Conjunction of the verb giy in Turkish


Infinitive


Interrogative
Affirmative Statementgiymekgiymek mi
Negative Statementgiymemekgiymemek mi


Present continuous simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiyiyorumgiyiyoruz
2nd Persongiyiyorsungiyiyorsunuz
3rd Persongiyiyorgiyiyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiyiyor muyumgiyiyor muyuz
2nd Persongiyiyor musungiyiyor musunuz
3rd Persongiyiyor mugiyiyorlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymiyorumgiymiyoruz
2nd Persongiymiyorsungiymiyorsunuz
3rd Persongiymiyorgiymiyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymiyor muyumgiymiyor muyuz
2nd Persongiymiyor musungiymiyor musunuz
3rd Persongiymiyor musungiymiyor musunuz
Simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiyerimgiyeriz
2nd Persongiyersingiyersiniz
3rd Persongiyergiyerler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiyer miyimgiyer miyiz
2nd Persongiyer misingiyer misiniz
3rd Persongiyer migiyerler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymemgiymeyiz
2nd Persongiymezsingiymezsiniz
3rd Persongiymezgiymezler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymem migiymez miyiz
2nd Persongiymez misingiymez misiniz
3rd Persongiymez misingiymez misiniz
Imperative mood

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Persongiygiyin
3rd Persongiysingiysinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Persongiysin migiysinler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Persongiymegiymeyin
3rd Persongiymesingiymesinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Person--
Simple tense past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiyerdimgiyerdik
2nd Persongiyerdingiyerdiniz
3rd Persongiyerdigiyerlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiyer miydimgiyer miydik
2nd Persongiyer miydingiyer miydiniz
3rd Persongiyer miydigiyerler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymezdimgiymezdik
2nd Persongiymezdingiymezdiniz
3rd Persongiymezdigiymezlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymez miydimgiymez miydik
2nd Persongiymez miydingiymez miydiniz
3rd Persongiymez miydingiymez miydiniz
Simple tense indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiyermişimgiyermişiz
2nd Persongiyermişsingiyermişsiniz
3rd Persongiyermişgiyerlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiyer miymişimgiyer miymişiz
2nd Persongiyer miymişsingiyer miymişsiniz
3rd Persongiyer miymişgiyerler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymezmişimgiymezmişiz
2nd Persongiymezmişsingiymezmişsiniz
3rd Persongiymezmişgiymezlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymez miymişimgiymez miymişiz
2nd Persongiymez miymişsingiymez miymişsiniz
3rd Persongiymez miymişsingiymez miymişsiniz
Past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiydimgiydik
2nd Persongiydingiydiniz
3rd Persongiydigiydiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiydim migiydik mi
2nd Persongiydin migiydiniz mi
3rd Persongiydi migiydiler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymedimgiymedik
2nd Persongiymedingiymediniz
3rd Persongiymedigiymediler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymedim migiymedik mi
2nd Persongiymedin migiymediniz mi
3rd Persongiymedin migiymediniz mi
Past progressive dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiyiyormuşumgiyiyormuşuz
2nd Persongiyiyormuşsungiyiyormuşsunuz
3rd Persongiyiyormuşgiyiyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiyiyor muymuşumgiyiyor muymuşuz
2nd Persongiyiyor muymuşsungiyiyor muymuşsunuz
3rd Persongiyiyor muymuşgiyiyorlar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymiyormuşumgiymiyormuşuz
2nd Persongiymiyormuşsungiymiyormuşsunuz
3rd Persongiymiyormuşgiymiyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymiyor muymuşumgiymiyor muymuşuz
2nd Persongiymiyor muymuşsungiymiyor muymuşsunuz
3rd Persongiymiyor muymuşsungiymiyor muymuşsunuz
Past progressive alternative dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiymekteymişimgiymekteymişiz
2nd Persongiymekteymişsingiymekteymişsiniz
3rd Persongiymekteymişgiymektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymekte miymişimgiymekte miymişiz
2nd Persongiymekte miymişsingiymekte miymişsiniz
3rd Persongiymekte miymişgiymekteler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymemekteymişimgiymemekteymişiz
2nd Persongiymemekteymişsingiymemekteymişsiniz
3rd Persongiymemekteymişgiymemektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymemekte miymişimgiymemekte miymişiz
2nd Persongiymemekte miymişsingiymemekte miymişsiniz
3rd Persongiymemekte miymişsingiymemekte miymişsiniz
Indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiymişimgiymişiz
2nd Persongiymişsingiymişsiniz
3rd Persongiymişgiymişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymiş miyimgiymişiz
2nd Persongiymiş misingiymiş miyiz
3rd Persongiymiş migiymişler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymemişimgiymemişiz
2nd Persongiymemişsingiymemişsiniz
3rd Persongiymemişgiymemişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymemiş miyimgiymemişiz
2nd Persongiymemiş misingiymemiş miyiz
3rd Persongiymemiş misingiymemiş miyiz
Past progressive narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiyiyordumgiyiyorduk
2nd Persongiyiyordungiyiyordunuz
3rd Persongiyiyordugiyiyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiyiyor muydumgiyiyor muyduk
2nd Persongiyiyor muydungiyiyor muydunuz
3rd Persongiyiyor muydugiyiyorlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymiyordumgiymiyorduk
2nd Persongiymiyordungiymiyordunuz
3rd Persongiymiyordugiymiyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymiyor muydumgiymiyor muyduk
2nd Persongiymiyor muydungiymiyor muydunuz
3rd Persongiymiyor muydungiymiyor muydunuz
Past progressive alternative narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiymekteydimgiymekteydik
2nd Persongiymekteydingiymekteydiniz
3rd Persongiymekteydigiymektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymekte miydimgiymekte miydik
2nd Persongiymekte miydingiymekte miydiniz
3rd Persongiymekte miydigiymekteler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymemekteydimgiymemekteydik
2nd Persongiymemekteydingiymemekteydiniz
3rd Persongiymemekteydigiymemektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymemekte miydimgiymemekte miydik
2nd Persongiymemekte miydingiymemekte miydiniz
3rd Persongiymemekte miydingiymemekte miydiniz
Past perfect narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiymiştimgiymiştim
2nd Persongiymiştingiymiştin
3rd Persongiymiştigiymişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymiş miydimgiymiş miydim
2nd Persongiymiş miydingiymiş miydin
3rd Persongiymiş miydigiymişler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymemiştimgiymemiştim
2nd Persongiymemiştingiymemiştin
3rd Persongiymemiştigiymemişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymemiş miydimgiymemiş miydim
2nd Persongiymemiş miydingiymemiş miydin
3rd Persongiymemiş miydingiymemiş miydin
Doubtful distant past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiymişmişimgiymişmişiz
2nd Persongiymişmişsingiymişmişsiniz
3rd Persongiymişmişgiymişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymiş miymişimgiymiş miymişiz
2nd Persongiymiş miymişsingiymiş miymişsiniz
3rd Persongiymiş miymişgiymişler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymemişmişimgiymemişmişiz
2nd Persongiymemişmişsingiymemişmişsiniz
3rd Persongiymemişmişgiymemişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymemiş miymişimgiymemiş miymişiz
2nd Persongiymemiş miymişsingiymemiş miymişsiniz
3rd Persongiymemiş miymişsingiymemiş miymişsiniz
Past in the future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiymiş olacağımgiymiş olacağız
2nd Persongiymiş olacaksıngiymiş olacaksınız
3rd Persongiymiş olacakgiymiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymiş mi olacağımgiymiş mi olacağız
2nd Persongiymiş mi olacaksıngiymiş mi olacaksınız
3rd Persongiymiş mi olacakgiymiş mi olacaklar
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymemiş olacağımgiymemiş olacağız
2nd Persongiymemiş olacaksıngiymemiş olacaksınız
3rd Persongiymemiş olacakgiymemiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymemiş mi olacağımgiymemiş mi olacağız
2nd Persongiymemiş mi olacaksıngiymemiş mi olacaksınız
3rd Persongiymemiş mi olacaksıngiymemiş mi olacaksınız
Past conditional dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiyseymişimgiyseymişiz
2nd Persongiyseymişsingiyseymişsiniz
3rd Persongiyseymişgiyselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiyse miymişimgiyse miymişiz
2nd Persongiyse miymişsingiyse miymişsiniz
3rd Persongiyse miymişgiyseler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymeseymişimgiymeseymişiz
2nd Persongiymeseymişsingiymeseymişsiniz
3rd Persongiymeseymişgiymeselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymese miymişimgiymese miymişiz
2nd Persongiymese miymişsingiymese miymişsiniz
3rd Persongiymese miymişsingiymese miymişsiniz
Future simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiyeceğimgiyeceğiz
2nd Persongiyeceksingiyeceksiniz
3rd Persongiyecekgiyecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiyecek miyimgiyecek miyiz
2nd Persongiyecek misingiyecek misiniz
3rd Persongiyecek migiyecekler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymeyeceğimgiymeyeceğiz
2nd Persongiymeyeceksingiymeyeceksiniz
3rd Persongiymeyecekgiymeyecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymeyecek miyimgiymeyecek miyiz
2nd Persongiymeyecek misingiymeyecek misiniz
3rd Persongiymeyecek misingiymeyecek misiniz
Future in the past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiyecektimgiyecektik
2nd Persongiyecektingiyecektiniz
3rd Persongiyecektigiyeceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiyecek miydimgiyecek miydik
2nd Persongiyecek miydingiyecek miydiniz
3rd Persongiyecek miydigiyecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymeyecektimgiymeyecektik
2nd Persongiymeyecektingiymeyecektiniz
3rd Persongiymeyecektigiymeyeceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymeyecek miydimgiymeyecek miydik
2nd Persongiymeyecek miydingiymeyecek miydiniz
3rd Persongiymeyecek miydingiymeyecek miydiniz
Future dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiyecekmişimgiyecekmişiz
2nd Persongiyecekmişingiyecekmişiniz
3rd Persongiyecekmişgiyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiyecekmiş miyimgiyecekmiş miyiz
2nd Persongiyecekmiş misingiyecekmiş misiniz
3rd Persongiyecekmiş migiyeceklermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymeyecekmişimgiymeyecekmişiz
2nd Persongiymeyecekmişingiymeyecekmişiniz
3rd Persongiymeyecekmişgiymeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymeyecekmiş miyimgiymeyecekmiş miyiz
2nd Persongiymeyecekmiş misingiymeyecekmiş misiniz
3rd Persongiymeyecekmiş misingiymeyecekmiş misiniz
Future conditional

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiyeceksemgiyeceksek
2nd Persongiyeceksengiyecekseniz
3rd Persongiyeceksegiyeceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiyeceksem migiyeceksek mi
2nd Persongiyeceksen migiyecekseniz mi
3rd Persongiyecekse migiyeceklerse mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymeyeceksemgiymeyeceksek
2nd Persongiymeyeceksengiymeyecekseniz
3rd Persongiymeyeceksegiymeyeceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymeyeceksem migiymeyeceksek mi
2nd Persongiymeyeceksen migiymeyecekseniz mi
3rd Persongiymeyeceksen migiymeyecekseniz mi
Necessitative mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiymeliyimgiymeliyiz
2nd Persongiymelisingiymelisiniz
3rd Persongiymeligiymeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymeli miyimgiymeli miyiz
2nd Persongiymeli misingiymeli misiniz
3rd Persongiymeli migiymeliler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymeliyimgiymeliyiz
2nd Persongiymelisingiymelisiniz
3rd Persongiymeligiymeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymeli miyimgiymeli miyiz
2nd Persongiymeli misingiymeli misiniz
3rd Persongiymeli misingiymeli misiniz
Necessitative past narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiymeliydimgiymeliydik
2nd Persongiymeliydingiymeliydiniz
3rd Persongiymeliydigiymelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymeli miydimgiymeli miydik
2nd Persongiymeli miydingiymeli miydiniz
3rd Persongiymeli miydigiymeliler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymemeliydimgiymemeliydik
2nd Persongiymemeliydingiymemeliydiniz
3rd Persongiymemeliydigiymemelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymemeli miydimgiymemeli miydik
2nd Persongiymemeli miydingiymemeli miydiniz
3rd Persongiymemeli miydingiymemeli miydiniz
Necessitative past dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiymeliymişimgiymeliymişiz
2nd Persongiymeliymişsingiymeliymişsiniz
3rd Persongiymeliymişgiymelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymeli miymişimgiymeli miymişiz
2nd Persongiymeli miymişsingiymeli miymişsiniz
3rd Persongiymeli miymişgiymeliler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymemeliymişimgiymemeliymişiz
2nd Persongiymemeliymişsingiymemeliymişsiniz
3rd Persongiymemeliymişgiymemelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymemeli miymişimgiymemeli miymişiz
2nd Persongiymemeli miymişsingiymemeli miymişsiniz
3rd Persongiymemeli miymişsingiymemeli miymişsiniz
Conditional mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiysemgiysek
2nd Persongiysengiyseniz
3rd Persongiysegiyseler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiysem migiysek mi
2nd Persongiysen migiyseniz mi
3rd Persongiyse migiyseler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymesemgiymesek
2nd Persongiymesengiymeseniz
3rd Persongiymesegiymeseler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymesem migiymesek mi
2nd Persongiymesen migiymeseniz mi
3rd Persongiymesen migiymeseniz mi
Subjunctive mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiyeyimgiyelim
2nd Persongiyesingiyesiniz
3rd Persongiyegiyeler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiyeyim migiyelim mi
2nd Persongiyesin migiyesiniz mi
3rd Persongiye migiyeler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymeyeyimgiymeyelim
2nd Persongiymeyesingiymeyesiniz
3rd Persongiymeyegiymeyeler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymeyeyim migiymeyelim mi
2nd Persongiymeyesin migiymeyesiniz mi
3rd Persongiymeyesin migiymeyesiniz mi
Past definite narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiydiydimgiydik
2nd Persongiydiydingiydiniz
3rd Persongiydiydigiylerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiydi miydimgiydi miydik
2nd Persongiydi miydingiydi miydiniz
3rd Persongiydi miydigiydiler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymediydimgiydik
2nd Persongiymediydingiydiniz
3rd Persongiymediydigiylerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymedi miydimgiymedi miydik
2nd Persongiymedi miydingiymedi miydiniz
3rd Persongiymedi miydingiymedi miydiniz
Past indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiymiştimgiymiştik
2nd Persongiymiştingiymiştiniz
3rd Persongiymiştigiymiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymiş miygiymiş miydik
2nd Persongiymiş miygiymiş miydiniz
3rd Persongiymiştigiymişler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymemişgiymemiştik
2nd Persongiymemişgiymemiştiniz
3rd Persongiymemişgiymemiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymemiş miygiymemiş miydik
2nd Persongiymemiş miygiymemiş miydiniz
3rd Persongiymemiş miygiymemiş miydiniz
Indefinite past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiyecekmişimgiyecekmişiz
2nd Persongiyecekmişsingiyecekmişsiniz
3rd Persongiyecekmişgiyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiyecek miymişimgiyecek miymişiz
2nd Persongiyecek miymişsingiyecek miymişsiniz
3rd Persongiyecek miymişgiyecekler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymeyecekmişimgiymeyecekmişiz
2nd Persongiymeyecekmişsingiymeyecekmişsiniz
3rd Persongiymeyecekmişgiymeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymeyecek miymişimgiymeyecek miymişiz
2nd Persongiymeyecek miymişsingiymeyecek miymişsiniz
3rd Persongiymeyecek miymişsingiymeyecek miymişsiniz
Past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiyecektimgiyecektik
2nd Persongiyecektingiyecektiniz
3rd Persongiyecektigiyecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiyecek miydimgiyecek miydik
2nd Persongiyecek miydingiyecek miydiniz
3rd Persongiyecek miydigiyecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymeyecektimgiymeyecektik
2nd Persongiymeyecektingiymeyecektiniz
3rd Persongiymeyecektigiymeyecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymeyecek miydimgiymeyecek miydik
2nd Persongiymeyecek miydingiymeyecek miydiniz
3rd Persongiymeyecek miydingiymeyecek miydiniz
Indefinite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiyeymişimgiyeymişiz
2nd Persongiyeymişsingiyeymişsiniz
3rd Persongiyeymişgiyelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiyeymiş miyimgiyeymiş miyiz
2nd Persongiyeymiş misingiyeymiş misiniz
3rd Persongiyeymiş migiyelermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymeyemişimgiymeyemişiz
2nd Persongiymeyemişsingiymeyemişsiniz
3rd Persongiymeyemişgiymeyelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymeyemiş miyimgiymeyemiş miyiz
2nd Persongiymeyemiş misingiymeyemiş misiniz
3rd Persongiymeyemiş misingiymeyemiş misiniz
Definite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongiyeydimgiyeydik
2nd Persongiyeydingiyeydiniz
3rd Persongiyeydigiyeydiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiye miydimgiye miydik
2nd Persongiye miydingiye miydiniz
3rd Persongiye miydigiyeler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongiymeyeydimgiymeyeydik
2nd Persongiymeyeydingiymeyeydiniz
3rd Persongiymeyeydigiymeyelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongiymeye miydimgiymeye miydik
2nd Persongiymeye miydingiymeye miydiniz
3rd Persongiymeye miydingiymeye miydiniz