Conjunction of the verb al in Turkish


Infinitive


Interrogative
Affirmative Statementalmakalmak mı
Negative Statementalmamakalmamak mı


Present continuous simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalıyorumalıyoruz
2nd Personalıyorsunalıyorsunuz
3rd Personalıyoralıyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalıyor muyumalıyor muyuz
2nd Personalıyor musunalıyor musunuz
3rd Personalıyor mualıyorlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmıyorumalmıyoruz
2nd Personalmıyorsunalmıyorsunuz
3rd Personalmıyoralmıyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmıyor muyumalmıyor muyuz
2nd Personalmıyor musunalmıyor musunuz
3rd Personalmıyor musunalmıyor musunuz
Simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalırımalırız
2nd Personalırsınalırsınız
3rd Personalıralırlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalır mıyımalır mıyız
2nd Personalır mısınalır mısınız
3rd Personalır mıalırlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmamalmayız
2nd Personalmazsınalmazsınız
3rd Personalmazalmazlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmam mıalmaz mıyız
2nd Personalmaz mısınalmaz mısınız
3rd Personalmaz mısınalmaz mısınız
Imperative mood

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Personalalın
3rd Personalsınalsınlar
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Personalsın mıalsınlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Personalmaalmayın
3rd Personalmasınalmasınlar
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Person--
Simple tense past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalırdımalırdık
2nd Personalırdınalırdınız
3rd Personalırdıalırlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personalır mıydımalır mıydık
2nd Personalır mıydınalır mıydınız
3rd Personalır mıydıalırlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmazdımalmazdık
2nd Personalmazdınalmazdınız
3rd Personalmazdıalmazlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmaz mıydımalmaz mıydık
2nd Personalmaz mıydınalmaz mıydınız
3rd Personalmaz mıydınalmaz mıydınız
Simple tense indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalırmışımalırmışız
2nd Personalırmışsınalırmışsınız
3rd Personalırmışalırlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personalır mıymışımalır mıymışız
2nd Personalır mıymışsınalır mıymışsınız
3rd Personalır mıymışalırlar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmazmışımalmazmışız
2nd Personalmazmışsınalmazmışsınız
3rd Personalmazmışalmazlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmaz mıymışımalmaz mıymışız
2nd Personalmaz mıymışsınalmaz mıymışsınız
3rd Personalmaz mıymışsınalmaz mıymışsınız
Past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaldımaldık
2nd Personaldınaldınız
3rd Personaldıaldılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personaldım mıaldık mı
2nd Personaldın mıaldınız mı
3rd Personaldı mıaldılar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmadımalmadık
2nd Personalmadınalmadınız
3rd Personalmadıalmadılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmadım mıalmadık mı
2nd Personalmadın mıalmadınız mı
3rd Personalmadın mıalmadınız mı
Past progressive dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalıyormuşumalıyormuşuz
2nd Personalıyormuşsunalıyormuşsunuz
3rd Personalıyormuşalıyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personalıyor muymuşumalıyor muymuşuz
2nd Personalıyor muymuşsunalıyor muymuşsunuz
3rd Personalıyor muymuşalıyorlar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmıyormuşumalmıyormuşuz
2nd Personalmıyormuşsunalmıyormuşsunuz
3rd Personalmıyormuşalmıyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmıyor muymuşumalmıyor muymuşuz
2nd Personalmıyor muymuşsunalmıyor muymuşsunuz
3rd Personalmıyor muymuşsunalmıyor muymuşsunuz
Past progressive alternative dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalmaktaymışımalmaktaymışız
2nd Personalmaktaymışsınalmaktaymışsınız
3rd Personalmaktaymışalmaktalarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmakta mıymışımalmakta mıymışız
2nd Personalmakta mıymışsınalmakta mıymışsınız
3rd Personalmakta mıymışalmaktalar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmamaktaymışımalmamaktaymışız
2nd Personalmamaktaymışsınalmamaktaymışsınız
3rd Personalmamaktaymışalmamaktalarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmamakta mıymışımalmamakta mıymışız
2nd Personalmamakta mıymışsınalmamakta mıymışsınız
3rd Personalmamakta mıymışsınalmamakta mıymışsınız
Indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalmışımalmışız
2nd Personalmışsınalmışsınız
3rd Personalmışalmışlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmış mıyımalmışız
2nd Personalmış mısınalmış mıyız
3rd Personalmış mıalmışlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmamışımalmamışız
2nd Personalmamışsınalmamışsınız
3rd Personalmamışalmamışlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmamış mıyımalmamışız
2nd Personalmamış mısınalmamış mıyız
3rd Personalmamış mısınalmamış mıyız
Past progressive narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalıyordumalıyorduk
2nd Personalıyordunalıyordunuz
3rd Personalıyordualıyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personalıyor muydumalıyor muyduk
2nd Personalıyor muydunalıyor muydunuz
3rd Personalıyor muydualıyorlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmıyordumalmıyorduk
2nd Personalmıyordunalmıyordunuz
3rd Personalmıyordualmıyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmıyor muydumalmıyor muyduk
2nd Personalmıyor muydunalmıyor muydunuz
3rd Personalmıyor muydunalmıyor muydunuz
Past progressive alternative narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalmaktaydımalmaktaydık
2nd Personalmaktaydınalmaktaydınız
3rd Personalmaktaydıalmaktalardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmakta mıydımalmakta mıydık
2nd Personalmakta mıydınalmakta mıydınız
3rd Personalmakta mıydıalmaktalar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmamaktaydımalmamaktaydık
2nd Personalmamaktaydınalmamaktaydınız
3rd Personalmamaktaydıalmamaktalardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmamakta mıydımalmamakta mıydık
2nd Personalmamakta mıydınalmamakta mıydınız
3rd Personalmamakta mıydınalmamakta mıydınız
Past perfect narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalmıştımalmıştım
2nd Personalmıştınalmıştın
3rd Personalmıştıalmışlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmış mıydımalmış mıydım
2nd Personalmış mıydınalmış mıydın
3rd Personalmış mıydıalmışlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmamıştımalmamıştım
2nd Personalmamıştınalmamıştın
3rd Personalmamıştıalmamışlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmamış mıydımalmamış mıydım
2nd Personalmamış mıydınalmamış mıydın
3rd Personalmamış mıydınalmamış mıydın
Doubtful distant past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalmışmışımalmışmışız
2nd Personalmışmışsınalmışmışsınız
3rd Personalmışmışalmışmışlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmış mıymışımalmış mıymışız
2nd Personalmış mıymışsınalmış mıymışsınız
3rd Personalmış mıymışalmışlar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmamışmışımalmamışmışız
2nd Personalmamışmışsınalmamışmışsınız
3rd Personalmamışmışalmamışmışlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmamış mıymışımalmamış mıymışız
2nd Personalmamış mıymışsınalmamış mıymışsınız
3rd Personalmamış mıymışsınalmamış mıymışsınız
Past in the future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalmış olacağımalmış olacağız
2nd Personalmış olacaksınalmış olacaksınız
3rd Personalmış olacakalmış olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmış mı olacağımalmış mı olacağız
2nd Personalmış mı olacaksınalmış mı olacaksınız
3rd Personalmış mı olacakalmış mı olacaklar
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmamış olacağımalmamış olacağız
2nd Personalmamış olacaksınalmamış olacaksınız
3rd Personalmamış olacakalmamış olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmamış mı olacağımalmamış mı olacağız
2nd Personalmamış mı olacaksınalmamış mı olacaksınız
3rd Personalmamış mı olacaksınalmamış mı olacaksınız
Past conditional dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalsaymışımalsaymışız
2nd Personalsaymışsınalsaymışsınız
3rd Personalsaymışalsalarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personalsa mıymışımalsa mıymışız
2nd Personalsa mıymışsınalsa mıymışsınız
3rd Personalsa mıymışalsalar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmasaymışımalmasaymışız
2nd Personalmasaymışsınalmasaymışsınız
3rd Personalmasaymışalmasalarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmasa mıymışımalmasa mıymışız
2nd Personalmasa mıymışsınalmasa mıymışsınız
3rd Personalmasa mıymışsınalmasa mıymışsınız
Future simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalacağımalacağız
2nd Personalacaksınalacaksınız
3rd Personalacakalacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalacak mıyımalacak mıyız
2nd Personalacak mısınalacak mısınız
3rd Personalacak mıalacaklar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmayacağımalmayacağız
2nd Personalmayacaksınalmayacaksınız
3rd Personalmayacakalmayacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmayacak mıyımalmayacak mıyız
2nd Personalmayacak mısınalmayacak mısınız
3rd Personalmayacak mısınalmayacak mısınız
Future in the past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalacaktımalacaktık
2nd Personalacaktınalacaktınız
3rd Personalacaktıalacaklardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personalacak mıydımalacak mıydık
2nd Personalacak mıydınalacak mıydınız
3rd Personalacak mıydıalacaklar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmayacaktımalmayacaktık
2nd Personalmayacaktınalmayacaktınız
3rd Personalmayacaktıalmayacaklardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmayacak mıydımalmayacak mıydık
2nd Personalmayacak mıydınalmayacak mıydınız
3rd Personalmayacak mıydınalmayacak mıydınız
Future dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalacakmışımalacakmışız
2nd Personalacakmışınalacakmışınız
3rd Personalacakmışalacaklarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personalacakmış mıyımalacakmış mıyız
2nd Personalacakmış mısınalacakmış mısınız
3rd Personalacakmış mıalacaklarmış mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmayacakmışımalmayacakmışız
2nd Personalmayacakmışınalmayacakmışınız
3rd Personalmayacakmışalmayacaklarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmayacakmış mıyımalmayacakmış mıyız
2nd Personalmayacakmış mısınalmayacakmış mısınız
3rd Personalmayacakmış mısınalmayacakmış mısınız
Future conditional

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalacaksamalacaksak
2nd Personalacaksanalacaksanız
3rd Personalacaksaalacaklarsa
Interrogative
SingularPlural
1st Personalacaksam mıalacaksak mı
2nd Personalacaksan mıalacaksanız mı
3rd Personalacaksa mıalacaklarsa mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmayacaksamalmayacaksak
2nd Personalmayacaksanalmayacaksanız
3rd Personalmayacaksaalmayacaklarsa
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmayacaksam mıalmayacaksak mı
2nd Personalmayacaksan mıalmayacaksanız mı
3rd Personalmayacaksan mıalmayacaksanız mı
Necessitative mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalmalıyımalmalıyız
2nd Personalmalısınalmalısınız
3rd Personalmalıalmalılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmalı mıyımalmalı mıyız
2nd Personalmalı mısınalmalı mısınız
3rd Personalmalı mıalmalılar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmalıyımalmalıyız
2nd Personalmalısınalmalısınız
3rd Personalmalıalmalılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmalı mıyımalmalı mıyız
2nd Personalmalı mısınalmalı mısınız
3rd Personalmalı mısınalmalı mısınız
Necessitative past narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalmalıydımalmalıydık
2nd Personalmalıydınalmalıydınız
3rd Personalmalıydıalmalılardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmalı mıydımalmalı mıydık
2nd Personalmalı mıydınalmalı mıydınız
3rd Personalmalı mıydıalmalılar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmamalıydımalmamalıydık
2nd Personalmamalıydınalmamalıydınız
3rd Personalmamalıydıalmamalılardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmamalı mıydımalmamalı mıydık
2nd Personalmamalı mıydınalmamalı mıydınız
3rd Personalmamalı mıydınalmamalı mıydınız
Necessitative past dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalmalıymışımalmalıymışız
2nd Personalmalıymışsınalmalıymışsınız
3rd Personalmalıymışalmalılarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmalı mıymışımalmalı mıymışız
2nd Personalmalı mıymışsınalmalı mıymışsınız
3rd Personalmalı mıymışalmalılar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmamalıymışımalmamalıymışız
2nd Personalmamalıymışsınalmamalıymışsınız
3rd Personalmamalıymışalmamalılarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmamalı mıymışımalmamalı mıymışız
2nd Personalmamalı mıymışsınalmamalı mıymışsınız
3rd Personalmamalı mıymışsınalmamalı mıymışsınız
Conditional mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalsamalsak
2nd Personalsanalsanız
3rd Personalsaalsalar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalsam mıalsak mı
2nd Personalsan mıalsanız mı
3rd Personalsa mıalsalar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmasamalmasak
2nd Personalmasanalmasanız
3rd Personalmasaalmasalar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmasam mıalmasak mı
2nd Personalmasan mıalmasanız mı
3rd Personalmasan mıalmasanız mı
Subjunctive mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalayımalalım
2nd Personalasınalasınız
3rd Personalaalalar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalayım mıalalım mı
2nd Personalasın mıalasınız mı
3rd Personala mıalalar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmayayımalmayalım
2nd Personalmayasınalmayasınız
3rd Personalmayaalmayalar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmayayım mıalmayalım mı
2nd Personalmayasın mıalmayasınız mı
3rd Personalmayasın mıalmayasınız mı
Past definite narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personaldıydımaldık
2nd Personaldıydınaldınız
3rd Personaldıydıallardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personaldı mıydımaldı mıydık
2nd Personaldı mıydınaldı mıydınız
3rd Personaldı mıydıaldılar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmadıydımaldık
2nd Personalmadıydınaldınız
3rd Personalmadıydıallardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmadı mıydımalmadı mıydık
2nd Personalmadı mıydınalmadı mıydınız
3rd Personalmadı mıydınalmadı mıydınız
Past indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalmıştımalmıştık
2nd Personalmıştınalmıştınız
3rd Personalmıştıalmıştılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmış mıyalmış mıydık
2nd Personalmış mıyalmış mıydınız
3rd Personalmıştıalmışlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmamışalmamıştık
2nd Personalmamışalmamıştınız
3rd Personalmamışalmamıştılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmamış mıyalmamış mıydık
2nd Personalmamış mıyalmamış mıydınız
3rd Personalmamış mıyalmamış mıydınız
Indefinite past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalacakmışımalacakmışız
2nd Personalacakmışsınalacakmışsınız
3rd Personalacakmışalacaklarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personalacak mıymışımalacak mıymışız
2nd Personalacak mıymışsınalacak mıymışsınız
3rd Personalacak mıymışalacaklar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmayacakmışımalmayacakmışız
2nd Personalmayacakmışsınalmayacakmışsınız
3rd Personalmayacakmışalmayacaklarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmayacak mıymışımalmayacak mıymışız
2nd Personalmayacak mıymışsınalmayacak mıymışsınız
3rd Personalmayacak mıymışsınalmayacak mıymışsınız
Past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalacaktımalacaktık
2nd Personalacaktınalacaktınız
3rd Personalacaktıalacaktılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalacak mıydımalacak mıydık
2nd Personalacak mıydınalacak mıydınız
3rd Personalacak mıydıalacaklar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmayacaktımalmayacaktık
2nd Personalmayacaktınalmayacaktınız
3rd Personalmayacaktıalmayacaktılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmayacak mıydımalmayacak mıydık
2nd Personalmayacak mıydınalmayacak mıydınız
3rd Personalmayacak mıydınalmayacak mıydınız
Indefinite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalaymışımalaymışız
2nd Personalaymışsınalaymışsınız
3rd Personalaymışalalarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personalaymış mıyımalaymış mıyız
2nd Personalaymış mısınalaymış mısınız
3rd Personalaymış mıalalarmış mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmayamışımalmayamışız
2nd Personalmayamışsınalmayamışsınız
3rd Personalmayamışalmayalarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmayamış mıyımalmayamış mıyız
2nd Personalmayamış mısınalmayamış mısınız
3rd Personalmayamış mısınalmayamış mısınız
Definite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personalaydımalaydık
2nd Personalaydınalaydınız
3rd Personalaydıalaydılar
Interrogative
SingularPlural
1st Personala mıydımala mıydık
2nd Personala mıydınala mıydınız
3rd Personala mıydıalalar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personalmayaydımalmayaydık
2nd Personalmayaydınalmayaydınız
3rd Personalmayaydıalmayalardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personalmaya mıydımalmaya mıydık
2nd Personalmaya mıydınalmaya mıydınız
3rd Personalmaya mıydınalmaya mıydınız