız
3rd Personaçmamışaçmamışlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmamış mıyımaçmamışız
2nd Personaçmamış mısınaçmamış mıyız
3rd Personaçmamış mısınaçmamış mıyız
Past progressive narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçıyordumaçıyorduk
2nd Personaçıyordunaçıyordunuz
3rd Personaçıyorduaçıyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçıyor muydumaçıyor muyduk
2nd Personaçıyor muydunaçıyor muydunuz
3rd Personaçıyor muyduaçıyorlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmıyordumaçmıyorduk
2nd Personaçmıyordunaçmıyordunuz
3rd Personaçmıyorduaçmıyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmıyor muydumaçmıyor muyduk
2nd Personaçmıyor muydunaçmıyor muydunuz
3rd Personaçmıyor muydunaçmıyor muydunuz
Past progressive alternative narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçmaktaydımaçmaktaydık
2nd Personaçmaktaydınaçmaktaydınız
3rd Personaçmaktaydıaçmaktalardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmakta mıydımaçmakta mıydık
2nd Personaçmakta mıydınaçmakta mıydınız
3rd Personaçmakta mıydıaçmaktalar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmamaktaydımaçmamaktaydık
2nd Personaçmamaktaydınaçmamaktaydınız
3rd Personaçmamaktaydıaçmamaktalardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmamakta mıydımaçmamakta mıydık
2nd Personaçmamakta mıydınaçmamakta mıydınız
3rd Personaçmamakta mıydınaçmamakta mıydınız
Past perfect narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçmıştımaçmıştım
2nd Personaçmıştınaçmıştın
3rd Personaçmıştıaçmışlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmış mıydımaçmış mıydım
2nd Personaçmış mıydınaçmış mıydın
3rd Personaçmış mıydıaçmışlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmamıştımaçmamıştım
2nd Personaçmamıştınaçmamıştın
3rd Personaçmamıştıaçmamışlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmamış mıydımaçmamış mıydım
2nd Personaçmamış mıydınaçmamış mıydın
3rd Personaçmamış mıydınaçmamış mıydın
Doubtful distant past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçmışmışımaçmışmışız
2nd Personaçmışmışsınaçmışmışsınız
3rd Personaçmışmışaçmışmışlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmış mıymışımaçmış mıymışız
2nd Personaçmış mıymışsınaçmış mıymışsınız
3rd Personaçmış mıymışaçmışlar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmamışmışımaçmamışmışız
2nd Personaçmamışmışsınaçmamışmışsınız
3rd Personaçmamışmışaçmamışmışlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmamış mıymışımaçmamış mıymışız
2nd Personaçmamış mıymışsınaçmamış mıymışsınız
3rd Personaçmamış mıymışsınaçmamış mıymışsınız
Past in the future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçmış olacağımaçmış olacağız
2nd Personaçmış olacaksınaçmış olacaksınız
3rd Personaçmış olacakaçmış olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmış mı olacağımaçmış mı olacağız
2nd Personaçmış mı olacaksınaçmış mı olacaksınız
3rd Personaçmış mı olacakaçmış mı olacaklar
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmamış olacağımaçmamış olacağız
2nd Personaçmamış olacaksınaçmamış olacaksınız
3rd Personaçmamış olacakaçmamış olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmamış mı olacağımaçmamış mı olacağız
2nd Personaçmamış mı olacaksınaçmamış mı olacaksınız
3rd Personaçmamış mı olacaksınaçmamış mı olacaksınız
Past conditional dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçsaymışımaçsaymışız
2nd Personaçsaymışsınaçsaymışsınız
3rd Personaçsaymışaçsalarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçsa mıymışımaçsa mıymışız
2nd Personaçsa mıymışsınaçsa mıymışsınız
3rd Personaçsa mıymışaçsalar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmasaymışımaçmasaymışız
2nd Personaçmasaymışsınaçmasaymışsınız
3rd Personaçmasaymışaçmasalarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmasa mıymışımaçmasa mıymışız
2nd Personaçmasa mıymışsınaçmasa mıymışsınız
3rd Personaçmasa mıymışsınaçmasa mıymışsınız
Future simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçacağımaçacağız
2nd Personaçacaksınaçacaksınız
3rd Personaçacakaçacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçacak mıyımaçacak mıyız
2nd Personaçacak mısınaçacak mısınız
3rd Personaçacak mıaçacaklar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmayacağımaçmayacağız
2nd Personaçmayacaksınaçmayacaksınız
3rd Personaçmayacakaçmayacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmayacak mıyımaçmayacak mıyız
2nd Personaçmayacak mısınaçmayacak mısınız
3rd Personaçmayacak mısınaçmayacak mısınız
Future in the past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçacaktımaçacaktık
2nd Personaçacaktınaçacaktınız
3rd Personaçacaktıaçacaklardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçacak mıydımaçacak mıydık
2nd Personaçacak mıydınaçacak mıydınız
3rd Personaçacak mıydıaçacaklar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmayacaktımaçmayacaktık
2nd Personaçmayacaktınaçmayacaktınız
3rd Personaçmayacaktıaçmayacaklardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmayacak mıydımaçmayacak mıydık
2nd Personaçmayacak mıydınaçmayacak mıydınız
3rd Personaçmayacak mıydınaçmayacak mıydınız
Future dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçacakmışımaçacakmışız
2nd Personaçacakmışınaçacakmışınız
3rd Personaçacakmışaçacaklarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçacakmış mıyımaçacakmış mıyız
2nd Personaçacakmış mısınaçacakmış mısınız
3rd Personaçacakmış mıaçacaklarmış mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmayacakmışımaçmayacakmışız
2nd Personaçmayacakmışınaçmayacakmışınız
3rd Personaçmayacakmışaçmayacaklarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmayacakmış mıyımaçmayacakmış mıyız
2nd Personaçmayacakmış mısınaçmayacakmış mısınız
3rd Personaçmayacakmış mısınaçmayacakmış mısınız
Future conditional

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçacaksamaçacaksak
2nd Personaçacaksanaçacaksanız
3rd Personaçacaksaaçacaklarsa
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçacaksam mıaçacaksak mı
2nd Personaçacaksan mıaçacaksanız mı
3rd Personaçacaksa mıaçacaklarsa mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmayacaksamaçmayacaksak
2nd Personaçmayacaksanaçmayacaksanız
3rd Personaçmayacaksaaçmayacaklarsa
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmayacaksam mıaçmayacaksak mı
2nd Personaçmayacaksan mıaçmayacaksanız mı
3rd Personaçmayacaksan mıaçmayacaksanız mı
Necessitative mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçmalıyımaçmalıyız
2nd Personaçmalısınaçmalısınız
3rd Personaçmalıaçmalılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmalı mıyımaçmalı mıyız
2nd Personaçmalı mısınaçmalı mısınız
3rd Personaçmalı mıaçmalılar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmalıyımaçmalıyız
2nd Personaçmalısınaçmalısınız
3rd Personaçmalıaçmalılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmalı mıyımaçmalı mıyız
2nd Personaçmalı mısınaçmalı mısınız
3rd Personaçmalı mısınaçmalı mısınız
Necessitative past narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçmalıydımaçmalıydık
2nd Personaçmalıydınaçmalıydınız
3rd Personaçmalıydıaçmalılardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmalı mıydımaçmalı mıydık
2nd Personaçmalı mıydınaçmalı mıydınız
3rd Personaçmalı mıydıaçmalılar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmamalıydımaçmamalıydık
2nd Personaçmamalıydınaçmamalıydınız
3rd Personaçmamalıydıaçmamalılardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmamalı mıydımaçmamalı mıydık
2nd Personaçmamalı mıydınaçmamalı mıydınız
3rd Personaçmamalı mıydınaçmamalı mıydınız
Necessitative past dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçmalıymışımaçmalıymışız
2nd Personaçmalıymışsınaçmalıymışsınız
3rd Personaçmalıymışaçmalılarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmalı mıymışımaçmalı mıymışız
2nd Personaçmalı mıymışsınaçmalı mıymışsınız
3rd Personaçmalı mıymışaçmalılar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmamalıymışımaçmamalıymışız
2nd Personaçmamalıymışsınaçmamalıymışsınız
3rd Personaçmamalıymışaçmamalılarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmamalı mıymışımaçmamalı mıymışız
2nd Personaçmamalı mıymışsınaçmamalı mıymışsınız
3rd Personaçmamalı mıymışsınaçmamalı mıymışsınız
Conditional mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçsamaçsak
2nd Personaçsanaçsanız
3rd Personaçsaaçsalar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçsam mıaçsak mı
2nd Personaçsan mıaçsanız mı
3rd Personaçsa mıaçsalar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmasamaçmasak
2nd Personaçmasanaçmasanız
3rd Personaçmasaaçmasalar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmasam mıaçmasak mı
2nd Personaçmasan mıaçmasanız mı
3rd Personaçmasan mıaçmasanız mı
Subjunctive mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçayımaçalım
2nd Personaçasınaçasınız
3rd Personaçaaçalar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçayım mıaçalım mı
2nd Personaçasın mıaçasınız mı
3rd Personaça mıaçalar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmayayımaçmayalım
2nd Personaçmayasınaçmayasınız
3rd Personaçmayaaçmayalar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmayayım mıaçmayalım mı
2nd Personaçmayasın mıaçmayasınız mı
3rd Personaçmayasın mıaçmayasınız mı
Past definite narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçtıydımaçtık
2nd Personaçtıydınaçtınız
3rd Personaçtıydıaçlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçtı mıydımaçtı mıydık
2nd Personaçtı mıydınaçtı mıydınız
3rd Personaçtı mıydıaçtılar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmadıydımaçtık
2nd Personaçmadıydınaçtınız
3rd Personaçmadıydıaçlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmadı mıydımaçmadı mıydık
2nd Personaçmadı mıydınaçmadı mıydınız
3rd Personaçmadı mıydınaçmadı mıydınız
Past indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçmıştımaçmıştık
2nd Personaçmıştınaçmıştınız
3rd Personaçmıştıaçmıştılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmış mıyaçmış mıydık
2nd Personaçmış mıyaçmış mıydınız
3rd Personaçmıştıaçmışlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmamışaçmamıştık
2nd Personaçmamışaçmamıştınız
3rd Personaçmamışaçmamıştılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmamış mıyaçmamış mıydık
2nd Personaçmamış mıyaçmamış mıydınız
3rd Personaçmamış mıyaçmamış mıydınız
Indefinite past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçacakmışımaçacakmışız
2nd Personaçacakmışsınaçacakmışsınız
3rd Personaçacakmışaçacaklarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçacak mıymışımaçacak mıymışız
2nd Personaçacak mıymışsınaçacak mıymışsınız
3rd Personaçacak mıymışaçacaklar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmayacakmışımaçmayacakmışız
2nd Personaçmayacakmışsınaçmayacakmışsınız
3rd Personaçmayacakmışaçmayacaklarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmayacak mıymışımaçmayacak mıymışız
2nd Personaçmayacak mıymışsınaçmayacak mıymışsınız
3rd Personaçmayacak mıymışsınaçmayacak mıymışsınız
Past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçacaktımaçacaktık
2nd Personaçacaktınaçacaktınız
3rd Personaçacaktıaçacaktılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçacak mıydımaçacak mıydık
2nd Personaçacak mıydınaçacak mıydınız
3rd Personaçacak mıydıaçacaklar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmayacaktımaçmayacaktık
2nd Personaçmayacaktınaçmayacaktınız
3rd Personaçmayacaktıaçmayacaktılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmayacak mıydımaçmayacak mıydık
2nd Personaçmayacak mıydınaçmayacak mıydınız
3rd Personaçmayacak mıydınaçmayacak mıydınız
Indefinite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçaymışımaçaymışız
2nd Personaçaymışsınaçaymışsınız
3rd Personaçaymışaçalarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçaymış mıyımaçaymış mıyız
2nd Personaçaymış mısınaçaymış mısınız
3rd Personaçaymış mıaçalarmış mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmayamışımaçmayamışız
2nd Personaçmayamışsınaçmayamışsınız
3rd Personaçmayamışaçmayalarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmayamış mıyımaçmayamış mıyız
2nd Personaçmayamış mısınaçmayamış mısınız
3rd Personaçmayamış mısınaçmayamış mısınız
Definite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaçaydımaçaydık
2nd Personaçaydınaçaydınız
3rd Personaçaydıaçaydılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaça mıydımaça mıydık
2nd Personaça mıydınaça mıydınız
3rd Personaça mıydıaçalar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personaçmayaydımaçmayaydık
2nd Personaçmayaydınaçmayaydınız
3rd Personaçmayaydıaçmayalardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personaçmaya mıydımaçmaya mıydık
2nd Personaçmaya mıydınaçmaya mıydınız
3rd Personaçmaya mıydınaçmaya mıydınız