Conjunction of the verb iç in Turkish


Infinitive


Interrogative
Affirmative Statementiçmekiçmek mi
Negative Statementiçmemekiçmemek mi


Present continuous simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçiyorumiçiyoruz
2nd Personiçiyorsuniçiyorsunuz
3rd Personiçiyoriçiyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçiyor muyumiçiyor muyuz
2nd Personiçiyor musuniçiyor musunuz
3rd Personiçiyor muiçiyorlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmiyorumiçmiyoruz
2nd Personiçmiyorsuniçmiyorsunuz
3rd Personiçmiyoriçmiyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmiyor muyumiçmiyor muyuz
2nd Personiçmiyor musuniçmiyor musunuz
3rd Personiçmiyor musuniçmiyor musunuz
Simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçerimiçeriz
2nd Personiçersiniçersiniz
3rd Personiçeriçerler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçer miyimiçer miyiz
2nd Personiçer misiniçer misiniz
3rd Personiçer miiçerler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmemiçmeyiz
2nd Personiçmezsiniçmezsiniz
3rd Personiçmeziçmezler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmem miiçmez miyiz
2nd Personiçmez misiniçmez misiniz
3rd Personiçmez misiniçmez misiniz
Imperative mood

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Personiçin
3rd Personiçsiniçsinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Personiçsin miiçsinler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Personiçmeiçmeyin
3rd Personiçmesiniçmesinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Person--
Simple tense past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçerdimiçerdik
2nd Personiçerdiniçerdiniz
3rd Personiçerdiiçerlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçer miydimiçer miydik
2nd Personiçer miydiniçer miydiniz
3rd Personiçer miydiiçerler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmezdimiçmezdik
2nd Personiçmezdiniçmezdiniz
3rd Personiçmezdiiçmezlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmez miydimiçmez miydik
2nd Personiçmez miydiniçmez miydiniz
3rd Personiçmez miydiniçmez miydiniz
Simple tense indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçermişimiçermişiz
2nd Personiçermişsiniçermişsiniz
3rd Personiçermişiçerlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçer miymişimiçer miymişiz
2nd Personiçer miymişsiniçer miymişsiniz
3rd Personiçer miymişiçerler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmezmişimiçmezmişiz
2nd Personiçmezmişsiniçmezmişsiniz
3rd Personiçmezmişiçmezlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmez miymişimiçmez miymişiz
2nd Personiçmez miymişsiniçmez miymişsiniz
3rd Personiçmez miymişsiniçmez miymişsiniz
Past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçtimiçtik
2nd Personiçtiniçtiniz
3rd Personiçtiiçtiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçtim miiçtik mi
2nd Personiçtin miiçtiniz mi
3rd Personiçti miiçtiler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmedimiçmedik
2nd Personiçmediniçmediniz
3rd Personiçmediiçmediler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmedim miiçmedik mi
2nd Personiçmedin miiçmediniz mi
3rd Personiçmedin miiçmediniz mi
Past progressive dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçiyormuşumiçiyormuşuz
2nd Personiçiyormuşsuniçiyormuşsunuz
3rd Personiçiyormuşiçiyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçiyor muymuşumiçiyor muymuşuz
2nd Personiçiyor muymuşsuniçiyor muymuşsunuz
3rd Personiçiyor muymuşiçiyorlar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmiyormuşumiçmiyormuşuz
2nd Personiçmiyormuşsuniçmiyormuşsunuz
3rd Personiçmiyormuşiçmiyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmiyor muymuşumiçmiyor muymuşuz
2nd Personiçmiyor muymuşsuniçmiyor muymuşsunuz
3rd Personiçmiyor muymuşsuniçmiyor muymuşsunuz
Past progressive alternative dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçmekteymişimiçmekteymişiz
2nd Personiçmekteymişsiniçmekteymişsiniz
3rd Personiçmekteymişiçmektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmekte miymişimiçmekte miymişiz
2nd Personiçmekte miymişsiniçmekte miymişsiniz
3rd Personiçmekte miymişiçmekteler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmemekteymişimiçmemekteymişiz
2nd Personiçmemekteymişsiniçmemekteymişsiniz
3rd Personiçmemekteymişiçmemektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmemekte miymişimiçmemekte miymişiz
2nd Personiçmemekte miymişsiniçmemekte miymişsiniz
3rd Personiçmemekte miymişsiniçmemekte miymişsiniz
Indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçmişimiçmişiz
2nd Personiçmişsiniçmişsiniz
3rd Personiçmişiçmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmiş miyimiçmişiz
2nd Personiçmiş misiniçmiş miyiz
3rd Personiçmiş miiçmişler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmemişimiçmemişiz
2nd Personiçmemişsiniçmemişsiniz
3rd Personiçmemişiçmemişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmemiş miyimiçmemişiz
2nd Personiçmemiş misiniçmemiş miyiz
3rd Personiçmemiş misiniçmemiş miyiz
Past progressive narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçiyordumiçiyorduk
2nd Personiçiyorduniçiyordunuz
3rd Personiçiyorduiçiyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçiyor muydumiçiyor muyduk
2nd Personiçiyor muyduniçiyor muydunuz
3rd Personiçiyor muyduiçiyorlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmiyordumiçmiyorduk
2nd Personiçmiyorduniçmiyordunuz
3rd Personiçmiyorduiçmiyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmiyor muydumiçmiyor muyduk
2nd Personiçmiyor muyduniçmiyor muydunuz
3rd Personiçmiyor muyduniçmiyor muydunuz
Past progressive alternative narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçmekteydimiçmekteydik
2nd Personiçmekteydiniçmekteydiniz
3rd Personiçmekteydiiçmektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmekte miydimiçmekte miydik
2nd Personiçmekte miydiniçmekte miydiniz
3rd Personiçmekte miydiiçmekteler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmemekteydimiçmemekteydik
2nd Personiçmemekteydiniçmemekteydiniz
3rd Personiçmemekteydiiçmemektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmemekte miydimiçmemekte miydik
2nd Personiçmemekte miydiniçmemekte miydiniz
3rd Personiçmemekte miydiniçmemekte miydiniz
Past perfect narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçmiştimiçmiştim
2nd Personiçmiştiniçmiştin
3rd Personiçmiştiiçmişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmiş miydimiçmiş miydim
2nd Personiçmiş miydiniçmiş miydin
3rd Personiçmiş miydiiçmişler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmemiştimiçmemiştim
2nd Personiçmemiştiniçmemiştin
3rd Personiçmemiştiiçmemişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmemiş miydimiçmemiş miydim
2nd Personiçmemiş miydiniçmemiş miydin
3rd Personiçmemiş miydiniçmemiş miydin
Doubtful distant past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçmişmişimiçmişmişiz
2nd Personiçmişmişsiniçmişmişsiniz
3rd Personiçmişmişiçmişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmiş miymişimiçmiş miymişiz
2nd Personiçmiş miymişsiniçmiş miymişsiniz
3rd Personiçmiş miymişiçmişler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmemişmişimiçmemişmişiz
2nd Personiçmemişmişsiniçmemişmişsiniz
3rd Personiçmemişmişiçmemişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmemiş miymişimiçmemiş miymişiz
2nd Personiçmemiş miymişsiniçmemiş miymişsiniz
3rd Personiçmemiş miymişsiniçmemiş miymişsiniz
Past in the future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçmiş olacağımiçmiş olacağız
2nd Personiçmiş olacaksıniçmiş olacaksınız
3rd Personiçmiş olacakiçmiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmiş mi olacağımiçmiş mi olacağız
2nd Personiçmiş mi olacaksıniçmiş mi olacaksınız
3rd Personiçmiş mi olacakiçmiş mi olacaklar
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmemiş olacağımiçmemiş olacağız
2nd Personiçmemiş olacaksıniçmemiş olacaksınız
3rd Personiçmemiş olacakiçmemiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmemiş mi olacağımiçmemiş mi olacağız
2nd Personiçmemiş mi olacaksıniçmemiş mi olacaksınız
3rd Personiçmemiş mi olacaksıniçmemiş mi olacaksınız
Past conditional dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçseymişimiçseymişiz
2nd Personiçseymişsiniçseymişsiniz
3rd Personiçseymişiçselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçse miymişimiçse miymişiz
2nd Personiçse miymişsiniçse miymişsiniz
3rd Personiçse miymişiçseler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmeseymişimiçmeseymişiz
2nd Personiçmeseymişsiniçmeseymişsiniz
3rd Personiçmeseymişiçmeselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmese miymişimiçmese miymişiz
2nd Personiçmese miymişsiniçmese miymişsiniz
3rd Personiçmese miymişsiniçmese miymişsiniz
Future simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçeceğimiçeceğiz
2nd Personiçeceksiniçeceksiniz
3rd Personiçecekiçecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçecek miyimiçecek miyiz
2nd Personiçecek misiniçecek misiniz
3rd Personiçecek miiçecekler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmeyeceğimiçmeyeceğiz
2nd Personiçmeyeceksiniçmeyeceksiniz
3rd Personiçmeyecekiçmeyecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmeyecek miyimiçmeyecek miyiz
2nd Personiçmeyecek misiniçmeyecek misiniz
3rd Personiçmeyecek misiniçmeyecek misiniz
Future in the past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçecektimiçecektik
2nd Personiçecektiniçecektiniz
3rd Personiçecektiiçeceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçecek miydimiçecek miydik
2nd Personiçecek miydiniçecek miydiniz
3rd Personiçecek miydiiçecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmeyecektimiçmeyecektik
2nd Personiçmeyecektiniçmeyecektiniz
3rd Personiçmeyecektiiçmeyeceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmeyecek miydimiçmeyecek miydik
2nd Personiçmeyecek miydiniçmeyecek miydiniz
3rd Personiçmeyecek miydiniçmeyecek miydiniz
Future dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçecekmişimiçecekmişiz
2nd Personiçecekmişiniçecekmişiniz
3rd Personiçecekmişiçeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçecekmiş miyimiçecekmiş miyiz
2nd Personiçecekmiş misiniçecekmiş misiniz
3rd Personiçecekmiş miiçeceklermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmeyecekmişimiçmeyecekmişiz
2nd Personiçmeyecekmişiniçmeyecekmişiniz
3rd Personiçmeyecekmişiçmeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmeyecekmiş miyimiçmeyecekmiş miyiz
2nd Personiçmeyecekmiş misiniçmeyecekmiş misiniz
3rd Personiçmeyecekmiş misiniçmeyecekmiş misiniz
Future conditional

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçeceksemiçeceksek
2nd Personiçecekseniçecekseniz
3rd Personiçecekseiçeceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçeceksem miiçeceksek mi
2nd Personiçeceksen miiçecekseniz mi
3rd Personiçecekse miiçeceklerse mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmeyeceksemiçmeyeceksek
2nd Personiçmeyecekseniçmeyecekseniz
3rd Personiçmeyecekseiçmeyeceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmeyeceksem miiçmeyeceksek mi
2nd Personiçmeyeceksen miiçmeyecekseniz mi
3rd Personiçmeyeceksen miiçmeyecekseniz mi
Necessitative mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçmeliyimiçmeliyiz
2nd Personiçmelisiniçmelisiniz
3rd Personiçmeliiçmeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmeli miyimiçmeli miyiz
2nd Personiçmeli misiniçmeli misiniz
3rd Personiçmeli miiçmeliler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmeliyimiçmeliyiz
2nd Personiçmelisiniçmelisiniz
3rd Personiçmeliiçmeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmeli miyimiçmeli miyiz
2nd Personiçmeli misiniçmeli misiniz
3rd Personiçmeli misiniçmeli misiniz
Necessitative past narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçmeliydimiçmeliydik
2nd Personiçmeliydiniçmeliydiniz
3rd Personiçmeliydiiçmelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmeli miydimiçmeli miydik
2nd Personiçmeli miydiniçmeli miydiniz
3rd Personiçmeli miydiiçmeliler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmemeliydimiçmemeliydik
2nd Personiçmemeliydiniçmemeliydiniz
3rd Personiçmemeliydiiçmemelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmemeli miydimiçmemeli miydik
2nd Personiçmemeli miydiniçmemeli miydiniz
3rd Personiçmemeli miydiniçmemeli miydiniz
Necessitative past dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçmeliymişimiçmeliymişiz
2nd Personiçmeliymişsiniçmeliymişsiniz
3rd Personiçmeliymişiçmelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmeli miymişimiçmeli miymişiz
2nd Personiçmeli miymişsiniçmeli miymişsiniz
3rd Personiçmeli miymişiçmeliler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmemeliymişimiçmemeliymişiz
2nd Personiçmemeliymişsiniçmemeliymişsiniz
3rd Personiçmemeliymişiçmemelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmemeli miymişimiçmemeli miymişiz
2nd Personiçmemeli miymişsiniçmemeli miymişsiniz
3rd Personiçmemeli miymişsiniçmemeli miymişsiniz
Conditional mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçsemiçsek
2nd Personiçseniçseniz
3rd Personiçseiçseler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçsem miiçsek mi
2nd Personiçsen miiçseniz mi
3rd Personiçse miiçseler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmesemiçmesek
2nd Personiçmeseniçmeseniz
3rd Personiçmeseiçmeseler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmesem miiçmesek mi
2nd Personiçmesen miiçmeseniz mi
3rd Personiçmesen miiçmeseniz mi
Subjunctive mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçeyimiçelim
2nd Personiçesiniçesiniz
3rd Personiçeiçeler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçeyim miiçelim mi
2nd Personiçesin miiçesiniz mi
3rd Personiçe miiçeler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmeyeyimiçmeyelim
2nd Personiçmeyesiniçmeyesiniz
3rd Personiçmeyeiçmeyeler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmeyeyim miiçmeyelim mi
2nd Personiçmeyesin miiçmeyesiniz mi
3rd Personiçmeyesin miiçmeyesiniz mi
Past definite narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçtiydimiçtik
2nd Personiçtiydiniçtiniz
3rd Personiçtiydiiçlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçti miydimiçti miydik
2nd Personiçti miydiniçti miydiniz
3rd Personiçti miydiiçtiler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmediydimiçtik
2nd Personiçmediydiniçtiniz
3rd Personiçmediydiiçlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmedi miydimiçmedi miydik
2nd Personiçmedi miydiniçmedi miydiniz
3rd Personiçmedi miydiniçmedi miydiniz
Past indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçmiştimiçmiştik
2nd Personiçmiştiniçmiştiniz
3rd Personiçmiştiiçmiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmiş miyiçmiş miydik
2nd Personiçmiş miyiçmiş miydiniz
3rd Personiçmiştiiçmişler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmemişiçmemiştik
2nd Personiçmemişiçmemiştiniz
3rd Personiçmemişiçmemiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmemiş miyiçmemiş miydik
2nd Personiçmemiş miyiçmemiş miydiniz
3rd Personiçmemiş miyiçmemiş miydiniz
Indefinite past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçecekmişimiçecekmişiz
2nd Personiçecekmişsiniçecekmişsiniz
3rd Personiçecekmişiçeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçecek miymişimiçecek miymişiz
2nd Personiçecek miymişsiniçecek miymişsiniz
3rd Personiçecek miymişiçecekler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmeyecekmişimiçmeyecekmişiz
2nd Personiçmeyecekmişsiniçmeyecekmişsiniz
3rd Personiçmeyecekmişiçmeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmeyecek miymişimiçmeyecek miymişiz
2nd Personiçmeyecek miymişsiniçmeyecek miymişsiniz
3rd Personiçmeyecek miymişsiniçmeyecek miymişsiniz
Past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçecektimiçecektik
2nd Personiçecektiniçecektiniz
3rd Personiçecektiiçecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçecek miydimiçecek miydik
2nd Personiçecek miydiniçecek miydiniz
3rd Personiçecek miydiiçecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmeyecektimiçmeyecektik
2nd Personiçmeyecektiniçmeyecektiniz
3rd Personiçmeyecektiiçmeyecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmeyecek miydimiçmeyecek miydik
2nd Personiçmeyecek miydiniçmeyecek miydiniz
3rd Personiçmeyecek miydiniçmeyecek miydiniz
Indefinite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçeymişimiçeymişiz
2nd Personiçeymişsiniçeymişsiniz
3rd Personiçeymişiçelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçeymiş miyimiçeymiş miyiz
2nd Personiçeymiş misiniçeymiş misiniz
3rd Personiçeymiş miiçelermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmeyemişimiçmeyemişiz
2nd Personiçmeyemişsiniçmeyemişsiniz
3rd Personiçmeyemişiçmeyelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmeyemiş miyimiçmeyemiş miyiz
2nd Personiçmeyemiş misiniçmeyemiş misiniz
3rd Personiçmeyemiş misiniçmeyemiş misiniz
Definite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personiçeydimiçeydik
2nd Personiçeydiniçeydiniz
3rd Personiçeydiiçeydiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçe miydimiçe miydik
2nd Personiçe miydiniçe miydiniz
3rd Personiçe miydiiçeler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personiçmeyeydimiçmeyeydik
2nd Personiçmeyeydiniçmeyeydiniz
3rd Personiçmeyeydiiçmeyelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personiçmeye miydimiçmeye miydik
2nd Personiçmeye miydiniçmeye miydiniz
3rd Personiçmeye miydiniçmeye miydiniz