Conjunction of the verb geç in Turkish


Infinitive


Interrogative
Affirmative Statementgeçmekgeçmek mi
Negative Statementgeçmemekgeçmemek mi


Present continuous simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçiyorumgeçiyoruz
2nd Persongeçiyorsungeçiyorsunuz
3rd Persongeçiyorgeçiyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçiyor muyumgeçiyor muyuz
2nd Persongeçiyor musungeçiyor musunuz
3rd Persongeçiyor mugeçiyorlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmiyorumgeçmiyoruz
2nd Persongeçmiyorsungeçmiyorsunuz
3rd Persongeçmiyorgeçmiyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmiyor muyumgeçmiyor muyuz
2nd Persongeçmiyor musungeçmiyor musunuz
3rd Persongeçmiyor musungeçmiyor musunuz
Simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçerimgeçeriz
2nd Persongeçersingeçersiniz
3rd Persongeçergeçerler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçer miyimgeçer miyiz
2nd Persongeçer misingeçer misiniz
3rd Persongeçer migeçerler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmemgeçmeyiz
2nd Persongeçmezsingeçmezsiniz
3rd Persongeçmezgeçmezler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmem migeçmez miyiz
2nd Persongeçmez misingeçmez misiniz
3rd Persongeçmez misingeçmez misiniz
Imperative mood

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Persongeçgeçin
3rd Persongeçsingeçsinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Persongeçsin migeçsinler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Persongeçmegeçmeyin
3rd Persongeçmesingeçmesinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Person--
Simple tense past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçerdimgeçerdik
2nd Persongeçerdingeçerdiniz
3rd Persongeçerdigeçerlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçer miydimgeçer miydik
2nd Persongeçer miydingeçer miydiniz
3rd Persongeçer miydigeçerler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmezdimgeçmezdik
2nd Persongeçmezdingeçmezdiniz
3rd Persongeçmezdigeçmezlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmez miydimgeçmez miydik
2nd Persongeçmez miydingeçmez miydiniz
3rd Persongeçmez miydingeçmez miydiniz
Simple tense indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçermişimgeçermişiz
2nd Persongeçermişsingeçermişsiniz
3rd Persongeçermişgeçerlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçer miymişimgeçer miymişiz
2nd Persongeçer miymişsingeçer miymişsiniz
3rd Persongeçer miymişgeçerler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmezmişimgeçmezmişiz
2nd Persongeçmezmişsingeçmezmişsiniz
3rd Persongeçmezmişgeçmezlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmez miymişimgeçmez miymişiz
2nd Persongeçmez miymişsingeçmez miymişsiniz
3rd Persongeçmez miymişsingeçmez miymişsiniz
Past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçtimgeçtik
2nd Persongeçtingeçtiniz
3rd Persongeçtigeçtiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçtim migeçtik mi
2nd Persongeçtin migeçtiniz mi
3rd Persongeçti migeçtiler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmedimgeçmedik
2nd Persongeçmedingeçmediniz
3rd Persongeçmedigeçmediler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmedim migeçmedik mi
2nd Persongeçmedin migeçmediniz mi
3rd Persongeçmedin migeçmediniz mi
Past progressive dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçiyormuşumgeçiyormuşuz
2nd Persongeçiyormuşsungeçiyormuşsunuz
3rd Persongeçiyormuşgeçiyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçiyor muymuşumgeçiyor muymuşuz
2nd Persongeçiyor muymuşsungeçiyor muymuşsunuz
3rd Persongeçiyor muymuşgeçiyorlar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmiyormuşumgeçmiyormuşuz
2nd Persongeçmiyormuşsungeçmiyormuşsunuz
3rd Persongeçmiyormuşgeçmiyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmiyor muymuşumgeçmiyor muymuşuz
2nd Persongeçmiyor muymuşsungeçmiyor muymuşsunuz
3rd Persongeçmiyor muymuşsungeçmiyor muymuşsunuz
Past progressive alternative dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmekteymişimgeçmekteymişiz
2nd Persongeçmekteymişsingeçmekteymişsiniz
3rd Persongeçmekteymişgeçmektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmekte miymişimgeçmekte miymişiz
2nd Persongeçmekte miymişsingeçmekte miymişsiniz
3rd Persongeçmekte miymişgeçmekteler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmemekteymişimgeçmemekteymişiz
2nd Persongeçmemekteymişsingeçmemekteymişsiniz
3rd Persongeçmemekteymişgeçmemektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmemekte miymişimgeçmemekte miymişiz
2nd Persongeçmemekte miymişsingeçmemekte miymişsiniz
3rd Persongeçmemekte miymişsingeçmemekte miymişsiniz
Indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmişimgeçmişiz
2nd Persongeçmişsingeçmişsiniz
3rd Persongeçmişgeçmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmiş miyimgeçmişiz
2nd Persongeçmiş misingeçmiş miyiz
3rd Persongeçmiş migeçmişler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmemişimgeçmemişiz
2nd Persongeçmemişsingeçmemişsiniz
3rd Persongeçmemişgeçmemişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmemiş miyimgeçmemişiz
2nd Persongeçmemiş misingeçmemiş miyiz
3rd Persongeçmemiş misingeçmemiş miyiz
Past progressive narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçiyordumgeçiyorduk
2nd Persongeçiyordungeçiyordunuz
3rd Persongeçiyordugeçiyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçiyor muydumgeçiyor muyduk
2nd Persongeçiyor muydungeçiyor muydunuz
3rd Persongeçiyor muydugeçiyorlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmiyordumgeçmiyorduk
2nd Persongeçmiyordungeçmiyordunuz
3rd Persongeçmiyordugeçmiyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmiyor muydumgeçmiyor muyduk
2nd Persongeçmiyor muydungeçmiyor muydunuz
3rd Persongeçmiyor muydungeçmiyor muydunuz
Past progressive alternative narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmekteydimgeçmekteydik
2nd Persongeçmekteydingeçmekteydiniz
3rd Persongeçmekteydigeçmektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmekte miydimgeçmekte miydik
2nd Persongeçmekte miydingeçmekte miydiniz
3rd Persongeçmekte miydigeçmekteler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmemekteydimgeçmemekteydik
2nd Persongeçmemekteydingeçmemekteydiniz
3rd Persongeçmemekteydigeçmemektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmemekte miydimgeçmemekte miydik
2nd Persongeçmemekte miydingeçmemekte miydiniz
3rd Persongeçmemekte miydingeçmemekte miydiniz
Past perfect narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmiştimgeçmiştim
2nd Persongeçmiştingeçmiştin
3rd Persongeçmiştigeçmişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmiş miydimgeçmiş miydim
2nd Persongeçmiş miydingeçmiş miydin
3rd Persongeçmiş miydigeçmişler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmemiştimgeçmemiştim
2nd Persongeçmemiştingeçmemiştin
3rd Persongeçmemiştigeçmemişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmemiş miydimgeçmemiş miydim
2nd Persongeçmemiş miydingeçmemiş miydin
3rd Persongeçmemiş miydingeçmemiş miydin
Doubtful distant past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmişmişimgeçmişmişiz
2nd Persongeçmişmişsingeçmişmişsiniz
3rd Persongeçmişmişgeçmişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmiş miymişimgeçmiş miymişiz
2nd Persongeçmiş miymişsingeçmiş miymişsiniz
3rd Persongeçmiş miymişgeçmişler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmemişmişimgeçmemişmişiz
2nd Persongeçmemişmişsingeçmemişmişsiniz
3rd Persongeçmemişmişgeçmemişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmemiş miymişimgeçmemiş miymişiz
2nd Persongeçmemiş miymişsingeçmemiş miymişsiniz
3rd Persongeçmemiş miymişsingeçmemiş miymişsiniz
Past in the future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmiş olacağımgeçmiş olacağız
2nd Persongeçmiş olacaksıngeçmiş olacaksınız
3rd Persongeçmiş olacakgeçmiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmiş mi olacağımgeçmiş mi olacağız
2nd Persongeçmiş mi olacaksıngeçmiş mi olacaksınız
3rd Persongeçmiş mi olacakgeçmiş mi olacaklar
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmemiş olacağımgeçmemiş olacağız
2nd Persongeçmemiş olacaksıngeçmemiş olacaksınız
3rd Persongeçmemiş olacakgeçmemiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmemiş mi olacağımgeçmemiş mi olacağız
2nd Persongeçmemiş mi olacaksıngeçmemiş mi olacaksınız
3rd Persongeçmemiş mi olacaksıngeçmemiş mi olacaksınız
Past conditional dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçseymişimgeçseymişiz
2nd Persongeçseymişsingeçseymişsiniz
3rd Persongeçseymişgeçselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçse miymişimgeçse miymişiz
2nd Persongeçse miymişsingeçse miymişsiniz
3rd Persongeçse miymişgeçseler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmeseymişimgeçmeseymişiz
2nd Persongeçmeseymişsingeçmeseymişsiniz
3rd Persongeçmeseymişgeçmeselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmese miymişimgeçmese miymişiz
2nd Persongeçmese miymişsingeçmese miymişsiniz
3rd Persongeçmese miymişsingeçmese miymişsiniz
Future simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçeceğimgeçeceğiz
2nd Persongeçeceksingeçeceksiniz
3rd Persongeçecekgeçecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçecek miyimgeçecek miyiz
2nd Persongeçecek misingeçecek misiniz
3rd Persongeçecek migeçecekler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmeyeceğimgeçmeyeceğiz
2nd Persongeçmeyeceksingeçmeyeceksiniz
3rd Persongeçmeyecekgeçmeyecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmeyecek miyimgeçmeyecek miyiz
2nd Persongeçmeyecek misingeçmeyecek misiniz
3rd Persongeçmeyecek misingeçmeyecek misiniz
Future in the past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçecektimgeçecektik
2nd Persongeçecektingeçecektiniz
3rd Persongeçecektigeçeceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçecek miydimgeçecek miydik
2nd Persongeçecek miydingeçecek miydiniz
3rd Persongeçecek miydigeçecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmeyecektimgeçmeyecektik
2nd Persongeçmeyecektingeçmeyecektiniz
3rd Persongeçmeyecektigeçmeyeceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmeyecek miydimgeçmeyecek miydik
2nd Persongeçmeyecek miydingeçmeyecek miydiniz
3rd Persongeçmeyecek miydingeçmeyecek miydiniz
Future dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçecekmişimgeçecekmişiz
2nd Persongeçecekmişingeçecekmişiniz
3rd Persongeçecekmişgeçeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçecekmiş miyimgeçecekmiş miyiz
2nd Persongeçecekmiş misingeçecekmiş misiniz
3rd Persongeçecekmiş migeçeceklermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmeyecekmişimgeçmeyecekmişiz
2nd Persongeçmeyecekmişingeçmeyecekmişiniz
3rd Persongeçmeyecekmişgeçmeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmeyecekmiş miyimgeçmeyecekmiş miyiz
2nd Persongeçmeyecekmiş misingeçmeyecekmiş misiniz
3rd Persongeçmeyecekmiş misingeçmeyecekmiş misiniz
Future conditional

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçeceksemgeçeceksek
2nd Persongeçeceksengeçecekseniz
3rd Persongeçeceksegeçeceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçeceksem migeçeceksek mi
2nd Persongeçeceksen migeçecekseniz mi
3rd Persongeçecekse migeçeceklerse mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmeyeceksemgeçmeyeceksek
2nd Persongeçmeyeceksengeçmeyecekseniz
3rd Persongeçmeyeceksegeçmeyeceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmeyeceksem migeçmeyeceksek mi
2nd Persongeçmeyeceksen migeçmeyecekseniz mi
3rd Persongeçmeyeceksen migeçmeyecekseniz mi
Necessitative mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmeliyimgeçmeliyiz
2nd Persongeçmelisingeçmelisiniz
3rd Persongeçmeligeçmeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmeli miyimgeçmeli miyiz
2nd Persongeçmeli misingeçmeli misiniz
3rd Persongeçmeli migeçmeliler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmeliyimgeçmeliyiz
2nd Persongeçmelisingeçmelisiniz
3rd Persongeçmeligeçmeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmeli miyimgeçmeli miyiz
2nd Persongeçmeli misingeçmeli misiniz
3rd Persongeçmeli misingeçmeli misiniz
Necessitative past narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmeliydimgeçmeliydik
2nd Persongeçmeliydingeçmeliydiniz
3rd Persongeçmeliydigeçmelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmeli miydimgeçmeli miydik
2nd Persongeçmeli miydingeçmeli miydiniz
3rd Persongeçmeli miydigeçmeliler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmemeliydimgeçmemeliydik
2nd Persongeçmemeliydingeçmemeliydiniz
3rd Persongeçmemeliydigeçmemelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmemeli miydimgeçmemeli miydik
2nd Persongeçmemeli miydingeçmemeli miydiniz
3rd Persongeçmemeli miydingeçmemeli miydiniz
Necessitative past dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmeliymişimgeçmeliymişiz
2nd Persongeçmeliymişsingeçmeliymişsiniz
3rd Persongeçmeliymişgeçmelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmeli miymişimgeçmeli miymişiz
2nd Persongeçmeli miymişsingeçmeli miymişsiniz
3rd Persongeçmeli miymişgeçmeliler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmemeliymişimgeçmemeliymişiz
2nd Persongeçmemeliymişsingeçmemeliymişsiniz
3rd Persongeçmemeliymişgeçmemelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmemeli miymişimgeçmemeli miymişiz
2nd Persongeçmemeli miymişsingeçmemeli miymişsiniz
3rd Persongeçmemeli miymişsingeçmemeli miymişsiniz
Conditional mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçsemgeçsek
2nd Persongeçsengeçseniz
3rd Persongeçsegeçseler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçsem migeçsek mi
2nd Persongeçsen migeçseniz mi
3rd Persongeçse migeçseler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmesemgeçmesek
2nd Persongeçmesengeçmeseniz
3rd Persongeçmesegeçmeseler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmesem migeçmesek mi
2nd Persongeçmesen migeçmeseniz mi
3rd Persongeçmesen migeçmeseniz mi
Subjunctive mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçeyimgeçelim
2nd Persongeçesingeçesiniz
3rd Persongeçegeçeler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçeyim migeçelim mi
2nd Persongeçesin migeçesiniz mi
3rd Persongeçe migeçeler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmeyeyimgeçmeyelim
2nd Persongeçmeyesingeçmeyesiniz
3rd Persongeçmeyegeçmeyeler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmeyeyim migeçmeyelim mi
2nd Persongeçmeyesin migeçmeyesiniz mi
3rd Persongeçmeyesin migeçmeyesiniz mi
Past definite narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçtiydimgeçtik
2nd Persongeçtiydingeçtiniz
3rd Persongeçtiydigeçlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçti miydimgeçti miydik
2nd Persongeçti miydingeçti miydiniz
3rd Persongeçti miydigeçtiler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmediydimgeçtik
2nd Persongeçmediydingeçtiniz
3rd Persongeçmediydigeçlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmedi miydimgeçmedi miydik
2nd Persongeçmedi miydingeçmedi miydiniz
3rd Persongeçmedi miydingeçmedi miydiniz
Past indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmiştimgeçmiştik
2nd Persongeçmiştingeçmiştiniz
3rd Persongeçmiştigeçmiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmiş miygeçmiş miydik
2nd Persongeçmiş miygeçmiş miydiniz
3rd Persongeçmiştigeçmişler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmemişgeçmemiştik
2nd Persongeçmemişgeçmemiştiniz
3rd Persongeçmemişgeçmemiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmemiş miygeçmemiş miydik
2nd Persongeçmemiş miygeçmemiş miydiniz
3rd Persongeçmemiş miygeçmemiş miydiniz
Indefinite past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçecekmişimgeçecekmişiz
2nd Persongeçecekmişsingeçecekmişsiniz
3rd Persongeçecekmişgeçeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçecek miymişimgeçecek miymişiz
2nd Persongeçecek miymişsingeçecek miymişsiniz
3rd Persongeçecek miymişgeçecekler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmeyecekmişimgeçmeyecekmişiz
2nd Persongeçmeyecekmişsingeçmeyecekmişsiniz
3rd Persongeçmeyecekmişgeçmeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmeyecek miymişimgeçmeyecek miymişiz
2nd Persongeçmeyecek miymişsingeçmeyecek miymişsiniz
3rd Persongeçmeyecek miymişsingeçmeyecek miymişsiniz
Past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçecektimgeçecektik
2nd Persongeçecektingeçecektiniz
3rd Persongeçecektigeçecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçecek miydimgeçecek miydik
2nd Persongeçecek miydingeçecek miydiniz
3rd Persongeçecek miydigeçecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmeyecektimgeçmeyecektik
2nd Persongeçmeyecektingeçmeyecektiniz
3rd Persongeçmeyecektigeçmeyecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmeyecek miydimgeçmeyecek miydik
2nd Persongeçmeyecek miydingeçmeyecek miydiniz
3rd Persongeçmeyecek miydingeçmeyecek miydiniz
Indefinite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçeymişimgeçeymişiz
2nd Persongeçeymişsingeçeymişsiniz
3rd Persongeçeymişgeçelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçeymiş miyimgeçeymiş miyiz
2nd Persongeçeymiş misingeçeymiş misiniz
3rd Persongeçeymiş migeçelermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmeyemişimgeçmeyemişiz
2nd Persongeçmeyemişsingeçmeyemişsiniz
3rd Persongeçmeyemişgeçmeyelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmeyemiş miyimgeçmeyemiş miyiz
2nd Persongeçmeyemiş misingeçmeyemiş misiniz
3rd Persongeçmeyemiş misingeçmeyemiş misiniz
Definite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongeçeydimgeçeydik
2nd Persongeçeydingeçeydiniz
3rd Persongeçeydigeçeydiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçe miydimgeçe miydik
2nd Persongeçe miydingeçe miydiniz
3rd Persongeçe miydigeçeler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongeçmeyeydimgeçmeyeydik
2nd Persongeçmeyeydingeçmeyeydiniz
3rd Persongeçmeyeydigeçmeyelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongeçmeye miydimgeçmeye miydik
2nd Persongeçmeye miydingeçmeye miydiniz
3rd Persongeçmeye miydingeçmeye miydiniz