Conjunction of the verb iste in Turkish


Infinitive


Interrogative
Affirmative Statementistemekistemek mi
Negative Statementistememekistememek mi


Present continuous simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistiyorumistiyoruz
2nd Personistiyorsunistiyorsunuz
3rd Personistiyoristiyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personistiyor muyumistiyor muyuz
2nd Personistiyor musunistiyor musunuz
3rd Personistiyor muistiyorlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemiyorumistemiyoruz
2nd Personistemiyorsunistemiyorsunuz
3rd Personistemiyoristemiyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemiyor muyumistemiyor muyuz
2nd Personistemiyor musunistemiyor musunuz
3rd Personistemiyor musunistemiyor musunuz
Simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personisterimisteriz
2nd Personistersinistersiniz
3rd Personisteristerler
Interrogative
SingularPlural
1st Personister miyimister miyiz
2nd Personister misinister misiniz
3rd Personister miisterler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistememistemeyiz
2nd Personistemezsinistemezsiniz
3rd Personistemezistemezler
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemem miistemez miyiz
2nd Personistemez misinistemez misiniz
3rd Personistemez misinistemez misiniz
Imperative mood

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Personisteisteyin
3rd Personistesinistesinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Personistesin miistesinler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Personistemeistemeyin
3rd Personistemesinistemesinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Person--
Simple tense past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personisterdimisterdik
2nd Personisterdinisterdiniz
3rd Personisterdiisterlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personister miydimister miydik
2nd Personister miydinister miydiniz
3rd Personister miydiisterler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemezdimistemezdik
2nd Personistemezdinistemezdiniz
3rd Personistemezdiistemezlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemez miydimistemez miydik
2nd Personistemez miydinistemez miydiniz
3rd Personistemez miydinistemez miydiniz
Simple tense indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistermişimistermişiz
2nd Personistermişsinistermişsiniz
3rd Personistermişisterlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personister miymişimister miymişiz
2nd Personister miymişsinister miymişsiniz
3rd Personister miymişisterler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemezmişimistemezmişiz
2nd Personistemezmişsinistemezmişsiniz
3rd Personistemezmişistemezlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemez miymişimistemez miymişiz
2nd Personistemez miymişsinistemez miymişsiniz
3rd Personistemez miymişsinistemez miymişsiniz
Past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistedimistedik
2nd Personistedinistediniz
3rd Personistediistediler
Interrogative
SingularPlural
1st Personistedim miistedik mi
2nd Personistedin miistediniz mi
3rd Personistedi miistediler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemedimistemedik
2nd Personistemedinistemediniz
3rd Personistemediistemediler
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemedim miistemedik mi
2nd Personistemedin miistemediniz mi
3rd Personistemedin miistemediniz mi
Past progressive dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistiyormuşumistiyormuşuz
2nd Personistiyormuşsunistiyormuşsunuz
3rd Personistiyormuşistiyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personistiyor muymuşumistiyor muymuşuz
2nd Personistiyor muymuşsunistiyor muymuşsunuz
3rd Personistiyor muymuşistiyorlar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemiyormuşumistemiyormuşuz
2nd Personistemiyormuşsunistemiyormuşsunuz
3rd Personistemiyormuşistemiyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemiyor muymuşumistemiyor muymuşuz
2nd Personistemiyor muymuşsunistemiyor muymuşsunuz
3rd Personistemiyor muymuşsunistemiyor muymuşsunuz
Past progressive alternative dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistemekteymişimistemekteymişiz
2nd Personistemekteymişsinistemekteymişsiniz
3rd Personistemekteymişistemektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemekte miymişimistemekte miymişiz
2nd Personistemekte miymişsinistemekte miymişsiniz
3rd Personistemekte miymişistemekteler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistememekteymişimistememekteymişiz
2nd Personistememekteymişsinistememekteymişsiniz
3rd Personistememekteymişistememektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personistememekte miymişimistememekte miymişiz
2nd Personistememekte miymişsinistememekte miymişsiniz
3rd Personistememekte miymişsinistememekte miymişsiniz
Indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistemişimistemişiz
2nd Personistemişsinistemişsiniz
3rd Personistemişistemişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemiş miyimistemişiz
2nd Personistemiş misinistemiş miyiz
3rd Personistemiş miistemişler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistememişimistememişiz
2nd Personistememişsinistememişsiniz
3rd Personistememişistememişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personistememiş miyimistememişiz
2nd Personistememiş misinistememiş miyiz
3rd Personistememiş misinistememiş miyiz
Past progressive narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistiyordumistiyorduk
2nd Personistiyordunistiyordunuz
3rd Personistiyorduistiyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personistiyor muydumistiyor muyduk
2nd Personistiyor muydunistiyor muydunuz
3rd Personistiyor muyduistiyorlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemiyordumistemiyorduk
2nd Personistemiyordunistemiyordunuz
3rd Personistemiyorduistemiyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemiyor muydumistemiyor muyduk
2nd Personistemiyor muydunistemiyor muydunuz
3rd Personistemiyor muydunistemiyor muydunuz
Past progressive alternative narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistemekteydimistemekteydik
2nd Personistemekteydinistemekteydiniz
3rd Personistemekteydiistemektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemekte miydimistemekte miydik
2nd Personistemekte miydinistemekte miydiniz
3rd Personistemekte miydiistemekteler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistememekteydimistememekteydik
2nd Personistememekteydinistememekteydiniz
3rd Personistememekteydiistememektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personistememekte miydimistememekte miydik
2nd Personistememekte miydinistememekte miydiniz
3rd Personistememekte miydinistememekte miydiniz
Past perfect narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistemiştimistemiştim
2nd Personistemiştinistemiştin
3rd Personistemiştiistemişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemiş miydimistemiş miydim
2nd Personistemiş miydinistemiş miydin
3rd Personistemiş miydiistemişler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistememiştimistememiştim
2nd Personistememiştinistememiştin
3rd Personistememiştiistememişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personistememiş miydimistememiş miydim
2nd Personistememiş miydinistememiş miydin
3rd Personistememiş miydinistememiş miydin
Doubtful distant past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistemişmişimistemişmişiz
2nd Personistemişmişsinistemişmişsiniz
3rd Personistemişmişistemişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemiş miymişimistemiş miymişiz
2nd Personistemiş miymişsinistemiş miymişsiniz
3rd Personistemiş miymişistemişler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistememişmişimistememişmişiz
2nd Personistememişmişsinistememişmişsiniz
3rd Personistememişmişistememişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personistememiş miymişimistememiş miymişiz
2nd Personistememiş miymişsinistememiş miymişsiniz
3rd Personistememiş miymişsinistememiş miymişsiniz
Past in the future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistemiş olacağımistemiş olacağız
2nd Personistemiş olacaksınistemiş olacaksınız
3rd Personistemiş olacakistemiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemiş mi olacağımistemiş mi olacağız
2nd Personistemiş mi olacaksınistemiş mi olacaksınız
3rd Personistemiş mi olacakistemiş mi olacaklar
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistememiş olacağımistememiş olacağız
2nd Personistememiş olacaksınistememiş olacaksınız
3rd Personistememiş olacakistememiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personistememiş mi olacağımistememiş mi olacağız
2nd Personistememiş mi olacaksınistememiş mi olacaksınız
3rd Personistememiş mi olacaksınistememiş mi olacaksınız
Past conditional dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personisteseymişimisteseymişiz
2nd Personisteseymişsinisteseymişsiniz
3rd Personisteseymişisteselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personistese miymişimistese miymişiz
2nd Personistese miymişsinistese miymişsiniz
3rd Personistese miymişisteseler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemeseymişimistemeseymişiz
2nd Personistemeseymişsinistemeseymişsiniz
3rd Personistemeseymişistemeselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemese miymişimistemese miymişiz
2nd Personistemese miymişsinistemese miymişsiniz
3rd Personistemese miymişsinistemese miymişsiniz
Future simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personisteyeceğimisteyeceğiz
2nd Personisteyeceksinisteyeceksiniz
3rd Personisteyecekisteyecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Personisteyecek miyimisteyecek miyiz
2nd Personisteyecek misinisteyecek misiniz
3rd Personisteyecek miisteyecekler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemeyeceğimistemeyeceğiz
2nd Personistemeyeceksinistemeyeceksiniz
3rd Personistemeyecekistemeyecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemeyecek miyimistemeyecek miyiz
2nd Personistemeyecek misinistemeyecek misiniz
3rd Personistemeyecek misinistemeyecek misiniz
Future in the past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personisteyecektimisteyecektik
2nd Personisteyecektinisteyecektiniz
3rd Personisteyecektiisteyeceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personisteyecek miydimisteyecek miydik
2nd Personisteyecek miydinisteyecek miydiniz
3rd Personisteyecek miydiisteyecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemeyecektimistemeyecektik
2nd Personistemeyecektinistemeyecektiniz
3rd Personistemeyecektiistemeyeceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemeyecek miydimistemeyecek miydik
2nd Personistemeyecek miydinistemeyecek miydiniz
3rd Personistemeyecek miydinistemeyecek miydiniz
Future dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personisteyecekmişimisteyecekmişiz
2nd Personisteyecekmişinisteyecekmişiniz
3rd Personisteyecekmişisteyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personisteyecekmiş miyimisteyecekmiş miyiz
2nd Personisteyecekmiş misinisteyecekmiş misiniz
3rd Personisteyecekmiş miisteyeceklermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemeyecekmişimistemeyecekmişiz
2nd Personistemeyecekmişinistemeyecekmişiniz
3rd Personistemeyecekmişistemeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemeyecekmiş miyimistemeyecekmiş miyiz
2nd Personistemeyecekmiş misinistemeyecekmiş misiniz
3rd Personistemeyecekmiş misinistemeyecekmiş misiniz
Future conditional

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personisteyeceksemisteyeceksek
2nd Personisteyeceksenisteyecekseniz
3rd Personisteyecekseisteyeceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Personisteyeceksem miisteyeceksek mi
2nd Personisteyeceksen miisteyecekseniz mi
3rd Personisteyecekse miisteyeceklerse mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemeyeceksemistemeyeceksek
2nd Personistemeyeceksenistemeyecekseniz
3rd Personistemeyecekseistemeyeceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemeyeceksem miistemeyeceksek mi
2nd Personistemeyeceksen miistemeyecekseniz mi
3rd Personistemeyeceksen miistemeyecekseniz mi
Necessitative mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistemeliyimistemeliyiz
2nd Personistemelisinistemelisiniz
3rd Personistemeliistemeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemeli miyimistemeli miyiz
2nd Personistemeli misinistemeli misiniz
3rd Personistemeli miistemeliler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemeliyimistemeliyiz
2nd Personistemelisinistemelisiniz
3rd Personistemeliistemeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemeli miyimistemeli miyiz
2nd Personistemeli misinistemeli misiniz
3rd Personistemeli misinistemeli misiniz
Necessitative past narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistemeliydimistemeliydik
2nd Personistemeliydinistemeliydiniz
3rd Personistemeliydiistemelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemeli miydimistemeli miydik
2nd Personistemeli miydinistemeli miydiniz
3rd Personistemeli miydiistemeliler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistememeliydimistememeliydik
2nd Personistememeliydinistememeliydiniz
3rd Personistememeliydiistememelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personistememeli miydimistememeli miydik
2nd Personistememeli miydinistememeli miydiniz
3rd Personistememeli miydinistememeli miydiniz
Necessitative past dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistemeliymişimistemeliymişiz
2nd Personistemeliymişsinistemeliymişsiniz
3rd Personistemeliymişistemelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemeli miymişimistemeli miymişiz
2nd Personistemeli miymişsinistemeli miymişsiniz
3rd Personistemeli miymişistemeliler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistememeliymişimistememeliymişiz
2nd Personistememeliymişsinistememeliymişsiniz
3rd Personistememeliymişistememelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personistememeli miymişimistememeli miymişiz
2nd Personistememeli miymişsinistememeli miymişsiniz
3rd Personistememeli miymişsinistememeli miymişsiniz
Conditional mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistesemistesek
2nd Personistesenisteseniz
3rd Personisteseisteseler
Interrogative
SingularPlural
1st Personistesem miistesek mi
2nd Personistesen miisteseniz mi
3rd Personistese miisteseler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemesemistemesek
2nd Personistemesenistemeseniz
3rd Personistemeseistemeseler
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemesem miistemesek mi
2nd Personistemesen miistemeseniz mi
3rd Personistemesen miistemeseniz mi
Subjunctive mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personisteyeyimisteyelim
2nd Personisteyesinisteyesiniz
3rd Personisteyeisteyeler
Interrogative
SingularPlural
1st Personisteyeyim miisteyelim mi
2nd Personisteyesin miisteyesiniz mi
3rd Personisteye miisteyeler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemeyeyimistemeyelim
2nd Personistemeyesinistemeyesiniz
3rd Personistemeyeistemeyeler
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemeyeyim miistemeyelim mi
2nd Personistemeyesin miistemeyesiniz mi
3rd Personistemeyesin miistemeyesiniz mi
Past definite narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistediydimisteydik
2nd Personistediydinisteydiniz
3rd Personistediydiistelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personistedi miydimistedi miydik
2nd Personistedi miydinistedi miydiniz
3rd Personistedi miydiistediler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemediydimisteydik
2nd Personistemediydinisteydiniz
3rd Personistemediydiistelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemedi miydimistemedi miydik
2nd Personistemedi miydinistemedi miydiniz
3rd Personistemedi miydinistemedi miydiniz
Past indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personistemiştimistemiştik
2nd Personistemiştinistemiştiniz
3rd Personistemiştiistemiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemiş miyistemiş miydik
2nd Personistemiş miyistemiş miydiniz
3rd Personistemiştiistemişler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistememişistememiştik
2nd Personistememişistememiştiniz
3rd Personistememişistememiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personistememiş miyistememiş miydik
2nd Personistememiş miyistememiş miydiniz
3rd Personistememiş miyistememiş miydiniz
Indefinite past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personisteyecekmişimisteyecekmişiz
2nd Personisteyecekmişsinisteyecekmişsiniz
3rd Personisteyecekmişisteyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personisteyecek miymişimisteyecek miymişiz
2nd Personisteyecek miymişsinisteyecek miymişsiniz
3rd Personisteyecek miymişisteyecekler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemeyecekmişimistemeyecekmişiz
2nd Personistemeyecekmişsinistemeyecekmişsiniz
3rd Personistemeyecekmişistemeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemeyecek miymişimistemeyecek miymişiz
2nd Personistemeyecek miymişsinistemeyecek miymişsiniz
3rd Personistemeyecek miymişsinistemeyecek miymişsiniz
Past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personisteyecektimisteyecektik
2nd Personisteyecektinisteyecektiniz
3rd Personisteyecektiisteyecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personisteyecek miydimisteyecek miydik
2nd Personisteyecek miydinisteyecek miydiniz
3rd Personisteyecek miydiisteyecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemeyecektimistemeyecektik
2nd Personistemeyecektinistemeyecektiniz
3rd Personistemeyecektiistemeyecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemeyecek miydimistemeyecek miydik
2nd Personistemeyecek miydinistemeyecek miydiniz
3rd Personistemeyecek miydinistemeyecek miydiniz
Indefinite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personisteyeymişimisteyeymişiz
2nd Personisteyeymişsinisteyeymişsiniz
3rd Personisteyeymişisteyelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personisteyeymiş miyimisteyeymiş miyiz
2nd Personisteyeymiş misinisteyeymiş misiniz
3rd Personisteyeymiş miisteyelermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemeyemişimistemeyemişiz
2nd Personistemeyemişsinistemeyemişsiniz
3rd Personistemeyemişistemeyelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemeyemiş miyimistemeyemiş miyiz
2nd Personistemeyemiş misinistemeyemiş misiniz
3rd Personistemeyemiş misinistemeyemiş misiniz
Definite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personisteyeydimisteyeydik
2nd Personisteyeydinisteyeydiniz
3rd Personisteyeydiisteyeydiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personisteye miydimisteye miydik
2nd Personisteye miydinisteye miydiniz
3rd Personisteye miydiisteyeler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personistemeyeydimistemeyeydik
2nd Personistemeyeydinistemeyeydiniz
3rd Personistemeyeydiistemeyelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personistemeye miydimistemeye miydik
2nd Personistemeye miydinistemeye miydiniz
3rd Personistemeye miydinistemeye miydiniz