Conjunction of the verb söyle in Turkish


Infinitive


Interrogative
Affirmative Statementsöylemeksöylemek mi
Negative Statementsöylememeksöylememek mi


Present continuous simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylüyorumsöylüyoruz
2nd Personsöylüyorsunsöylüyorsunuz
3rd Personsöylüyorsöylüyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylüyor muyumsöylüyor muyuz
2nd Personsöylüyor musunsöylüyor musunuz
3rd Personsöylüyor musöylüyorlar mı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemiyorumsöylemiyoruz
2nd Personsöylemiyorsunsöylemiyorsunuz
3rd Personsöylemiyorsöylemiyorlar
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemiyor muyumsöylemiyor muyuz
2nd Personsöylemiyor musunsöylemiyor musunuz
3rd Personsöylemiyor musunsöylemiyor musunuz
Simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylerimsöyleriz
2nd Personsöylersinsöylersiniz
3rd Personsöylersöylerler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöyler miyimsöyler miyiz
2nd Personsöyler misinsöyler misiniz
3rd Personsöyler misöylerler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylememsöylemeyiz
2nd Personsöylemezsinsöylemezsiniz
3rd Personsöylemezsöylemezler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemem misöylemez miyiz
2nd Personsöylemez misinsöylemez misiniz
3rd Personsöylemez misinsöylemez misiniz
Imperative mood

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Personsöylesöyleyin
3rd Personsöylesinsöylesinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Personsöylesin misöylesinler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Person--
2nd Personsöylemesöylemeyin
3rd Personsöylemesinsöylemesinler
Interrogative
SingularPlural
1st Person--
2nd Person--
3rd Person--
Simple tense past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylerdimsöylerdik
2nd Personsöylerdinsöylerdiniz
3rd Personsöylerdisöylerlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöyler miydimsöyler miydik
2nd Personsöyler miydinsöyler miydiniz
3rd Personsöyler miydisöylerler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemezdimsöylemezdik
2nd Personsöylemezdinsöylemezdiniz
3rd Personsöylemezdisöylemezlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemez miydimsöylemez miydik
2nd Personsöylemez miydinsöylemez miydiniz
3rd Personsöylemez miydinsöylemez miydiniz
Simple tense indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylermişimsöylermişiz
2nd Personsöylermişsinsöylermişsiniz
3rd Personsöylermişsöylerlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöyler miymişimsöyler miymişiz
2nd Personsöyler miymişsinsöyler miymişsiniz
3rd Personsöyler miymişsöylerler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemezmişimsöylemezmişiz
2nd Personsöylemezmişsinsöylemezmişsiniz
3rd Personsöylemezmişsöylemezlermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemez miymişimsöylemez miymişiz
2nd Personsöylemez miymişsinsöylemez miymişsiniz
3rd Personsöylemez miymişsinsöylemez miymişsiniz
Past definite

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöyledimsöyledik
2nd Personsöyledinsöylediniz
3rd Personsöyledisöylediler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöyledim misöyledik mi
2nd Personsöyledin misöylediniz mi
3rd Personsöyledi misöylediler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemedimsöylemedik
2nd Personsöylemedinsöylemediniz
3rd Personsöylemedisöylemediler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemedim misöylemedik mi
2nd Personsöylemedin misöylemediniz mi
3rd Personsöylemedin misöylemediniz mi
Past progressive dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylüyormuşumsöylüyormuşuz
2nd Personsöylüyormuşsunsöylüyormuşsunuz
3rd Personsöylüyormuşsöylüyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylüyor muymuşumsöylüyor muymuşuz
2nd Personsöylüyor muymuşsunsöylüyor muymuşsunuz
3rd Personsöylüyor muymuşsöylüyorlar mıymış
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemiyormuşumsöylemiyormuşuz
2nd Personsöylemiyormuşsunsöylemiyormuşsunuz
3rd Personsöylemiyormuşsöylemiyorlarmış
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemiyor muymuşumsöylemiyor muymuşuz
2nd Personsöylemiyor muymuşsunsöylemiyor muymuşsunuz
3rd Personsöylemiyor muymuşsunsöylemiyor muymuşsunuz
Past progressive alternative dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemekteymişimsöylemekteymişiz
2nd Personsöylemekteymişsinsöylemekteymişsiniz
3rd Personsöylemekteymişsöylemektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemekte miymişimsöylemekte miymişiz
2nd Personsöylemekte miymişsinsöylemekte miymişsiniz
3rd Personsöylemekte miymişsöylemekteler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylememekteymişimsöylememekteymişiz
2nd Personsöylememekteymişsinsöylememekteymişsiniz
3rd Personsöylememekteymişsöylememektelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylememekte miymişimsöylememekte miymişiz
2nd Personsöylememekte miymişsinsöylememekte miymişsiniz
3rd Personsöylememekte miymişsinsöylememekte miymişsiniz
Indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemişimsöylemişiz
2nd Personsöylemişsinsöylemişsiniz
3rd Personsöylemişsöylemişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemiş miyimsöylemişiz
2nd Personsöylemiş misinsöylemiş miyiz
3rd Personsöylemiş misöylemişler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylememişimsöylememişiz
2nd Personsöylememişsinsöylememişsiniz
3rd Personsöylememişsöylememişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylememiş miyimsöylememişiz
2nd Personsöylememiş misinsöylememiş miyiz
3rd Personsöylememiş misinsöylememiş miyiz
Past progressive narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylüyordumsöylüyorduk
2nd Personsöylüyordunsöylüyordunuz
3rd Personsöylüyordusöylüyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylüyor muydumsöylüyor muyduk
2nd Personsöylüyor muydunsöylüyor muydunuz
3rd Personsöylüyor muydusöylüyorlar mıydı
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemiyordumsöylemiyorduk
2nd Personsöylemiyordunsöylemiyordunuz
3rd Personsöylemiyordusöylemiyorlardı
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemiyor muydumsöylemiyor muyduk
2nd Personsöylemiyor muydunsöylemiyor muydunuz
3rd Personsöylemiyor muydunsöylemiyor muydunuz
Past progressive alternative narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemekteydimsöylemekteydik
2nd Personsöylemekteydinsöylemekteydiniz
3rd Personsöylemekteydisöylemektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemekte miydimsöylemekte miydik
2nd Personsöylemekte miydinsöylemekte miydiniz
3rd Personsöylemekte miydisöylemekteler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylememekteydimsöylememekteydik
2nd Personsöylememekteydinsöylememekteydiniz
3rd Personsöylememekteydisöylememektelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylememekte miydimsöylememekte miydik
2nd Personsöylememekte miydinsöylememekte miydiniz
3rd Personsöylememekte miydinsöylememekte miydiniz
Past perfect narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemiştimsöylemiştim
2nd Personsöylemiştinsöylemiştin
3rd Personsöylemiştisöylemişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemiş miydimsöylemiş miydim
2nd Personsöylemiş miydinsöylemiş miydin
3rd Personsöylemiş miydisöylemişler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylememiştimsöylememiştim
2nd Personsöylememiştinsöylememiştin
3rd Personsöylememiştisöylememişlerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylememiş miydimsöylememiş miydim
2nd Personsöylememiş miydinsöylememiş miydin
3rd Personsöylememiş miydinsöylememiş miydin
Doubtful distant past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemişmişimsöylemişmişiz
2nd Personsöylemişmişsinsöylemişmişsiniz
3rd Personsöylemişmişsöylemişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemiş miymişimsöylemiş miymişiz
2nd Personsöylemiş miymişsinsöylemiş miymişsiniz
3rd Personsöylemiş miymişsöylemişler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylememişmişimsöylememişmişiz
2nd Personsöylememişmişsinsöylememişmişsiniz
3rd Personsöylememişmişsöylememişmişler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylememiş miymişimsöylememiş miymişiz
2nd Personsöylememiş miymişsinsöylememiş miymişsiniz
3rd Personsöylememiş miymişsinsöylememiş miymişsiniz
Past in the future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemiş olacağımsöylemiş olacağız
2nd Personsöylemiş olacaksınsöylemiş olacaksınız
3rd Personsöylemiş olacaksöylemiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemiş mi olacağımsöylemiş mi olacağız
2nd Personsöylemiş mi olacaksınsöylemiş mi olacaksınız
3rd Personsöylemiş mi olacaksöylemiş mi olacaklar
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylememiş olacağımsöylememiş olacağız
2nd Personsöylememiş olacaksınsöylememiş olacaksınız
3rd Personsöylememiş olacaksöylememiş olacaklar
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylememiş mi olacağımsöylememiş mi olacağız
2nd Personsöylememiş mi olacaksınsöylememiş mi olacaksınız
3rd Personsöylememiş mi olacaksınsöylememiş mi olacaksınız
Past conditional dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöyleseymişimsöyleseymişiz
2nd Personsöyleseymişsinsöyleseymişsiniz
3rd Personsöyleseymişsöyleselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylese miymişimsöylese miymişiz
2nd Personsöylese miymişsinsöylese miymişsiniz
3rd Personsöylese miymişsöyleseler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemeseymişimsöylemeseymişiz
2nd Personsöylemeseymişsinsöylemeseymişsiniz
3rd Personsöylemeseymişsöylemeselermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemese miymişimsöylemese miymişiz
2nd Personsöylemese miymişsinsöylemese miymişsiniz
3rd Personsöylemese miymişsinsöylemese miymişsiniz
Future simple

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöyleyeceğimsöyleyeceğiz
2nd Personsöyleyeceksinsöyleyeceksiniz
3rd Personsöyleyeceksöyleyecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöyleyecek miyimsöyleyecek miyiz
2nd Personsöyleyecek misinsöyleyecek misiniz
3rd Personsöyleyecek misöyleyecekler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemeyeceğimsöylemeyeceğiz
2nd Personsöylemeyeceksinsöylemeyeceksiniz
3rd Personsöylemeyeceksöylemeyecekler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemeyecek miyimsöylemeyecek miyiz
2nd Personsöylemeyecek misinsöylemeyecek misiniz
3rd Personsöylemeyecek misinsöylemeyecek misiniz
Future in the past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöyleyecektimsöyleyecektik
2nd Personsöyleyecektinsöyleyecektiniz
3rd Personsöyleyecektisöyleyeceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöyleyecek miydimsöyleyecek miydik
2nd Personsöyleyecek miydinsöyleyecek miydiniz
3rd Personsöyleyecek miydisöyleyecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemeyecektimsöylemeyecektik
2nd Personsöylemeyecektinsöylemeyecektiniz
3rd Personsöylemeyecektisöylemeyeceklerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemeyecek miydimsöylemeyecek miydik
2nd Personsöylemeyecek miydinsöylemeyecek miydiniz
3rd Personsöylemeyecek miydinsöylemeyecek miydiniz
Future dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöyleyecekmişimsöyleyecekmişiz
2nd Personsöyleyecekmişinsöyleyecekmişiniz
3rd Personsöyleyecekmişsöyleyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöyleyecekmiş miyimsöyleyecekmiş miyiz
2nd Personsöyleyecekmiş misinsöyleyecekmiş misiniz
3rd Personsöyleyecekmiş misöyleyeceklermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemeyecekmişimsöylemeyecekmişiz
2nd Personsöylemeyecekmişinsöylemeyecekmişiniz
3rd Personsöylemeyecekmişsöylemeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemeyecekmiş miyimsöylemeyecekmiş miyiz
2nd Personsöylemeyecekmiş misinsöylemeyecekmiş misiniz
3rd Personsöylemeyecekmiş misinsöylemeyecekmiş misiniz
Future conditional

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöyleyeceksemsöyleyeceksek
2nd Personsöyleyeceksensöyleyecekseniz
3rd Personsöyleyeceksesöyleyeceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöyleyeceksem misöyleyeceksek mi
2nd Personsöyleyeceksen misöyleyecekseniz mi
3rd Personsöyleyecekse misöyleyeceklerse mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemeyeceksemsöylemeyeceksek
2nd Personsöylemeyeceksensöylemeyecekseniz
3rd Personsöylemeyeceksesöylemeyeceklerse
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemeyeceksem misöylemeyeceksek mi
2nd Personsöylemeyeceksen misöylemeyecekseniz mi
3rd Personsöylemeyeceksen misöylemeyecekseniz mi
Necessitative mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemeliyimsöylemeliyiz
2nd Personsöylemelisinsöylemelisiniz
3rd Personsöylemelisöylemeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemeli miyimsöylemeli miyiz
2nd Personsöylemeli misinsöylemeli misiniz
3rd Personsöylemeli misöylemeliler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemeliyimsöylemeliyiz
2nd Personsöylemelisinsöylemelisiniz
3rd Personsöylemelisöylemeliler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemeli miyimsöylemeli miyiz
2nd Personsöylemeli misinsöylemeli misiniz
3rd Personsöylemeli misinsöylemeli misiniz
Necessitative past narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemeliydimsöylemeliydik
2nd Personsöylemeliydinsöylemeliydiniz
3rd Personsöylemeliydisöylemelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemeli miydimsöylemeli miydik
2nd Personsöylemeli miydinsöylemeli miydiniz
3rd Personsöylemeli miydisöylemeliler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylememeliydimsöylememeliydik
2nd Personsöylememeliydinsöylememeliydiniz
3rd Personsöylememeliydisöylememelilerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylememeli miydimsöylememeli miydik
2nd Personsöylememeli miydinsöylememeli miydiniz
3rd Personsöylememeli miydinsöylememeli miydiniz
Necessitative past dubitative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemeliymişimsöylemeliymişiz
2nd Personsöylemeliymişsinsöylemeliymişsiniz
3rd Personsöylemeliymişsöylemelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemeli miymişimsöylemeli miymişiz
2nd Personsöylemeli miymişsinsöylemeli miymişsiniz
3rd Personsöylemeli miymişsöylemeliler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylememeliymişimsöylememeliymişiz
2nd Personsöylememeliymişsinsöylememeliymişsiniz
3rd Personsöylememeliymişsöylememelilermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylememeli miymişimsöylememeli miymişiz
2nd Personsöylememeli miymişsinsöylememeli miymişsiniz
3rd Personsöylememeli miymişsinsöylememeli miymişsiniz
Conditional mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylesemsöylesek
2nd Personsöylesensöyleseniz
3rd Personsöylesesöyleseler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylesem misöylesek mi
2nd Personsöylesen misöyleseniz mi
3rd Personsöylese misöyleseler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemesemsöylemesek
2nd Personsöylemesensöylemeseniz
3rd Personsöylemesesöylemeseler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemesem misöylemesek mi
2nd Personsöylemesen misöylemeseniz mi
3rd Personsöylemesen misöylemeseniz mi
Subjunctive mood simple tense

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöyleyeyimsöyleyelim
2nd Personsöyleyesinsöyleyesiniz
3rd Personsöyleyesöyleyeler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöyleyeyim misöyleyelim mi
2nd Personsöyleyesin misöyleyesiniz mi
3rd Personsöyleye misöyleyeler mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemeyeyimsöylemeyelim
2nd Personsöylemeyesinsöylemeyesiniz
3rd Personsöylemeyesöylemeyeler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemeyeyim misöylemeyelim mi
2nd Personsöylemeyesin misöylemeyesiniz mi
3rd Personsöylemeyesin misöylemeyesiniz mi
Past definite narrative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylediydimsöyleydik
2nd Personsöylediydinsöyleydiniz
3rd Personsöylediydisöylelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöyledi miydimsöyledi miydik
2nd Personsöyledi miydinsöyledi miydiniz
3rd Personsöyledi miydisöylediler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemediydimsöyleydik
2nd Personsöylemediydinsöyleydiniz
3rd Personsöylemediydisöylelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemedi miydimsöylemedi miydik
2nd Personsöylemedi miydinsöylemedi miydiniz
3rd Personsöylemedi miydinsöylemedi miydiniz
Past indefinite past

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemiştimsöylemiştik
2nd Personsöylemiştinsöylemiştiniz
3rd Personsöylemiştisöylemiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemiş miysöylemiş miydik
2nd Personsöylemiş miysöylemiş miydiniz
3rd Personsöylemiştisöylemişler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylememişsöylememiştik
2nd Personsöylememişsöylememiştiniz
3rd Personsöylememişsöylememiştiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylememiş miysöylememiş miydik
2nd Personsöylememiş miysöylememiş miydiniz
3rd Personsöylememiş miysöylememiş miydiniz
Indefinite past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöyleyecekmişimsöyleyecekmişiz
2nd Personsöyleyecekmişsinsöyleyecekmişsiniz
3rd Personsöyleyecekmişsöyleyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöyleyecek miymişimsöyleyecek miymişiz
2nd Personsöyleyecek miymişsinsöyleyecek miymişsiniz
3rd Personsöyleyecek miymişsöyleyecekler miymiş
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemeyecekmişimsöylemeyecekmişiz
2nd Personsöylemeyecekmişsinsöylemeyecekmişsiniz
3rd Personsöylemeyecekmişsöylemeyeceklermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemeyecek miymişimsöylemeyecek miymişiz
2nd Personsöylemeyecek miymişsinsöylemeyecek miymişsiniz
3rd Personsöylemeyecek miymişsinsöylemeyecek miymişsiniz
Past future

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöyleyecektimsöyleyecektik
2nd Personsöyleyecektinsöyleyecektiniz
3rd Personsöyleyecektisöyleyecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöyleyecek miydimsöyleyecek miydik
2nd Personsöyleyecek miydinsöyleyecek miydiniz
3rd Personsöyleyecek miydisöyleyecekler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemeyecektimsöylemeyecektik
2nd Personsöylemeyecektinsöylemeyecektiniz
3rd Personsöylemeyecektisöylemeyecektiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemeyecek miydimsöylemeyecek miydik
2nd Personsöylemeyecek miydinsöylemeyecek miydiniz
3rd Personsöylemeyecek miydinsöylemeyecek miydiniz
Indefinite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöyleyeymişimsöyleyeymişiz
2nd Personsöyleyeymişsinsöyleyeymişsiniz
3rd Personsöyleyeymişsöyleyelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöyleyeymiş miyimsöyleyeymiş miyiz
2nd Personsöyleyeymiş misinsöyleyeymiş misiniz
3rd Personsöyleyeymiş misöyleyelermiş mi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemeyemişimsöylemeyemişiz
2nd Personsöylemeyemişsinsöylemeyemişsiniz
3rd Personsöylemeyemişsöylemeyelermiş
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemeyemiş miyimsöylemeyemiş miyiz
2nd Personsöylemeyemiş misinsöylemeyemiş misiniz
3rd Personsöylemeyemiş misinsöylemeyemiş misiniz
Definite past reportative

Affirmative Statement
SingularPlural
1st Personsöyleyeydimsöyleyeydik
2nd Personsöyleyeydinsöyleyeydiniz
3rd Personsöyleyeydisöyleyeydiler
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöyleye miydimsöyleye miydik
2nd Personsöyleye miydinsöyleye miydiniz
3rd Personsöyleye miydisöyleyeler miydi
Negative Statement
SingularPlural
1st Personsöylemeyeydimsöylemeyeydik
2nd Personsöylemeyeydinsöylemeyeydiniz
3rd Personsöylemeyeydisöylemeyelerdi
Interrogative
SingularPlural
1st Personsöylemeye miydimsöylemeye miydik
2nd Personsöylemeye miydinsöylemeye miydiniz
3rd Personsöylemeye miydinsöylemeye miydiniz