Conjunction of the verb izle in Turkish


Infinitive


Interrogative
Affirmative Statementizlemekizlemek mi
Negative Statementizlememekizlememek mi


Present continuous simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizliyorumizliyoruz
2nd Personizliyorsunizliyorsunuz
3rd Personizliyorizliyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personizliyor muyumizliyor muyuz
2nd Personizliyor musunizliyor musunuz
3rd Personizliyor muizliyorlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemiyorumizlemiyoruz
2nd Personizlemiyorsunizlemiyorsunuz
3rd Personizlemiyorizlemiyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemiyor muyumizlemiyor muyuz
2nd Personizlemiyor musunizlemiyor musunuz
3rd Personizlemiyor musunizlemiyor musunuz
Simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizlerimizleriz
2nd Personizlersinizlersiniz
3rd Personizlerizlerler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizler miyimizler miyiz
2nd Personizler misinizler misiniz
3rd Personizler miizlerler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlememizlemeyiz
2nd Personizlemezsinizlemezsiniz
3rd Personizlemezizlemezler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemem miizlemez miyiz
2nd Personizlemez misinizlemez misiniz
3rd Personizlemez misinizlemez misiniz
Imperative mood

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Personizleizleyin
3rd Personizlesinizlesinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Personizlesin miizlesinler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Personizlemeizlemeyin
3rd Personizlemesinizlemesinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Person--
Simple tense past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizlerdimizlerdik
2nd Personizlerdinizlerdiniz
3rd Personizlerdiizlerlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personizler miydimizler miydik
2nd Personizler miydinizler miydiniz
3rd Personizler miydiizlerler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemezdimizlemezdik
2nd Personizlemezdinizlemezdiniz
3rd Personizlemezdiizlemezlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemez miydimizlemez miydik
2nd Personizlemez miydinizlemez miydiniz
3rd Personizlemez miydinizlemez miydiniz
Simple tense indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizlermişimizlermişiz
2nd Personizlermişsinizlermişsiniz
3rd Personizlermişizlerlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personizler miymişimizler miymişiz
2nd Personizler miymişsinizler miymişsiniz
3rd Personizler miymişizlerler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemezmişimizlemezmişiz
2nd Personizlemezmişsinizlemezmişsiniz
3rd Personizlemezmişizlemezlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemez miymişimizlemez miymişiz
2nd Personizlemez miymişsinizlemez miymişsiniz
3rd Personizlemez miymişsinizlemez miymişsiniz
Past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizledimizledik
2nd Personizledinizlediniz
3rd Personizlediizlediler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizledim miizledik mi
2nd Personizledin miizlediniz mi
3rd Personizledi miizlediler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemedimizlemedik
2nd Personizlemedinizlemediniz
3rd Personizlemediizlemediler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemedim miizlemedik mi
2nd Personizlemedin miizlemediniz mi
3rd Personizlemedin miizlemediniz mi
Past progressive dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizliyormuşumizliyormuşuz
2nd Personizliyormuşsunizliyormuşsunuz
3rd Personizliyormuşizliyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personizliyor muymuşumizliyor muymuşuz
2nd Personizliyor muymuşsunizliyor muymuşsunuz
3rd Personizliyor muymuşizliyorlar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemiyormuşumizlemiyormuşuz
2nd Personizlemiyormuşsunizlemiyormuşsunuz
3rd Personizlemiyormuşizlemiyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemiyor muymuşumizlemiyor muymuşuz
2nd Personizlemiyor muymuşsunizlemiyor muymuşsunuz
3rd Personizlemiyor muymuşsunizlemiyor muymuşsunuz
Past progressive alternative dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizlemekteymişimizlemekteymişiz
2nd Personizlemekteymişsinizlemekteymişsiniz
3rd Personizlemekteymişizlemektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemekte miymişimizlemekte miymişiz
2nd Personizlemekte miymişsinizlemekte miymişsiniz
3rd Personizlemekte miymişizlemekteler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlememekteymişimizlememekteymişiz
2nd Personizlememekteymişsinizlememekteymişsiniz
3rd Personizlememekteymişizlememektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlememekte miymişimizlememekte miymişiz
2nd Personizlememekte miymişsinizlememekte miymişsiniz
3rd Personizlememekte miymişsinizlememekte miymişsiniz
Indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizlemişimizlemişiz
2nd Personizlemişsinizlemişsiniz
3rd Personizlemişizlemişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemiş miyimizlemişiz
2nd Personizlemiş misinizlemiş miyiz
3rd Personizlemiş miizlemişler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlememişimizlememişiz
2nd Personizlememişsinizlememişsiniz
3rd Personizlememişizlememişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlememiş miyimizlememişiz
2nd Personizlememiş misinizlememiş miyiz
3rd Personizlememiş misinizlememiş miyiz
Past progressive narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizliyordumizliyorduk
2nd Personizliyordunizliyordunuz
3rd Personizliyorduizliyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personizliyor muydumizliyor muyduk
2nd Personizliyor muydunizliyor muydunuz
3rd Personizliyor muyduizliyorlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemiyordumizlemiyorduk
2nd Personizlemiyordunizlemiyordunuz
3rd Personizlemiyorduizlemiyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemiyor muydumizlemiyor muyduk
2nd Personizlemiyor muydunizlemiyor muydunuz
3rd Personizlemiyor muydunizlemiyor muydunuz
Past progressive alternative narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizlemekteydimizlemekteydik
2nd Personizlemekteydinizlemekteydiniz
3rd Personizlemekteydiizlemektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemekte miydimizlemekte miydik
2nd Personizlemekte miydinizlemekte miydiniz
3rd Personizlemekte miydiizlemekteler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlememekteydimizlememekteydik
2nd Personizlememekteydinizlememekteydiniz
3rd Personizlememekteydiizlememektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlememekte miydimizlememekte miydik
2nd Personizlememekte miydinizlememekte miydiniz
3rd Personizlememekte miydinizlememekte miydiniz
Past perfect narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizlemiştimizlemiştim
2nd Personizlemiştinizlemiştin
3rd Personizlemiştiizlemişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemiş miydimizlemiş miydim
2nd Personizlemiş miydinizlemiş miydin
3rd Personizlemiş miydiizlemişler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlememiştimizlememiştim
2nd Personizlememiştinizlememiştin
3rd Personizlememiştiizlememişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlememiş miydimizlememiş miydim
2nd Personizlememiş miydinizlememiş miydin
3rd Personizlememiş miydinizlememiş miydin
Doubtful distant past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizlemişmişimizlemişmişiz
2nd Personizlemişmişsinizlemişmişsiniz
3rd Personizlemişmişizlemişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemiş miymişimizlemiş miymişiz
2nd Personizlemiş miymişsinizlemiş miymişsiniz
3rd Personizlemiş miymişizlemişler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlememişmişimizlememişmişiz
2nd Personizlememişmişsinizlememişmişsiniz
3rd Personizlememişmişizlememişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlememiş miymişimizlememiş miymişiz
2nd Personizlememiş miymişsinizlememiş miymişsiniz
3rd Personizlememiş miymişsinizlememiş miymişsiniz
Past in the future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizlemiş olacağımizlemiş olacağız
2nd Personizlemiş olacaksınizlemiş olacaksınız
3rd Personizlemiş olacakizlemiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemiş mi olacağımizlemiş mi olacağız
2nd Personizlemiş mi olacaksınizlemiş mi olacaksınız
3rd Personizlemiş mi olacakizlemiş mi olacaklar
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlememiş olacağımizlememiş olacağız
2nd Personizlememiş olacaksınizlememiş olacaksınız
3rd Personizlememiş olacakizlememiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlememiş mi olacağımizlememiş mi olacağız
2nd Personizlememiş mi olacaksınizlememiş mi olacaksınız
3rd Personizlememiş mi olacaksınizlememiş mi olacaksınız
Past conditional dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizleseymişimizleseymişiz
2nd Personizleseymişsinizleseymişsiniz
3rd Personizleseymişizleselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlese miymişimizlese miymişiz
2nd Personizlese miymişsinizlese miymişsiniz
3rd Personizlese miymişizleseler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemeseymişimizlemeseymişiz
2nd Personizlemeseymişsinizlemeseymişsiniz
3rd Personizlemeseymişizlemeselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemese miymişimizlemese miymişiz
2nd Personizlemese miymişsinizlemese miymişsiniz
3rd Personizlemese miymişsinizlemese miymişsiniz
Future simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizleyeceğimizleyeceğiz
2nd Personizleyeceksinizleyeceksiniz
3rd Personizleyecekizleyecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizleyecek miyimizleyecek miyiz
2nd Personizleyecek misinizleyecek misiniz
3rd Personizleyecek miizleyecekler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemeyeceğimizlemeyeceğiz
2nd Personizlemeyeceksinizlemeyeceksiniz
3rd Personizlemeyecekizlemeyecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemeyecek miyimizlemeyecek miyiz
2nd Personizlemeyecek misinizlemeyecek misiniz
3rd Personizlemeyecek misinizlemeyecek misiniz
Future in the past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizleyecektimizleyecektik
2nd Personizleyecektinizleyecektiniz
3rd Personizleyecektiizleyeceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personizleyecek miydimizleyecek miydik
2nd Personizleyecek miydinizleyecek miydiniz
3rd Personizleyecek miydiizleyecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemeyecektimizlemeyecektik
2nd Personizlemeyecektinizlemeyecektiniz
3rd Personizlemeyecektiizlemeyeceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemeyecek miydimizlemeyecek miydik
2nd Personizlemeyecek miydinizlemeyecek miydiniz
3rd Personizlemeyecek miydinizlemeyecek miydiniz
Future dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizleyecekmişimizleyecekmişiz
2nd Personizleyecekmişinizleyecekmişiniz
3rd Personizleyecekmişizleyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personizleyecekmiş miyimizleyecekmiş miyiz
2nd Personizleyecekmiş misinizleyecekmiş misiniz
3rd Personizleyecekmiş miizleyeceklermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemeyecekmişimizlemeyecekmişiz
2nd Personizlemeyecekmişinizlemeyecekmişiniz
3rd Personizlemeyecekmişizlemeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemeyecekmiş miyimizlemeyecekmiş miyiz
2nd Personizlemeyecekmiş misinizlemeyecekmiş misiniz
3rd Personizlemeyecekmiş misinizlemeyecekmiş misiniz
Future conditional

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizleyeceksemizleyeceksek
2nd Personizleyeceksenizleyecekseniz
3rd Personizleyecekseizleyeceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Personizleyeceksem miizleyeceksek mi
2nd Personizleyeceksen miizleyecekseniz mi
3rd Personizleyecekse miizleyeceklerse mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemeyeceksemizlemeyeceksek
2nd Personizlemeyeceksenizlemeyecekseniz
3rd Personizlemeyecekseizlemeyeceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemeyeceksem miizlemeyeceksek mi
2nd Personizlemeyeceksen miizlemeyecekseniz mi
3rd Personizlemeyeceksen miizlemeyecekseniz mi
Necessitative mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizlemeliyimizlemeliyiz
2nd Personizlemelisinizlemelisiniz
3rd Personizlemeliizlemeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemeli miyimizlemeli miyiz
2nd Personizlemeli misinizlemeli misiniz
3rd Personizlemeli miizlemeliler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemeliyimizlemeliyiz
2nd Personizlemelisinizlemelisiniz
3rd Personizlemeliizlemeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemeli miyimizlemeli miyiz
2nd Personizlemeli misinizlemeli misiniz
3rd Personizlemeli misinizlemeli misiniz
Necessitative past narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizlemeliydimizlemeliydik
2nd Personizlemeliydinizlemeliydiniz
3rd Personizlemeliydiizlemelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemeli miydimizlemeli miydik
2nd Personizlemeli miydinizlemeli miydiniz
3rd Personizlemeli miydiizlemeliler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlememeliydimizlememeliydik
2nd Personizlememeliydinizlememeliydiniz
3rd Personizlememeliydiizlememelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlememeli miydimizlememeli miydik
2nd Personizlememeli miydinizlememeli miydiniz
3rd Personizlememeli miydinizlememeli miydiniz
Necessitative past dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizlemeliymişimizlemeliymişiz
2nd Personizlemeliymişsinizlemeliymişsiniz
3rd Personizlemeliymişizlemelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemeli miymişimizlemeli miymişiz
2nd Personizlemeli miymişsinizlemeli miymişsiniz
3rd Personizlemeli miymişizlemeliler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlememeliymişimizlememeliymişiz
2nd Personizlememeliymişsinizlememeliymişsiniz
3rd Personizlememeliymişizlememelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlememeli miymişimizlememeli miymişiz
2nd Personizlememeli miymişsinizlememeli miymişsiniz
3rd Personizlememeli miymişsinizlememeli miymişsiniz
Conditional mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizlesemizlesek
2nd Personizlesenizleseniz
3rd Personizleseizleseler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlesem miizlesek mi
2nd Personizlesen miizleseniz mi
3rd Personizlese miizleseler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemesemizlemesek
2nd Personizlemesenizlemeseniz
3rd Personizlemeseizlemeseler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemesem miizlemesek mi
2nd Personizlemesen miizlemeseniz mi
3rd Personizlemesen miizlemeseniz mi
Subjunctive mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizleyeyimizleyelim
2nd Personizleyesinizleyesiniz
3rd Personizleyeizleyeler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizleyeyim miizleyelim mi
2nd Personizleyesin miizleyesiniz mi
3rd Personizleye miizleyeler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemeyeyimizlemeyelim
2nd Personizlemeyesinizlemeyesiniz
3rd Personizlemeyeizlemeyeler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemeyeyim miizlemeyelim mi
2nd Personizlemeyesin miizlemeyesiniz mi
3rd Personizlemeyesin miizlemeyesiniz mi
Past definite narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizlediydimizleydik
2nd Personizlediydinizleydiniz
3rd Personizlediydiizlelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personizledi miydimizledi miydik
2nd Personizledi miydinizledi miydiniz
3rd Personizledi miydiizlediler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemediydimizleydik
2nd Personizlemediydinizleydiniz
3rd Personizlemediydiizlelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemedi miydimizlemedi miydik
2nd Personizlemedi miydinizlemedi miydiniz
3rd Personizlemedi miydinizlemedi miydiniz
Past indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizlemiştimizlemiştik
2nd Personizlemiştinizlemiştiniz
3rd Personizlemiştiizlemiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemiş miyizlemiş miydik
2nd Personizlemiş miyizlemiş miydiniz
3rd Personizlemiştiizlemişler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlememişizlememiştik
2nd Personizlememişizlememiştiniz
3rd Personizlememişizlememiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlememiş miyizlememiş miydik
2nd Personizlememiş miyizlememiş miydiniz
3rd Personizlememiş miyizlememiş miydiniz
Indefinite past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizleyecekmişimizleyecekmişiz
2nd Personizleyecekmişsinizleyecekmişsiniz
3rd Personizleyecekmişizleyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personizleyecek miymişimizleyecek miymişiz
2nd Personizleyecek miymişsinizleyecek miymişsiniz
3rd Personizleyecek miymişizleyecekler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemeyecekmişimizlemeyecekmişiz
2nd Personizlemeyecekmişsinizlemeyecekmişsiniz
3rd Personizlemeyecekmişizlemeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemeyecek miymişimizlemeyecek miymişiz
2nd Personizlemeyecek miymişsinizlemeyecek miymişsiniz
3rd Personizlemeyecek miymişsinizlemeyecek miymişsiniz
Past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizleyecektimizleyecektik
2nd Personizleyecektinizleyecektiniz
3rd Personizleyecektiizleyecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizleyecek miydimizleyecek miydik
2nd Personizleyecek miydinizleyecek miydiniz
3rd Personizleyecek miydiizleyecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemeyecektimizlemeyecektik
2nd Personizlemeyecektinizlemeyecektiniz
3rd Personizlemeyecektiizlemeyecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemeyecek miydimizlemeyecek miydik
2nd Personizlemeyecek miydinizlemeyecek miydiniz
3rd Personizlemeyecek miydinizlemeyecek miydiniz
Indefinite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizleyeymişimizleyeymişiz
2nd Personizleyeymişsinizleyeymişsiniz
3rd Personizleyeymişizleyelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personizleyeymiş miyimizleyeymiş miyiz
2nd Personizleyeymiş misinizleyeymiş misiniz
3rd Personizleyeymiş miizleyelermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemeyemişimizlemeyemişiz
2nd Personizlemeyemişsinizlemeyemişsiniz
3rd Personizlemeyemişizlemeyelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemeyemiş miyimizlemeyemiş miyiz
2nd Personizlemeyemiş misinizlemeyemiş misiniz
3rd Personizlemeyemiş misinizlemeyemiş misiniz
Definite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personizleyeydimizleyeydik
2nd Personizleyeydinizleyeydiniz
3rd Personizleyeydiizleyeydiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personizleye miydimizleye miydik
2nd Personizleye miydinizleye miydiniz
3rd Personizleye miydiizleyeler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personizlemeyeydimizlemeyeydik
2nd Personizlemeyeydinizlemeyeydiniz
3rd Personizlemeyeydiizlemeyelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personizlemeye miydimizlemeye miydik
2nd Personizlemeye miydinizlemeye miydiniz
3rd Personizlemeye miydinizlemeye miydiniz