Conjunction of the verb göster in Turkish


Infinitive


Interrogative
Affirmative Statementgöstermekgöstermek mi
Negative Statementgöstermemekgöstermemek mi


Present continuous simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongösteriyorumgösteriyoruz
2nd Persongösteriyorsungösteriyorsunuz
3rd Persongösteriyorgösteriyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongösteriyor muyumgösteriyor muyuz
2nd Persongösteriyor musungösteriyor musunuz
3rd Persongösteriyor mugösteriyorlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermiyorumgöstermiyoruz
2nd Persongöstermiyorsungöstermiyorsunuz
3rd Persongöstermiyorgöstermiyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermiyor muyumgöstermiyor muyuz
2nd Persongöstermiyor musungöstermiyor musunuz
3rd Persongöstermiyor musungöstermiyor musunuz
Simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongösteririmgösteririz
2nd Persongösterirsingösterirsiniz
3rd Persongösterirgösterirler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongösterir miyimgösterir miyiz
2nd Persongösterir misingösterir misiniz
3rd Persongösterir migösterirler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermemgöstermeyiz
2nd Persongöstermezsingöstermezsiniz
3rd Persongöstermezgöstermezler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermem migöstermez miyiz
2nd Persongöstermez misingöstermez misiniz
3rd Persongöstermez misingöstermez misiniz
Imperative mood

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Persongöstergösterin
3rd Persongöstersingöstersinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Persongöstersin migöstersinler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Persongöstermegöstermeyin
3rd Persongöstermesingöstermesinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Person--
Simple tense past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongösterirdimgösterirdik
2nd Persongösterirdingösterirdiniz
3rd Persongösterirdigösterirlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongösterir miydimgösterir miydik
2nd Persongösterir miydingösterir miydiniz
3rd Persongösterir miydigösterirler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermezdimgöstermezdik
2nd Persongöstermezdingöstermezdiniz
3rd Persongöstermezdigöstermezlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermez miydimgöstermez miydik
2nd Persongöstermez miydingöstermez miydiniz
3rd Persongöstermez miydingöstermez miydiniz
Simple tense indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongösterirmişimgösterirmişiz
2nd Persongösterirmişsingösterirmişsiniz
3rd Persongösterirmişgösterirlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongösterir miymişimgösterir miymişiz
2nd Persongösterir miymişsingösterir miymişsiniz
3rd Persongösterir miymişgösterirler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermezmişimgöstermezmişiz
2nd Persongöstermezmişsingöstermezmişsiniz
3rd Persongöstermezmişgöstermezlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermez miymişimgöstermez miymişiz
2nd Persongöstermez miymişsingöstermez miymişsiniz
3rd Persongöstermez miymişsingöstermez miymişsiniz
Past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongösterdimgösterdik
2nd Persongösterdingösterdiniz
3rd Persongösterdigösterdiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongösterdim migösterdik mi
2nd Persongösterdin migösterdiniz mi
3rd Persongösterdi migösterdiler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermedimgöstermedik
2nd Persongöstermedingöstermediniz
3rd Persongöstermedigöstermediler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermedim migöstermedik mi
2nd Persongöstermedin migöstermediniz mi
3rd Persongöstermedin migöstermediniz mi
Past progressive dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongösteriyormuşumgösteriyormuşuz
2nd Persongösteriyormuşsungösteriyormuşsunuz
3rd Persongösteriyormuşgösteriyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Persongösteriyor muymuşumgösteriyor muymuşuz
2nd Persongösteriyor muymuşsungösteriyor muymuşsunuz
3rd Persongösteriyor muymuşgösteriyorlar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermiyormuşumgöstermiyormuşuz
2nd Persongöstermiyormuşsungöstermiyormuşsunuz
3rd Persongöstermiyormuşgöstermiyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermiyor muymuşumgöstermiyor muymuşuz
2nd Persongöstermiyor muymuşsungöstermiyor muymuşsunuz
3rd Persongöstermiyor muymuşsungöstermiyor muymuşsunuz
Past progressive alternative dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermekteymişimgöstermekteymişiz
2nd Persongöstermekteymişsingöstermekteymişsiniz
3rd Persongöstermekteymişgöstermektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermekte miymişimgöstermekte miymişiz
2nd Persongöstermekte miymişsingöstermekte miymişsiniz
3rd Persongöstermekte miymişgöstermekteler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermemekteymişimgöstermemekteymişiz
2nd Persongöstermemekteymişsingöstermemekteymişsiniz
3rd Persongöstermemekteymişgöstermemektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermemekte miymişimgöstermemekte miymişiz
2nd Persongöstermemekte miymişsingöstermemekte miymişsiniz
3rd Persongöstermemekte miymişsingöstermemekte miymişsiniz
Indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermişimgöstermişiz
2nd Persongöstermişsingöstermişsiniz
3rd Persongöstermişgöstermişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermiş miyimgöstermişiz
2nd Persongöstermiş misingöstermiş miyiz
3rd Persongöstermiş migöstermişler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermemişimgöstermemişiz
2nd Persongöstermemişsingöstermemişsiniz
3rd Persongöstermemişgöstermemişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermemiş miyimgöstermemişiz
2nd Persongöstermemiş misingöstermemiş miyiz
3rd Persongöstermemiş misingöstermemiş miyiz
Past progressive narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongösteriyordumgösteriyorduk
2nd Persongösteriyordungösteriyordunuz
3rd Persongösteriyordugösteriyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Persongösteriyor muydumgösteriyor muyduk
2nd Persongösteriyor muydungösteriyor muydunuz
3rd Persongösteriyor muydugösteriyorlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermiyordumgöstermiyorduk
2nd Persongöstermiyordungöstermiyordunuz
3rd Persongöstermiyordugöstermiyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermiyor muydumgöstermiyor muyduk
2nd Persongöstermiyor muydungöstermiyor muydunuz
3rd Persongöstermiyor muydungöstermiyor muydunuz
Past progressive alternative narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermekteydimgöstermekteydik
2nd Persongöstermekteydingöstermekteydiniz
3rd Persongöstermekteydigöstermektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermekte miydimgöstermekte miydik
2nd Persongöstermekte miydingöstermekte miydiniz
3rd Persongöstermekte miydigöstermekteler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermemekteydimgöstermemekteydik
2nd Persongöstermemekteydingöstermemekteydiniz
3rd Persongöstermemekteydigöstermemektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermemekte miydimgöstermemekte miydik
2nd Persongöstermemekte miydingöstermemekte miydiniz
3rd Persongöstermemekte miydingöstermemekte miydiniz
Past perfect narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermiştimgöstermiştim
2nd Persongöstermiştingöstermiştin
3rd Persongöstermiştigöstermişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermiş miydimgöstermiş miydim
2nd Persongöstermiş miydingöstermiş miydin
3rd Persongöstermiş miydigöstermişler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermemiştimgöstermemiştim
2nd Persongöstermemiştingöstermemiştin
3rd Persongöstermemiştigöstermemişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermemiş miydimgöstermemiş miydim
2nd Persongöstermemiş miydingöstermemiş miydin
3rd Persongöstermemiş miydingöstermemiş miydin
Doubtful distant past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermişmişimgöstermişmişiz
2nd Persongöstermişmişsingöstermişmişsiniz
3rd Persongöstermişmişgöstermişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermiş miymişimgöstermiş miymişiz
2nd Persongöstermiş miymişsingöstermiş miymişsiniz
3rd Persongöstermiş miymişgöstermişler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermemişmişimgöstermemişmişiz
2nd Persongöstermemişmişsingöstermemişmişsiniz
3rd Persongöstermemişmişgöstermemişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermemiş miymişimgöstermemiş miymişiz
2nd Persongöstermemiş miymişsingöstermemiş miymişsiniz
3rd Persongöstermemiş miymişsingöstermemiş miymişsiniz
Past in the future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermiş olacağımgöstermiş olacağız
2nd Persongöstermiş olacaksıngöstermiş olacaksınız
3rd Persongöstermiş olacakgöstermiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermiş mi olacağımgöstermiş mi olacağız
2nd Persongöstermiş mi olacaksıngöstermiş mi olacaksınız
3rd Persongöstermiş mi olacakgöstermiş mi olacaklar
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermemiş olacağımgöstermemiş olacağız
2nd Persongöstermemiş olacaksıngöstermemiş olacaksınız
3rd Persongöstermemiş olacakgöstermemiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermemiş mi olacağımgöstermemiş mi olacağız
2nd Persongöstermemiş mi olacaksıngöstermemiş mi olacaksınız
3rd Persongöstermemiş mi olacaksıngöstermemiş mi olacaksınız
Past conditional dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongösterseymişimgösterseymişiz
2nd Persongösterseymişsingösterseymişsiniz
3rd Persongösterseymişgösterselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongösterse miymişimgösterse miymişiz
2nd Persongösterse miymişsingösterse miymişsiniz
3rd Persongösterse miymişgösterseler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermeseymişimgöstermeseymişiz
2nd Persongöstermeseymişsingöstermeseymişsiniz
3rd Persongöstermeseymişgöstermeselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermese miymişimgöstermese miymişiz
2nd Persongöstermese miymişsingöstermese miymişsiniz
3rd Persongöstermese miymişsingöstermese miymişsiniz
Future simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöstereceğimgöstereceğiz
2nd Persongöstereceksingöstereceksiniz
3rd Persongösterecekgösterecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongösterecek miyimgösterecek miyiz
2nd Persongösterecek misingösterecek misiniz
3rd Persongösterecek migösterecekler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermeyeceğimgöstermeyeceğiz
2nd Persongöstermeyeceksingöstermeyeceksiniz
3rd Persongöstermeyecekgöstermeyecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermeyecek miyimgöstermeyecek miyiz
2nd Persongöstermeyecek misingöstermeyecek misiniz
3rd Persongöstermeyecek misingöstermeyecek misiniz
Future in the past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongösterecektimgösterecektik
2nd Persongösterecektingösterecektiniz
3rd Persongösterecektigöstereceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongösterecek miydimgösterecek miydik
2nd Persongösterecek miydingösterecek miydiniz
3rd Persongösterecek miydigösterecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermeyecektimgöstermeyecektik
2nd Persongöstermeyecektingöstermeyecektiniz
3rd Persongöstermeyecektigöstermeyeceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermeyecek miydimgöstermeyecek miydik
2nd Persongöstermeyecek miydingöstermeyecek miydiniz
3rd Persongöstermeyecek miydingöstermeyecek miydiniz
Future dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongösterecekmişimgösterecekmişiz
2nd Persongösterecekmişingösterecekmişiniz
3rd Persongösterecekmişgöstereceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongösterecekmiş miyimgösterecekmiş miyiz
2nd Persongösterecekmiş misingösterecekmiş misiniz
3rd Persongösterecekmiş migöstereceklermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermeyecekmişimgöstermeyecekmişiz
2nd Persongöstermeyecekmişingöstermeyecekmişiniz
3rd Persongöstermeyecekmişgöstermeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermeyecekmiş miyimgöstermeyecekmiş miyiz
2nd Persongöstermeyecekmiş misingöstermeyecekmiş misiniz
3rd Persongöstermeyecekmiş misingöstermeyecekmiş misiniz
Future conditional

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöstereceksemgöstereceksek
2nd Persongöstereceksengösterecekseniz
3rd Persongöstereceksegöstereceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstereceksem migöstereceksek mi
2nd Persongöstereceksen migösterecekseniz mi
3rd Persongösterecekse migöstereceklerse mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermeyeceksemgöstermeyeceksek
2nd Persongöstermeyeceksengöstermeyecekseniz
3rd Persongöstermeyeceksegöstermeyeceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermeyeceksem migöstermeyeceksek mi
2nd Persongöstermeyeceksen migöstermeyecekseniz mi
3rd Persongöstermeyeceksen migöstermeyecekseniz mi
Necessitative mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermeliyimgöstermeliyiz
2nd Persongöstermelisingöstermelisiniz
3rd Persongöstermeligöstermeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermeli miyimgöstermeli miyiz
2nd Persongöstermeli misingöstermeli misiniz
3rd Persongöstermeli migöstermeliler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermeliyimgöstermeliyiz
2nd Persongöstermelisingöstermelisiniz
3rd Persongöstermeligöstermeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermeli miyimgöstermeli miyiz
2nd Persongöstermeli misingöstermeli misiniz
3rd Persongöstermeli misingöstermeli misiniz
Necessitative past narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermeliydimgöstermeliydik
2nd Persongöstermeliydingöstermeliydiniz
3rd Persongöstermeliydigöstermelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermeli miydimgöstermeli miydik
2nd Persongöstermeli miydingöstermeli miydiniz
3rd Persongöstermeli miydigöstermeliler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermemeliydimgöstermemeliydik
2nd Persongöstermemeliydingöstermemeliydiniz
3rd Persongöstermemeliydigöstermemelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermemeli miydimgöstermemeli miydik
2nd Persongöstermemeli miydingöstermemeli miydiniz
3rd Persongöstermemeli miydingöstermemeli miydiniz
Necessitative past dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermeliymişimgöstermeliymişiz
2nd Persongöstermeliymişsingöstermeliymişsiniz
3rd Persongöstermeliymişgöstermelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermeli miymişimgöstermeli miymişiz
2nd Persongöstermeli miymişsingöstermeli miymişsiniz
3rd Persongöstermeli miymişgöstermeliler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermemeliymişimgöstermemeliymişiz
2nd Persongöstermemeliymişsingöstermemeliymişsiniz
3rd Persongöstermemeliymişgöstermemelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermemeli miymişimgöstermemeli miymişiz
2nd Persongöstermemeli miymişsingöstermemeli miymişsiniz
3rd Persongöstermemeli miymişsingöstermemeli miymişsiniz
Conditional mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöstersemgöstersek
2nd Persongöstersengösterseniz
3rd Persongöstersegösterseler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstersem migöstersek mi
2nd Persongöstersen migösterseniz mi
3rd Persongösterse migösterseler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermesemgöstermesek
2nd Persongöstermesengöstermeseniz
3rd Persongöstermesegöstermeseler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermesem migöstermesek mi
2nd Persongöstermesen migöstermeseniz mi
3rd Persongöstermesen migöstermeseniz mi
Subjunctive mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöstereyimgösterelim
2nd Persongösteresingösteresiniz
3rd Persongösteregöstereler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstereyim migösterelim mi
2nd Persongösteresin migösteresiniz mi
3rd Persongöstere migöstereler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermeyeyimgöstermeyelim
2nd Persongöstermeyesingöstermeyesiniz
3rd Persongöstermeyegöstermeyeler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermeyeyim migöstermeyelim mi
2nd Persongöstermeyesin migöstermeyesiniz mi
3rd Persongöstermeyesin migöstermeyesiniz mi
Past definite narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongösterdiydimgösterdik
2nd Persongösterdiydingösterdiniz
3rd Persongösterdiydigösterlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongösterdi miydimgösterdi miydik
2nd Persongösterdi miydingösterdi miydiniz
3rd Persongösterdi miydigösterdiler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermediydimgösterdik
2nd Persongöstermediydingösterdiniz
3rd Persongöstermediydigösterlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermedi miydimgöstermedi miydik
2nd Persongöstermedi miydingöstermedi miydiniz
3rd Persongöstermedi miydingöstermedi miydiniz
Past indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermiştimgöstermiştik
2nd Persongöstermiştingöstermiştiniz
3rd Persongöstermiştigöstermiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermiş miygöstermiş miydik
2nd Persongöstermiş miygöstermiş miydiniz
3rd Persongöstermiştigöstermişler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermemişgöstermemiştik
2nd Persongöstermemişgöstermemiştiniz
3rd Persongöstermemişgöstermemiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermemiş miygöstermemiş miydik
2nd Persongöstermemiş miygöstermemiş miydiniz
3rd Persongöstermemiş miygöstermemiş miydiniz
Indefinite past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongösterecekmişimgösterecekmişiz
2nd Persongösterecekmişsingösterecekmişsiniz
3rd Persongösterecekmişgöstereceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongösterecek miymişimgösterecek miymişiz
2nd Persongösterecek miymişsingösterecek miymişsiniz
3rd Persongösterecek miymişgösterecekler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermeyecekmişimgöstermeyecekmişiz
2nd Persongöstermeyecekmişsingöstermeyecekmişsiniz
3rd Persongöstermeyecekmişgöstermeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermeyecek miymişimgöstermeyecek miymişiz
2nd Persongöstermeyecek miymişsingöstermeyecek miymişsiniz
3rd Persongöstermeyecek miymişsingöstermeyecek miymişsiniz
Past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongösterecektimgösterecektik
2nd Persongösterecektingösterecektiniz
3rd Persongösterecektigösterecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongösterecek miydimgösterecek miydik
2nd Persongösterecek miydingösterecek miydiniz
3rd Persongösterecek miydigösterecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermeyecektimgöstermeyecektik
2nd Persongöstermeyecektingöstermeyecektiniz
3rd Persongöstermeyecektigöstermeyecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermeyecek miydimgöstermeyecek miydik
2nd Persongöstermeyecek miydingöstermeyecek miydiniz
3rd Persongöstermeyecek miydingöstermeyecek miydiniz
Indefinite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöstereymişimgöstereymişiz
2nd Persongöstereymişsingöstereymişsiniz
3rd Persongöstereymişgösterelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstereymiş miyimgöstereymiş miyiz
2nd Persongöstereymiş misingöstereymiş misiniz
3rd Persongöstereymiş migösterelermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermeyemişimgöstermeyemişiz
2nd Persongöstermeyemişsingöstermeyemişsiniz
3rd Persongöstermeyemişgöstermeyelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermeyemiş miyimgöstermeyemiş miyiz
2nd Persongöstermeyemiş misingöstermeyemiş misiniz
3rd Persongöstermeyemiş misingöstermeyemiş misiniz
Definite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöstereydimgöstereydik
2nd Persongöstereydingöstereydiniz
3rd Persongöstereydigöstereydiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstere miydimgöstere miydik
2nd Persongöstere miydingöstere miydiniz
3rd Persongöstere miydigöstereler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongöstermeyeydimgöstermeyeydik
2nd Persongöstermeyeydingöstermeyeydiniz
3rd Persongöstermeyeydigöstermeyelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöstermeye miydimgöstermeye miydik
2nd Persongöstermeye miydingöstermeye miydiniz
3rd Persongöstermeye miydingöstermeye miydiniz