Conjunction of the verb öldür in Turkish


Infinitive


Interrogative
Affirmative Statementöldürmeköldürmek mi
Negative Statementöldürmemeköldürmemek mi


Present continuous simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürüyorumöldürüyoruz
2nd Personöldürüyorsunöldürüyorsunuz
3rd Personöldürüyoröldürüyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürüyor muyumöldürüyor muyuz
2nd Personöldürüyor musunöldürüyor musunuz
3rd Personöldürüyor muöldürüyorlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmüyorumöldürmüyoruz
2nd Personöldürmüyorsunöldürmüyorsunuz
3rd Personöldürmüyoröldürmüyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmüyor muyumöldürmüyor muyuz
2nd Personöldürmüyor musunöldürmüyor musunuz
3rd Personöldürmüyor musunöldürmüyor musunuz
Simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürürümöldürürüz
2nd Personöldürürsünöldürürsünüz
3rd Personöldürüröldürürler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürür müyümöldürür müyüz
2nd Personöldürür müsünöldürür müsünüz
3rd Personöldürür müöldürürler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmemöldürmeyiz
2nd Personöldürmezsinöldürmezsiniz
3rd Personöldürmezöldürmezler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmem miöldürmez miyiz
2nd Personöldürmez misinöldürmez misiniz
3rd Personöldürmez misinöldürmez misiniz
Imperative mood

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Personöldüröldürün
3rd Personöldürsünöldürsünler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Personöldürsün müöldürsünler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Personöldürmeöldürmeyin
3rd Personöldürmesinöldürmesinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Person--
Simple tense past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürürdümöldürürdük
2nd Personöldürürdünöldürürdünüz
3rd Personöldürürdüöldürürlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürür müydümöldürür müydük
2nd Personöldürür müydünöldürür müydünüz
3rd Personöldürür müydüöldürürler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmezdimöldürmezdik
2nd Personöldürmezdinöldürmezdiniz
3rd Personöldürmezdiöldürmezlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmez miydimöldürmez miydik
2nd Personöldürmez miydinöldürmez miydiniz
3rd Personöldürmez miydinöldürmez miydiniz
Simple tense indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürürmüşümöldürürmüşüz
2nd Personöldürürmüşsünöldürürmüşsünüz
3rd Personöldürürmüşöldürürlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürür müymüşümöldürür müymüşüz
2nd Personöldürür müymüşsünöldürür müymüşsünüz
3rd Personöldürür müymüşöldürürler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmezmişimöldürmezmişiz
2nd Personöldürmezmişsinöldürmezmişsiniz
3rd Personöldürmezmişöldürmezlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmez miymişimöldürmez miymişiz
2nd Personöldürmez miymişsinöldürmez miymişsiniz
3rd Personöldürmez miymişsinöldürmez miymişsiniz
Past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürdümöldürdük
2nd Personöldürdünöldürdünüz
3rd Personöldürdüöldürdüler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürdüm müöldürdük mü
2nd Personöldürdün müöldürdünüz mü
3rd Personöldürdü müöldürdüler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmedimöldürmedik
2nd Personöldürmedinöldürmediniz
3rd Personöldürmediöldürmediler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmedim miöldürmedik mi
2nd Personöldürmedin miöldürmediniz mi
3rd Personöldürmedin miöldürmediniz mi
Past progressive dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürüyormuşumöldürüyormuşuz
2nd Personöldürüyormuşsunöldürüyormuşsunuz
3rd Personöldürüyormuşöldürüyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürüyor muymuşumöldürüyor muymuşuz
2nd Personöldürüyor muymuşsunöldürüyor muymuşsunuz
3rd Personöldürüyor muymuşöldürüyorlar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmüyormuşumöldürmüyormuşuz
2nd Personöldürmüyormuşsunöldürmüyormuşsunuz
3rd Personöldürmüyormuşöldürmüyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmüyor muymuşumöldürmüyor muymuşuz
2nd Personöldürmüyor muymuşsunöldürmüyor muymuşsunuz
3rd Personöldürmüyor muymuşsunöldürmüyor muymuşsunuz
Past progressive alternative dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmekteymişimöldürmekteymişiz
2nd Personöldürmekteymişsinöldürmekteymişsiniz
3rd Personöldürmekteymişöldürmektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmekte miymişimöldürmekte miymişiz
2nd Personöldürmekte miymişsinöldürmekte miymişsiniz
3rd Personöldürmekte miymişöldürmekteler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmemekteymişimöldürmemekteymişiz
2nd Personöldürmemekteymişsinöldürmemekteymişsiniz
3rd Personöldürmemekteymişöldürmemektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmemekte miymişimöldürmemekte miymişiz
2nd Personöldürmemekte miymişsinöldürmemekte miymişsiniz
3rd Personöldürmemekte miymişsinöldürmemekte miymişsiniz
Indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmüşümöldürmüşüz
2nd Personöldürmüşsünöldürmüşsünüz
3rd Personöldürmüşöldürmüşler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmüş müyümöldürmüşüz
2nd Personöldürmüş müsünöldürmüş müyüz
3rd Personöldürmüş müöldürmüşler mü
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmemişimöldürmemişiz
2nd Personöldürmemişsinöldürmemişsiniz
3rd Personöldürmemişöldürmemişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmemiş miyimöldürmemişiz
2nd Personöldürmemiş misinöldürmemiş miyiz
3rd Personöldürmemiş misinöldürmemiş miyiz
Past progressive narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürüyordumöldürüyorduk
2nd Personöldürüyordunöldürüyordunuz
3rd Personöldürüyorduöldürüyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürüyor muydumöldürüyor muyduk
2nd Personöldürüyor muydunöldürüyor muydunuz
3rd Personöldürüyor muyduöldürüyorlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmüyordumöldürmüyorduk
2nd Personöldürmüyordunöldürmüyordunuz
3rd Personöldürmüyorduöldürmüyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmüyor muydumöldürmüyor muyduk
2nd Personöldürmüyor muydunöldürmüyor muydunuz
3rd Personöldürmüyor muydunöldürmüyor muydunuz
Past progressive alternative narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmekteydimöldürmekteydik
2nd Personöldürmekteydinöldürmekteydiniz
3rd Personöldürmekteydiöldürmektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmekte miydimöldürmekte miydik
2nd Personöldürmekte miydinöldürmekte miydiniz
3rd Personöldürmekte miydiöldürmekteler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmemekteydimöldürmemekteydik
2nd Personöldürmemekteydinöldürmemekteydiniz
3rd Personöldürmemekteydiöldürmemektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmemekte miydimöldürmemekte miydik
2nd Personöldürmemekte miydinöldürmemekte miydiniz
3rd Personöldürmemekte miydinöldürmemekte miydiniz
Past perfect narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmüştümöldürmüştüm
2nd Personöldürmüştünöldürmüştün
3rd Personöldürmüştüöldürmüşlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmüş müydümöldürmüş müydüm
2nd Personöldürmüş müydünöldürmüş müydün
3rd Personöldürmüş müydüöldürmüşler müydü
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmemiştimöldürmemiştim
2nd Personöldürmemiştinöldürmemiştin
3rd Personöldürmemiştiöldürmemişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmemiş miydimöldürmemiş miydim
2nd Personöldürmemiş miydinöldürmemiş miydin
3rd Personöldürmemiş miydinöldürmemiş miydin
Doubtful distant past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmüşmüşümöldürmüşmüşüz
2nd Personöldürmüşmüşsünöldürmüşmüşsünüz
3rd Personöldürmüşmüşöldürmüşmüşler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmüş müymüşümöldürmüş müymüşüz
2nd Personöldürmüş müymüşsünöldürmüş müymüşsünüz
3rd Personöldürmüş müymüşöldürmüşler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmemişmişimöldürmemişmişiz
2nd Personöldürmemişmişsinöldürmemişmişsiniz
3rd Personöldürmemişmişöldürmemişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmemiş miymişimöldürmemiş miymişiz
2nd Personöldürmemiş miymişsinöldürmemiş miymişsiniz
3rd Personöldürmemiş miymişsinöldürmemiş miymişsiniz
Past in the future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmüş olacağımöldürmüş olacağız
2nd Personöldürmüş olacaksınöldürmüş olacaksınız
3rd Personöldürmüş olacaköldürmüş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmüş mü olacağımöldürmüş mü olacağız
2nd Personöldürmüş mü olacaksınöldürmüş mü olacaksınız
3rd Personöldürmüş mü olacaköldürmüş mü olacaklar
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmemiş olacağımöldürmemiş olacağız
2nd Personöldürmemiş olacaksınöldürmemiş olacaksınız
3rd Personöldürmemiş olacaköldürmemiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmemiş mi olacağımöldürmemiş mi olacağız
2nd Personöldürmemiş mi olacaksınöldürmemiş mi olacaksınız
3rd Personöldürmemiş mi olacaksınöldürmemiş mi olacaksınız
Past conditional dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürseymişimöldürseymişiz
2nd Personöldürseymişsinöldürseymişsiniz
3rd Personöldürseymişöldürselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürse miymişimöldürse miymişiz
2nd Personöldürse miymişsinöldürse miymişsiniz
3rd Personöldürse miymişöldürseler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmeseymişimöldürmeseymişiz
2nd Personöldürmeseymişsinöldürmeseymişsiniz
3rd Personöldürmeseymişöldürmeselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmese miymişimöldürmese miymişiz
2nd Personöldürmese miymişsinöldürmese miymişsiniz
3rd Personöldürmese miymişsinöldürmese miymişsiniz
Future simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldüreceğimöldüreceğiz
2nd Personöldüreceksinöldüreceksiniz
3rd Personöldüreceköldürecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürecek miyimöldürecek miyiz
2nd Personöldürecek misinöldürecek misiniz
3rd Personöldürecek miöldürecekler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmeyeceğimöldürmeyeceğiz
2nd Personöldürmeyeceksinöldürmeyeceksiniz
3rd Personöldürmeyeceköldürmeyecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmeyecek miyimöldürmeyecek miyiz
2nd Personöldürmeyecek misinöldürmeyecek misiniz
3rd Personöldürmeyecek misinöldürmeyecek misiniz
Future in the past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürecektimöldürecektik
2nd Personöldürecektinöldürecektiniz
3rd Personöldürecektiöldüreceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürecek miydimöldürecek miydik
2nd Personöldürecek miydinöldürecek miydiniz
3rd Personöldürecek miydiöldürecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmeyecektimöldürmeyecektik
2nd Personöldürmeyecektinöldürmeyecektiniz
3rd Personöldürmeyecektiöldürmeyeceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmeyecek miydimöldürmeyecek miydik
2nd Personöldürmeyecek miydinöldürmeyecek miydiniz
3rd Personöldürmeyecek miydinöldürmeyecek miydiniz
Future dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürecekmişimöldürecekmişiz
2nd Personöldürecekmişinöldürecekmişiniz
3rd Personöldürecekmişöldüreceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürecekmiş miyimöldürecekmiş miyiz
2nd Personöldürecekmiş misinöldürecekmiş misiniz
3rd Personöldürecekmiş miöldüreceklermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmeyecekmişimöldürmeyecekmişiz
2nd Personöldürmeyecekmişinöldürmeyecekmişiniz
3rd Personöldürmeyecekmişöldürmeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmeyecekmiş miyimöldürmeyecekmiş miyiz
2nd Personöldürmeyecekmiş misinöldürmeyecekmiş misiniz
3rd Personöldürmeyecekmiş misinöldürmeyecekmiş misiniz
Future conditional

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldüreceksemöldüreceksek
2nd Personöldüreceksenöldürecekseniz
3rd Personöldürecekseöldüreceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldüreceksem miöldüreceksek mi
2nd Personöldüreceksen miöldürecekseniz mi
3rd Personöldürecekse miöldüreceklerse mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmeyeceksemöldürmeyeceksek
2nd Personöldürmeyeceksenöldürmeyecekseniz
3rd Personöldürmeyecekseöldürmeyeceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmeyeceksem miöldürmeyeceksek mi
2nd Personöldürmeyeceksen miöldürmeyecekseniz mi
3rd Personöldürmeyeceksen miöldürmeyecekseniz mi
Necessitative mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmeliyimöldürmeliyiz
2nd Personöldürmelisinöldürmelisiniz
3rd Personöldürmeliöldürmeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmeli miyimöldürmeli miyiz
2nd Personöldürmeli misinöldürmeli misiniz
3rd Personöldürmeli miöldürmeliler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmeliyimöldürmeliyiz
2nd Personöldürmelisinöldürmelisiniz
3rd Personöldürmeliöldürmeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmeli miyimöldürmeli miyiz
2nd Personöldürmeli misinöldürmeli misiniz
3rd Personöldürmeli misinöldürmeli misiniz
Necessitative past narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmeliydimöldürmeliydik
2nd Personöldürmeliydinöldürmeliydiniz
3rd Personöldürmeliydiöldürmelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmeli miydimöldürmeli miydik
2nd Personöldürmeli miydinöldürmeli miydiniz
3rd Personöldürmeli miydiöldürmeliler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmemeliydimöldürmemeliydik
2nd Personöldürmemeliydinöldürmemeliydiniz
3rd Personöldürmemeliydiöldürmemelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmemeli miydimöldürmemeli miydik
2nd Personöldürmemeli miydinöldürmemeli miydiniz
3rd Personöldürmemeli miydinöldürmemeli miydiniz
Necessitative past dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmeliymişimöldürmeliymişiz
2nd Personöldürmeliymişsinöldürmeliymişsiniz
3rd Personöldürmeliymişöldürmelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmeli miymişimöldürmeli miymişiz
2nd Personöldürmeli miymişsinöldürmeli miymişsiniz
3rd Personöldürmeli miymişöldürmeliler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmemeliymişimöldürmemeliymişiz
2nd Personöldürmemeliymişsinöldürmemeliymişsiniz
3rd Personöldürmemeliymişöldürmemelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmemeli miymişimöldürmemeli miymişiz
2nd Personöldürmemeli miymişsinöldürmemeli miymişsiniz
3rd Personöldürmemeli miymişsinöldürmemeli miymişsiniz
Conditional mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürsemöldürsek
2nd Personöldürsenöldürseniz
3rd Personöldürseöldürseler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürsem miöldürsek mi
2nd Personöldürsen miöldürseniz mi
3rd Personöldürse miöldürseler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmesemöldürmesek
2nd Personöldürmesenöldürmeseniz
3rd Personöldürmeseöldürmeseler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmesem miöldürmesek mi
2nd Personöldürmesen miöldürmeseniz mi
3rd Personöldürmesen miöldürmeseniz mi
Subjunctive mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldüreyimöldürelim
2nd Personöldüresinöldüresiniz
3rd Personöldüreöldüreler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldüreyim miöldürelim mi
2nd Personöldüresin miöldüresiniz mi
3rd Personöldüre miöldüreler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmeyeyimöldürmeyelim
2nd Personöldürmeyesinöldürmeyesiniz
3rd Personöldürmeyeöldürmeyeler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmeyeyim miöldürmeyelim mi
2nd Personöldürmeyesin miöldürmeyesiniz mi
3rd Personöldürmeyesin miöldürmeyesiniz mi
Past definite narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürdüydümöldürdük
2nd Personöldürdüydünöldürdünüz
3rd Personöldürdüydüöldürlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürdü müydümöldürdü müydük
2nd Personöldürdü müydünöldürdü müydünüz
3rd Personöldürdü müydüöldürdüler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmediydimöldürdük
2nd Personöldürmediydinöldürdünüz
3rd Personöldürmediydiöldürlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmedi miydimöldürmedi miydik
2nd Personöldürmedi miydinöldürmedi miydiniz
3rd Personöldürmedi miydinöldürmedi miydiniz
Past indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmüştümöldürmüştük
2nd Personöldürmüştünöldürmüştünüz
3rd Personöldürmüştüöldürmüştüler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmüş müyöldürmüş müydük
2nd Personöldürmüş müyöldürmüş müydünüz
3rd Personöldürmüştüöldürmüşler müydü
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmemişöldürmemiştik
2nd Personöldürmemişöldürmemiştiniz
3rd Personöldürmemişöldürmemiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmemiş miyöldürmemiş miydik
2nd Personöldürmemiş miyöldürmemiş miydiniz
3rd Personöldürmemiş miyöldürmemiş miydiniz
Indefinite past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürecekmişimöldürecekmişiz
2nd Personöldürecekmişsinöldürecekmişsiniz
3rd Personöldürecekmişöldüreceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürecek miymişimöldürecek miymişiz
2nd Personöldürecek miymişsinöldürecek miymişsiniz
3rd Personöldürecek miymişöldürecekler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmeyecekmişimöldürmeyecekmişiz
2nd Personöldürmeyecekmişsinöldürmeyecekmişsiniz
3rd Personöldürmeyecekmişöldürmeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmeyecek miymişimöldürmeyecek miymişiz
2nd Personöldürmeyecek miymişsinöldürmeyecek miymişsiniz
3rd Personöldürmeyecek miymişsinöldürmeyecek miymişsiniz
Past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldürecektimöldürecektik
2nd Personöldürecektinöldürecektiniz
3rd Personöldürecektiöldürecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürecek miydimöldürecek miydik
2nd Personöldürecek miydinöldürecek miydiniz
3rd Personöldürecek miydiöldürecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmeyecektimöldürmeyecektik
2nd Personöldürmeyecektinöldürmeyecektiniz
3rd Personöldürmeyecektiöldürmeyecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmeyecek miydimöldürmeyecek miydik
2nd Personöldürmeyecek miydinöldürmeyecek miydiniz
3rd Personöldürmeyecek miydinöldürmeyecek miydiniz
Indefinite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldüreymişimöldüreymişiz
2nd Personöldüreymişsinöldüreymişsiniz
3rd Personöldüreymişöldürelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldüreymiş miyimöldüreymiş miyiz
2nd Personöldüreymiş misinöldüreymiş misiniz
3rd Personöldüreymiş miöldürelermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmeyemişimöldürmeyemişiz
2nd Personöldürmeyemişsinöldürmeyemişsiniz
3rd Personöldürmeyemişöldürmeyelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmeyemiş miyimöldürmeyemiş miyiz
2nd Personöldürmeyemiş misinöldürmeyemiş misiniz
3rd Personöldürmeyemiş misinöldürmeyemiş misiniz
Definite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personöldüreydimöldüreydik
2nd Personöldüreydinöldüreydiniz
3rd Personöldüreydiöldüreydiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldüre miydimöldüre miydik
2nd Personöldüre miydinöldüre miydiniz
3rd Personöldüre miydiöldüreler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personöldürmeyeydimöldürmeyeydik
2nd Personöldürmeyeydinöldürmeyeydiniz
3rd Personöldürmeyeydiöldürmeyelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personöldürmeye miydimöldürmeye miydik
2nd Personöldürmeye miydinöldürmeye miydiniz
3rd Personöldürmeye miydinöldürmeye miydiniz