Conjunction of the verb getir in Turkish


Infinitive


Interrogative
Affirmative Statementgetirmekgetirmek mi
Negative Statementgetirmemekgetirmemek mi


Present continuous simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetiriyorumgetiriyoruz
2nd Persongetiriyorsungetiriyorsunuz
3rd Persongetiriyorgetiriyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetiriyor muyumgetiriyor muyuz
2nd Persongetiriyor musungetiriyor musunuz
3rd Persongetiriyor mugetiriyorlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmiyorumgetirmiyoruz
2nd Persongetirmiyorsungetirmiyorsunuz
3rd Persongetirmiyorgetirmiyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmiyor muyumgetirmiyor muyuz
2nd Persongetirmiyor musungetirmiyor musunuz
3rd Persongetirmiyor musungetirmiyor musunuz
Simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetiririmgetiririz
2nd Persongetirirsingetirirsiniz
3rd Persongetirirgetirirler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirir miyimgetirir miyiz
2nd Persongetirir misingetirir misiniz
3rd Persongetirir migetirirler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmemgetirmeyiz
2nd Persongetirmezsingetirmezsiniz
3rd Persongetirmezgetirmezler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmem migetirmez miyiz
2nd Persongetirmez misingetirmez misiniz
3rd Persongetirmez misingetirmez misiniz
Imperative mood

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Persongetirgetirin
3rd Persongetirsingetirsinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Persongetirsin migetirsinler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Persongetirmegetirmeyin
3rd Persongetirmesingetirmesinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Person--
Simple tense past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirirdimgetirirdik
2nd Persongetirirdingetirirdiniz
3rd Persongetirirdigetirirlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirir miydimgetirir miydik
2nd Persongetirir miydingetirir miydiniz
3rd Persongetirir miydigetirirler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmezdimgetirmezdik
2nd Persongetirmezdingetirmezdiniz
3rd Persongetirmezdigetirmezlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmez miydimgetirmez miydik
2nd Persongetirmez miydingetirmez miydiniz
3rd Persongetirmez miydingetirmez miydiniz
Simple tense indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirirmişimgetirirmişiz
2nd Persongetirirmişsingetirirmişsiniz
3rd Persongetirirmişgetirirlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirir miymişimgetirir miymişiz
2nd Persongetirir miymişsingetirir miymişsiniz
3rd Persongetirir miymişgetirirler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmezmişimgetirmezmişiz
2nd Persongetirmezmişsingetirmezmişsiniz
3rd Persongetirmezmişgetirmezlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmez miymişimgetirmez miymişiz
2nd Persongetirmez miymişsingetirmez miymişsiniz
3rd Persongetirmez miymişsingetirmez miymişsiniz
Past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirdimgetirdik
2nd Persongetirdingetirdiniz
3rd Persongetirdigetirdiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirdim migetirdik mi
2nd Persongetirdin migetirdiniz mi
3rd Persongetirdi migetirdiler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmedimgetirmedik
2nd Persongetirmedingetirmediniz
3rd Persongetirmedigetirmediler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmedim migetirmedik mi
2nd Persongetirmedin migetirmediniz mi
3rd Persongetirmedin migetirmediniz mi
Past progressive dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetiriyormuşumgetiriyormuşuz
2nd Persongetiriyormuşsungetiriyormuşsunuz
3rd Persongetiriyormuşgetiriyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetiriyor muymuşumgetiriyor muymuşuz
2nd Persongetiriyor muymuşsungetiriyor muymuşsunuz
3rd Persongetiriyor muymuşgetiriyorlar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmiyormuşumgetirmiyormuşuz
2nd Persongetirmiyormuşsungetirmiyormuşsunuz
3rd Persongetirmiyormuşgetirmiyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmiyor muymuşumgetirmiyor muymuşuz
2nd Persongetirmiyor muymuşsungetirmiyor muymuşsunuz
3rd Persongetirmiyor muymuşsungetirmiyor muymuşsunuz
Past progressive alternative dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmekteymişimgetirmekteymişiz
2nd Persongetirmekteymişsingetirmekteymişsiniz
3rd Persongetirmekteymişgetirmektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmekte miymişimgetirmekte miymişiz
2nd Persongetirmekte miymişsingetirmekte miymişsiniz
3rd Persongetirmekte miymişgetirmekteler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmemekteymişimgetirmemekteymişiz
2nd Persongetirmemekteymişsingetirmemekteymişsiniz
3rd Persongetirmemekteymişgetirmemektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmemekte miymişimgetirmemekte miymişiz
2nd Persongetirmemekte miymişsingetirmemekte miymişsiniz
3rd Persongetirmemekte miymişsingetirmemekte miymişsiniz
Indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmişimgetirmişiz
2nd Persongetirmişsingetirmişsiniz
3rd Persongetirmişgetirmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmiş miyimgetirmişiz
2nd Persongetirmiş misingetirmiş miyiz
3rd Persongetirmiş migetirmişler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmemişimgetirmemişiz
2nd Persongetirmemişsingetirmemişsiniz
3rd Persongetirmemişgetirmemişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmemiş miyimgetirmemişiz
2nd Persongetirmemiş misingetirmemiş miyiz
3rd Persongetirmemiş misingetirmemiş miyiz
Past progressive narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetiriyordumgetiriyorduk
2nd Persongetiriyordungetiriyordunuz
3rd Persongetiriyordugetiriyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetiriyor muydumgetiriyor muyduk
2nd Persongetiriyor muydungetiriyor muydunuz
3rd Persongetiriyor muydugetiriyorlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmiyordumgetirmiyorduk
2nd Persongetirmiyordungetirmiyordunuz
3rd Persongetirmiyordugetirmiyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmiyor muydumgetirmiyor muyduk
2nd Persongetirmiyor muydungetirmiyor muydunuz
3rd Persongetirmiyor muydungetirmiyor muydunuz
Past progressive alternative narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmekteydimgetirmekteydik
2nd Persongetirmekteydingetirmekteydiniz
3rd Persongetirmekteydigetirmektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmekte miydimgetirmekte miydik
2nd Persongetirmekte miydingetirmekte miydiniz
3rd Persongetirmekte miydigetirmekteler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmemekteydimgetirmemekteydik
2nd Persongetirmemekteydingetirmemekteydiniz
3rd Persongetirmemekteydigetirmemektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmemekte miydimgetirmemekte miydik
2nd Persongetirmemekte miydingetirmemekte miydiniz
3rd Persongetirmemekte miydingetirmemekte miydiniz
Past perfect narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmiştimgetirmiştim
2nd Persongetirmiştingetirmiştin
3rd Persongetirmiştigetirmişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmiş miydimgetirmiş miydim
2nd Persongetirmiş miydingetirmiş miydin
3rd Persongetirmiş miydigetirmişler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmemiştimgetirmemiştim
2nd Persongetirmemiştingetirmemiştin
3rd Persongetirmemiştigetirmemişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmemiş miydimgetirmemiş miydim
2nd Persongetirmemiş miydingetirmemiş miydin
3rd Persongetirmemiş miydingetirmemiş miydin
Doubtful distant past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmişmişimgetirmişmişiz
2nd Persongetirmişmişsingetirmişmişsiniz
3rd Persongetirmişmişgetirmişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmiş miymişimgetirmiş miymişiz
2nd Persongetirmiş miymişsingetirmiş miymişsiniz
3rd Persongetirmiş miymişgetirmişler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmemişmişimgetirmemişmişiz
2nd Persongetirmemişmişsingetirmemişmişsiniz
3rd Persongetirmemişmişgetirmemişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmemiş miymişimgetirmemiş miymişiz
2nd Persongetirmemiş miymişsingetirmemiş miymişsiniz
3rd Persongetirmemiş miymişsingetirmemiş miymişsiniz
Past in the future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmiş olacağımgetirmiş olacağız
2nd Persongetirmiş olacaksıngetirmiş olacaksınız
3rd Persongetirmiş olacakgetirmiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmiş mi olacağımgetirmiş mi olacağız
2nd Persongetirmiş mi olacaksıngetirmiş mi olacaksınız
3rd Persongetirmiş mi olacakgetirmiş mi olacaklar
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmemiş olacağımgetirmemiş olacağız
2nd Persongetirmemiş olacaksıngetirmemiş olacaksınız
3rd Persongetirmemiş olacakgetirmemiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmemiş mi olacağımgetirmemiş mi olacağız
2nd Persongetirmemiş mi olacaksıngetirmemiş mi olacaksınız
3rd Persongetirmemiş mi olacaksıngetirmemiş mi olacaksınız
Past conditional dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirseymişimgetirseymişiz
2nd Persongetirseymişsingetirseymişsiniz
3rd Persongetirseymişgetirselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirse miymişimgetirse miymişiz
2nd Persongetirse miymişsingetirse miymişsiniz
3rd Persongetirse miymişgetirseler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmeseymişimgetirmeseymişiz
2nd Persongetirmeseymişsingetirmeseymişsiniz
3rd Persongetirmeseymişgetirmeselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmese miymişimgetirmese miymişiz
2nd Persongetirmese miymişsingetirmese miymişsiniz
3rd Persongetirmese miymişsingetirmese miymişsiniz
Future simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetireceğimgetireceğiz
2nd Persongetireceksingetireceksiniz
3rd Persongetirecekgetirecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirecek miyimgetirecek miyiz
2nd Persongetirecek misingetirecek misiniz
3rd Persongetirecek migetirecekler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmeyeceğimgetirmeyeceğiz
2nd Persongetirmeyeceksingetirmeyeceksiniz
3rd Persongetirmeyecekgetirmeyecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmeyecek miyimgetirmeyecek miyiz
2nd Persongetirmeyecek misingetirmeyecek misiniz
3rd Persongetirmeyecek misingetirmeyecek misiniz
Future in the past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirecektimgetirecektik
2nd Persongetirecektingetirecektiniz
3rd Persongetirecektigetireceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirecek miydimgetirecek miydik
2nd Persongetirecek miydingetirecek miydiniz
3rd Persongetirecek miydigetirecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmeyecektimgetirmeyecektik
2nd Persongetirmeyecektingetirmeyecektiniz
3rd Persongetirmeyecektigetirmeyeceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmeyecek miydimgetirmeyecek miydik
2nd Persongetirmeyecek miydingetirmeyecek miydiniz
3rd Persongetirmeyecek miydingetirmeyecek miydiniz
Future dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirecekmişimgetirecekmişiz
2nd Persongetirecekmişingetirecekmişiniz
3rd Persongetirecekmişgetireceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirecekmiş miyimgetirecekmiş miyiz
2nd Persongetirecekmiş misingetirecekmiş misiniz
3rd Persongetirecekmiş migetireceklermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmeyecekmişimgetirmeyecekmişiz
2nd Persongetirmeyecekmişingetirmeyecekmişiniz
3rd Persongetirmeyecekmişgetirmeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmeyecekmiş miyimgetirmeyecekmiş miyiz
2nd Persongetirmeyecekmiş misingetirmeyecekmiş misiniz
3rd Persongetirmeyecekmiş misingetirmeyecekmiş misiniz
Future conditional

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetireceksemgetireceksek
2nd Persongetireceksengetirecekseniz
3rd Persongetireceksegetireceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetireceksem migetireceksek mi
2nd Persongetireceksen migetirecekseniz mi
3rd Persongetirecekse migetireceklerse mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmeyeceksemgetirmeyeceksek
2nd Persongetirmeyeceksengetirmeyecekseniz
3rd Persongetirmeyeceksegetirmeyeceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmeyeceksem migetirmeyeceksek mi
2nd Persongetirmeyeceksen migetirmeyecekseniz mi
3rd Persongetirmeyeceksen migetirmeyecekseniz mi
Necessitative mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmeliyimgetirmeliyiz
2nd Persongetirmelisingetirmelisiniz
3rd Persongetirmeligetirmeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmeli miyimgetirmeli miyiz
2nd Persongetirmeli misingetirmeli misiniz
3rd Persongetirmeli migetirmeliler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmeliyimgetirmeliyiz
2nd Persongetirmelisingetirmelisiniz
3rd Persongetirmeligetirmeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmeli miyimgetirmeli miyiz
2nd Persongetirmeli misingetirmeli misiniz
3rd Persongetirmeli misingetirmeli misiniz
Necessitative past narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmeliydimgetirmeliydik
2nd Persongetirmeliydingetirmeliydiniz
3rd Persongetirmeliydigetirmelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmeli miydimgetirmeli miydik
2nd Persongetirmeli miydingetirmeli miydiniz
3rd Persongetirmeli miydigetirmeliler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmemeliydimgetirmemeliydik
2nd Persongetirmemeliydingetirmemeliydiniz
3rd Persongetirmemeliydigetirmemelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmemeli miydimgetirmemeli miydik
2nd Persongetirmemeli miydingetirmemeli miydiniz
3rd Persongetirmemeli miydingetirmemeli miydiniz
Necessitative past dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmeliymişimgetirmeliymişiz
2nd Persongetirmeliymişsingetirmeliymişsiniz
3rd Persongetirmeliymişgetirmelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmeli miymişimgetirmeli miymişiz
2nd Persongetirmeli miymişsingetirmeli miymişsiniz
3rd Persongetirmeli miymişgetirmeliler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmemeliymişimgetirmemeliymişiz
2nd Persongetirmemeliymişsingetirmemeliymişsiniz
3rd Persongetirmemeliymişgetirmemelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmemeli miymişimgetirmemeli miymişiz
2nd Persongetirmemeli miymişsingetirmemeli miymişsiniz
3rd Persongetirmemeli miymişsingetirmemeli miymişsiniz
Conditional mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirsemgetirsek
2nd Persongetirsengetirseniz
3rd Persongetirsegetirseler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirsem migetirsek mi
2nd Persongetirsen migetirseniz mi
3rd Persongetirse migetirseler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmesemgetirmesek
2nd Persongetirmesengetirmeseniz
3rd Persongetirmesegetirmeseler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmesem migetirmesek mi
2nd Persongetirmesen migetirmeseniz mi
3rd Persongetirmesen migetirmeseniz mi
Subjunctive mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetireyimgetirelim
2nd Persongetiresingetiresiniz
3rd Persongetiregetireler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetireyim migetirelim mi
2nd Persongetiresin migetiresiniz mi
3rd Persongetire migetireler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmeyeyimgetirmeyelim
2nd Persongetirmeyesingetirmeyesiniz
3rd Persongetirmeyegetirmeyeler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmeyeyim migetirmeyelim mi
2nd Persongetirmeyesin migetirmeyesiniz mi
3rd Persongetirmeyesin migetirmeyesiniz mi
Past definite narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirdiydimgetirdik
2nd Persongetirdiydingetirdiniz
3rd Persongetirdiydigetirlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirdi miydimgetirdi miydik
2nd Persongetirdi miydingetirdi miydiniz
3rd Persongetirdi miydigetirdiler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmediydimgetirdik
2nd Persongetirmediydingetirdiniz
3rd Persongetirmediydigetirlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmedi miydimgetirmedi miydik
2nd Persongetirmedi miydingetirmedi miydiniz
3rd Persongetirmedi miydingetirmedi miydiniz
Past indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmiştimgetirmiştik
2nd Persongetirmiştingetirmiştiniz
3rd Persongetirmiştigetirmiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmiş miygetirmiş miydik
2nd Persongetirmiş miygetirmiş miydiniz
3rd Persongetirmiştigetirmişler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmemişgetirmemiştik
2nd Persongetirmemişgetirmemiştiniz
3rd Persongetirmemişgetirmemiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmemiş miygetirmemiş miydik
2nd Persongetirmemiş miygetirmemiş miydiniz
3rd Persongetirmemiş miygetirmemiş miydiniz
Indefinite past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirecekmişimgetirecekmişiz
2nd Persongetirecekmişsingetirecekmişsiniz
3rd Persongetirecekmişgetireceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirecek miymişimgetirecek miymişiz
2nd Persongetirecek miymişsingetirecek miymişsiniz
3rd Persongetirecek miymişgetirecekler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmeyecekmişimgetirmeyecekmişiz
2nd Persongetirmeyecekmişsingetirmeyecekmişsiniz
3rd Persongetirmeyecekmişgetirmeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmeyecek miymişimgetirmeyecek miymişiz
2nd Persongetirmeyecek miymişsingetirmeyecek miymişsiniz
3rd Persongetirmeyecek miymişsingetirmeyecek miymişsiniz
Past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetirecektimgetirecektik
2nd Persongetirecektingetirecektiniz
3rd Persongetirecektigetirecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirecek miydimgetirecek miydik
2nd Persongetirecek miydingetirecek miydiniz
3rd Persongetirecek miydigetirecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmeyecektimgetirmeyecektik
2nd Persongetirmeyecektingetirmeyecektiniz
3rd Persongetirmeyecektigetirmeyecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmeyecek miydimgetirmeyecek miydik
2nd Persongetirmeyecek miydingetirmeyecek miydiniz
3rd Persongetirmeyecek miydingetirmeyecek miydiniz
Indefinite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetireymişimgetireymişiz
2nd Persongetireymişsingetireymişsiniz
3rd Persongetireymişgetirelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetireymiş miyimgetireymiş miyiz
2nd Persongetireymiş misingetireymiş misiniz
3rd Persongetireymiş migetirelermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmeyemişimgetirmeyemişiz
2nd Persongetirmeyemişsingetirmeyemişsiniz
3rd Persongetirmeyemişgetirmeyelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmeyemiş miyimgetirmeyemiş miyiz
2nd Persongetirmeyemiş misingetirmeyemiş misiniz
3rd Persongetirmeyemiş misingetirmeyemiş misiniz
Definite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongetireydimgetireydik
2nd Persongetireydingetireydiniz
3rd Persongetireydigetireydiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetire miydimgetire miydik
2nd Persongetire miydingetire miydiniz
3rd Persongetire miydigetireler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongetirmeyeydimgetirmeyeydik
2nd Persongetirmeyeydingetirmeyeydiniz
3rd Persongetirmeyeydigetirmeyelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongetirmeye miydimgetirmeye miydik
2nd Persongetirmeye miydingetirmeye miydiniz
3rd Persongetirmeye miydingetirmeye miydiniz