Conjunction of the verb gör in Turkish


Infinitive


Interrogative
Affirmative Statementgörmekgörmek mi
Negative Statementgörmemekgörmemek mi


Present continuous simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörüyorumgörüyoruz
2nd Persongörüyorsungörüyorsunuz
3rd Persongörüyorgörüyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörüyor muyumgörüyor muyuz
2nd Persongörüyor musungörüyor musunuz
3rd Persongörüyor mugörüyorlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmüyorumgörmüyoruz
2nd Persongörmüyorsungörmüyorsunuz
3rd Persongörmüyorgörmüyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmüyor muyumgörmüyor muyuz
2nd Persongörmüyor musungörmüyor musunuz
3rd Persongörmüyor musungörmüyor musunuz
Simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörürümgörürüz
2nd Persongörürsüngörürsünüz
3rd Persongörürgörürler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörür müyümgörür müyüz
2nd Persongörür müsüngörür müsünüz
3rd Persongörür mügörürler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmemgörmeyiz
2nd Persongörmezsingörmezsiniz
3rd Persongörmezgörmezler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmem migörmez miyiz
2nd Persongörmez misingörmez misiniz
3rd Persongörmez misingörmez misiniz
Imperative mood

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Persongörgörün
3rd Persongörsüngörsünler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Persongörsün mügörsünler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Persongörmegörmeyin
3rd Persongörmesingörmesinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Person--
Simple tense past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörürdümgörürdük
2nd Persongörürdüngörürdünüz
3rd Persongörürdügörürlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörür müydümgörür müydük
2nd Persongörür müydüngörür müydünüz
3rd Persongörür müydügörürler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmezdimgörmezdik
2nd Persongörmezdingörmezdiniz
3rd Persongörmezdigörmezlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmez miydimgörmez miydik
2nd Persongörmez miydingörmez miydiniz
3rd Persongörmez miydingörmez miydiniz
Simple tense indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörürmüşümgörürmüşüz
2nd Persongörürmüşsüngörürmüşsünüz
3rd Persongörürmüşgörürlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörür müymüşümgörür müymüşüz
2nd Persongörür müymüşsüngörür müymüşsünüz
3rd Persongörür müymüşgörürler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmezmişimgörmezmişiz
2nd Persongörmezmişsingörmezmişsiniz
3rd Persongörmezmişgörmezlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmez miymişimgörmez miymişiz
2nd Persongörmez miymişsingörmez miymişsiniz
3rd Persongörmez miymişsingörmez miymişsiniz
Past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongördümgördük
2nd Persongördüngördünüz
3rd Persongördügördüler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongördüm mügördük mü
2nd Persongördün mügördünüz mü
3rd Persongördü mügördüler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmedimgörmedik
2nd Persongörmedingörmediniz
3rd Persongörmedigörmediler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmedim migörmedik mi
2nd Persongörmedin migörmediniz mi
3rd Persongörmedin migörmediniz mi
Past progressive dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörüyormuşumgörüyormuşuz
2nd Persongörüyormuşsungörüyormuşsunuz
3rd Persongörüyormuşgörüyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörüyor muymuşumgörüyor muymuşuz
2nd Persongörüyor muymuşsungörüyor muymuşsunuz
3rd Persongörüyor muymuşgörüyorlar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmüyormuşumgörmüyormuşuz
2nd Persongörmüyormuşsungörmüyormuşsunuz
3rd Persongörmüyormuşgörmüyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmüyor muymuşumgörmüyor muymuşuz
2nd Persongörmüyor muymuşsungörmüyor muymuşsunuz
3rd Persongörmüyor muymuşsungörmüyor muymuşsunuz
Past progressive alternative dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörmekteymişimgörmekteymişiz
2nd Persongörmekteymişsingörmekteymişsiniz
3rd Persongörmekteymişgörmektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmekte miymişimgörmekte miymişiz
2nd Persongörmekte miymişsingörmekte miymişsiniz
3rd Persongörmekte miymişgörmekteler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmemekteymişimgörmemekteymişiz
2nd Persongörmemekteymişsingörmemekteymişsiniz
3rd Persongörmemekteymişgörmemektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmemekte miymişimgörmemekte miymişiz
2nd Persongörmemekte miymişsingörmemekte miymişsiniz
3rd Persongörmemekte miymişsingörmemekte miymişsiniz
Indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörmüşümgörmüşüz
2nd Persongörmüşsüngörmüşsünüz
3rd Persongörmüşgörmüşler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmüş müyümgörmüşüz
2nd Persongörmüş müsüngörmüş müyüz
3rd Persongörmüş mügörmüşler mü
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmemişimgörmemişiz
2nd Persongörmemişsingörmemişsiniz
3rd Persongörmemişgörmemişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmemiş miyimgörmemişiz
2nd Persongörmemiş misingörmemiş miyiz
3rd Persongörmemiş misingörmemiş miyiz
Past progressive narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörüyordumgörüyorduk
2nd Persongörüyordungörüyordunuz
3rd Persongörüyordugörüyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörüyor muydumgörüyor muyduk
2nd Persongörüyor muydungörüyor muydunuz
3rd Persongörüyor muydugörüyorlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmüyordumgörmüyorduk
2nd Persongörmüyordungörmüyordunuz
3rd Persongörmüyordugörmüyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmüyor muydumgörmüyor muyduk
2nd Persongörmüyor muydungörmüyor muydunuz
3rd Persongörmüyor muydungörmüyor muydunuz
Past progressive alternative narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörmekteydimgörmekteydik
2nd Persongörmekteydingörmekteydiniz
3rd Persongörmekteydigörmektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmekte miydimgörmekte miydik
2nd Persongörmekte miydingörmekte miydiniz
3rd Persongörmekte miydigörmekteler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmemekteydimgörmemekteydik
2nd Persongörmemekteydingörmemekteydiniz
3rd Persongörmemekteydigörmemektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmemekte miydimgörmemekte miydik
2nd Persongörmemekte miydingörmemekte miydiniz
3rd Persongörmemekte miydingörmemekte miydiniz
Past perfect narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörmüştümgörmüştüm
2nd Persongörmüştüngörmüştün
3rd Persongörmüştügörmüşlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmüş müydümgörmüş müydüm
2nd Persongörmüş müydüngörmüş müydün
3rd Persongörmüş müydügörmüşler müydü
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmemiştimgörmemiştim
2nd Persongörmemiştingörmemiştin
3rd Persongörmemiştigörmemişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmemiş miydimgörmemiş miydim
2nd Persongörmemiş miydingörmemiş miydin
3rd Persongörmemiş miydingörmemiş miydin
Doubtful distant past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörmüşmüşümgörmüşmüşüz
2nd Persongörmüşmüşsüngörmüşmüşsünüz
3rd Persongörmüşmüşgörmüşmüşler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmüş müymüşümgörmüş müymüşüz
2nd Persongörmüş müymüşsüngörmüş müymüşsünüz
3rd Persongörmüş müymüşgörmüşler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmemişmişimgörmemişmişiz
2nd Persongörmemişmişsingörmemişmişsiniz
3rd Persongörmemişmişgörmemişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmemiş miymişimgörmemiş miymişiz
2nd Persongörmemiş miymişsingörmemiş miymişsiniz
3rd Persongörmemiş miymişsingörmemiş miymişsiniz
Past in the future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörmüş olacağımgörmüş olacağız
2nd Persongörmüş olacaksıngörmüş olacaksınız
3rd Persongörmüş olacakgörmüş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmüş mü olacağımgörmüş mü olacağız
2nd Persongörmüş mü olacaksıngörmüş mü olacaksınız
3rd Persongörmüş mü olacakgörmüş mü olacaklar
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmemiş olacağımgörmemiş olacağız
2nd Persongörmemiş olacaksıngörmemiş olacaksınız
3rd Persongörmemiş olacakgörmemiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmemiş mi olacağımgörmemiş mi olacağız
2nd Persongörmemiş mi olacaksıngörmemiş mi olacaksınız
3rd Persongörmemiş mi olacaksıngörmemiş mi olacaksınız
Past conditional dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörseymişimgörseymişiz
2nd Persongörseymişsingörseymişsiniz
3rd Persongörseymişgörselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörse miymişimgörse miymişiz
2nd Persongörse miymişsingörse miymişsiniz
3rd Persongörse miymişgörseler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmeseymişimgörmeseymişiz
2nd Persongörmeseymişsingörmeseymişsiniz
3rd Persongörmeseymişgörmeselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmese miymişimgörmese miymişiz
2nd Persongörmese miymişsingörmese miymişsiniz
3rd Persongörmese miymişsingörmese miymişsiniz
Future simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöreceğimgöreceğiz
2nd Persongöreceksingöreceksiniz
3rd Persongörecekgörecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörecek miyimgörecek miyiz
2nd Persongörecek misingörecek misiniz
3rd Persongörecek migörecekler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmeyeceğimgörmeyeceğiz
2nd Persongörmeyeceksingörmeyeceksiniz
3rd Persongörmeyecekgörmeyecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmeyecek miyimgörmeyecek miyiz
2nd Persongörmeyecek misingörmeyecek misiniz
3rd Persongörmeyecek misingörmeyecek misiniz
Future in the past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörecektimgörecektik
2nd Persongörecektingörecektiniz
3rd Persongörecektigöreceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörecek miydimgörecek miydik
2nd Persongörecek miydingörecek miydiniz
3rd Persongörecek miydigörecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmeyecektimgörmeyecektik
2nd Persongörmeyecektingörmeyecektiniz
3rd Persongörmeyecektigörmeyeceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmeyecek miydimgörmeyecek miydik
2nd Persongörmeyecek miydingörmeyecek miydiniz
3rd Persongörmeyecek miydingörmeyecek miydiniz
Future dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörecekmişimgörecekmişiz
2nd Persongörecekmişingörecekmişiniz
3rd Persongörecekmişgöreceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörecekmiş miyimgörecekmiş miyiz
2nd Persongörecekmiş misingörecekmiş misiniz
3rd Persongörecekmiş migöreceklermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmeyecekmişimgörmeyecekmişiz
2nd Persongörmeyecekmişingörmeyecekmişiniz
3rd Persongörmeyecekmişgörmeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmeyecekmiş miyimgörmeyecekmiş miyiz
2nd Persongörmeyecekmiş misingörmeyecekmiş misiniz
3rd Persongörmeyecekmiş misingörmeyecekmiş misiniz
Future conditional

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöreceksemgöreceksek
2nd Persongöreceksengörecekseniz
3rd Persongöreceksegöreceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöreceksem migöreceksek mi
2nd Persongöreceksen migörecekseniz mi
3rd Persongörecekse migöreceklerse mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmeyeceksemgörmeyeceksek
2nd Persongörmeyeceksengörmeyecekseniz
3rd Persongörmeyeceksegörmeyeceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmeyeceksem migörmeyeceksek mi
2nd Persongörmeyeceksen migörmeyecekseniz mi
3rd Persongörmeyeceksen migörmeyecekseniz mi
Necessitative mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörmeliyimgörmeliyiz
2nd Persongörmelisingörmelisiniz
3rd Persongörmeligörmeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmeli miyimgörmeli miyiz
2nd Persongörmeli misingörmeli misiniz
3rd Persongörmeli migörmeliler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmeliyimgörmeliyiz
2nd Persongörmelisingörmelisiniz
3rd Persongörmeligörmeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmeli miyimgörmeli miyiz
2nd Persongörmeli misingörmeli misiniz
3rd Persongörmeli misingörmeli misiniz
Necessitative past narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörmeliydimgörmeliydik
2nd Persongörmeliydingörmeliydiniz
3rd Persongörmeliydigörmelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmeli miydimgörmeli miydik
2nd Persongörmeli miydingörmeli miydiniz
3rd Persongörmeli miydigörmeliler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmemeliydimgörmemeliydik
2nd Persongörmemeliydingörmemeliydiniz
3rd Persongörmemeliydigörmemelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmemeli miydimgörmemeli miydik
2nd Persongörmemeli miydingörmemeli miydiniz
3rd Persongörmemeli miydingörmemeli miydiniz
Necessitative past dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörmeliymişimgörmeliymişiz
2nd Persongörmeliymişsingörmeliymişsiniz
3rd Persongörmeliymişgörmelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmeli miymişimgörmeli miymişiz
2nd Persongörmeli miymişsingörmeli miymişsiniz
3rd Persongörmeli miymişgörmeliler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmemeliymişimgörmemeliymişiz
2nd Persongörmemeliymişsingörmemeliymişsiniz
3rd Persongörmemeliymişgörmemelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmemeli miymişimgörmemeli miymişiz
2nd Persongörmemeli miymişsingörmemeli miymişsiniz
3rd Persongörmemeli miymişsingörmemeli miymişsiniz
Conditional mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörsemgörsek
2nd Persongörsengörseniz
3rd Persongörsegörseler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörsem migörsek mi
2nd Persongörsen migörseniz mi
3rd Persongörse migörseler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmesemgörmesek
2nd Persongörmesengörmeseniz
3rd Persongörmesegörmeseler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmesem migörmesek mi
2nd Persongörmesen migörmeseniz mi
3rd Persongörmesen migörmeseniz mi
Subjunctive mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöreyimgörelim
2nd Persongöresingöresiniz
3rd Persongöregöreler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöreyim migörelim mi
2nd Persongöresin migöresiniz mi
3rd Persongöre migöreler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmeyeyimgörmeyelim
2nd Persongörmeyesingörmeyesiniz
3rd Persongörmeyegörmeyeler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmeyeyim migörmeyelim mi
2nd Persongörmeyesin migörmeyesiniz mi
3rd Persongörmeyesin migörmeyesiniz mi
Past definite narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongördüydümgördük
2nd Persongördüydüngördünüz
3rd Persongördüydügörlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongördü müydümgördü müydük
2nd Persongördü müydüngördü müydünüz
3rd Persongördü müydügördüler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmediydimgördük
2nd Persongörmediydingördünüz
3rd Persongörmediydigörlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmedi miydimgörmedi miydik
2nd Persongörmedi miydingörmedi miydiniz
3rd Persongörmedi miydingörmedi miydiniz
Past indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörmüştümgörmüştük
2nd Persongörmüştüngörmüştünüz
3rd Persongörmüştügörmüştüler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmüş müygörmüş müydük
2nd Persongörmüş müygörmüş müydünüz
3rd Persongörmüştügörmüşler müydü
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmemişgörmemiştik
2nd Persongörmemişgörmemiştiniz
3rd Persongörmemişgörmemiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmemiş miygörmemiş miydik
2nd Persongörmemiş miygörmemiş miydiniz
3rd Persongörmemiş miygörmemiş miydiniz
Indefinite past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörecekmişimgörecekmişiz
2nd Persongörecekmişsingörecekmişsiniz
3rd Persongörecekmişgöreceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörecek miymişimgörecek miymişiz
2nd Persongörecek miymişsingörecek miymişsiniz
3rd Persongörecek miymişgörecekler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmeyecekmişimgörmeyecekmişiz
2nd Persongörmeyecekmişsingörmeyecekmişsiniz
3rd Persongörmeyecekmişgörmeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmeyecek miymişimgörmeyecek miymişiz
2nd Persongörmeyecek miymişsingörmeyecek miymişsiniz
3rd Persongörmeyecek miymişsingörmeyecek miymişsiniz
Past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongörecektimgörecektik
2nd Persongörecektingörecektiniz
3rd Persongörecektigörecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörecek miydimgörecek miydik
2nd Persongörecek miydingörecek miydiniz
3rd Persongörecek miydigörecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmeyecektimgörmeyecektik
2nd Persongörmeyecektingörmeyecektiniz
3rd Persongörmeyecektigörmeyecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmeyecek miydimgörmeyecek miydik
2nd Persongörmeyecek miydingörmeyecek miydiniz
3rd Persongörmeyecek miydingörmeyecek miydiniz
Indefinite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöreymişimgöreymişiz
2nd Persongöreymişsingöreymişsiniz
3rd Persongöreymişgörelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöreymiş miyimgöreymiş miyiz
2nd Persongöreymiş misingöreymiş misiniz
3rd Persongöreymiş migörelermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmeyemişimgörmeyemişiz
2nd Persongörmeyemişsingörmeyemişsiniz
3rd Persongörmeyemişgörmeyelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmeyemiş miyimgörmeyemiş miyiz
2nd Persongörmeyemiş misingörmeyemiş misiniz
3rd Persongörmeyemiş misingörmeyemiş misiniz
Definite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Persongöreydimgöreydik
2nd Persongöreydingöreydiniz
3rd Persongöreydigöreydiler
Interrogative
SingularPlural
1st Persongöre miydimgöre miydik
2nd Persongöre miydingöre miydiniz
3rd Persongöre miydigöreler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Persongörmeyeydimgörmeyeydik
2nd Persongörmeyeydingörmeyeydiniz
3rd Persongörmeyeydigörmeyelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Persongörmeye miydimgörmeye miydik
2nd Persongörmeye miydingörmeye miydiniz
3rd Persongörmeye miydingörmeye miydiniz